DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 21.08.2024 07:22:18 

NOSTALGIA  Historic  Racing Club

 

 Akce- z archivu 2011   (stránka v přestavbě)  

 

Rallye Praha Revival 2013- memoriál Josefa Kloce

3. ročník společensko- sportovní akce Rallye Praha Revival, kterou vymyslel a pořádá promotér automobilových  závodů Eduard Patera ve spolupráci a s pomocí Ústředního automotoklubu proběhl nadmíru úspěšně a k naprosté spokojenosti organizátorů, ale co je nejdůležitější i samotných účastníků.

Na start se postavilo 130 posádek na které čekalo ve třech dnech 500 km středními a západními Čechami. Neopakovatelná atmosféra slavnostního startu na Václavském náměstí, kde hned na začátku předvedli největší show italští jezdci na legendárních Lanciích a samozřejmě ani ostatní jezdci s krásnými závodními a sportovními vozy nedávné historie se nenechali zahanbit, už tato atmosféra předznamenala pohodový průběh akce, která se stala svátkem pro příznivce automobilových závodů. Mezinárodní ráz dodala podniku, kromě italských posádek a jedné německé, ruské a slovenské, i silná polská družina v čele s největší legendou Andrzejem Jaroszewicem, hvězdou evropských rallye let sedmdesátých a osmdesátých. Ani naše domácí legendy si nenechali start na revivalu najít. Nechyběli bývalí škodováčtí tovární jezdci V. Blahna. M. Zapadlo, B. Enge, mezi nováčky se objevili například velmi, i mezinárodně, úspěšné posádky V. Pech sen.- F. Šimek a V. Arazim- J. Gál, při počtu účastníku a sumě jejich mistrovských titulů, vítězství, pohárů a vavřínových věnců nelze vyjmenovt všechny.

První etapa se jela v noci a zavedla posádky do orientačně náročného úseku ve vojenském prostoru Brdy, který si velmi pochvalovali zejména zkušení, ostřílení spolujezdci. Po měřeném úseku ve Strašicích už posádky zamířily do Plzně k přenocování.

V sobotu na ně čekal dvakrát výjezd na Koráb, a dvakrát zdolávání vlhké písečné trati v Chotíkově. Bohužel, musela být vypuštěna Show section v domažlickém rallykrosovém areálu, jejíž trať vinou nepřízně počasí neskýtala záruku regulérnosti pro celé startovní pole. Trať, kterou posádky absolvovali podle šipkového itineráře za dodržování dopravních předpisů, na což, kromě policie dohlíží i sami pořadatelé tajnými radarovými kontrolami dovedla v sobotu odpoledne posádky opět před Hotel Primavera, kde se večer rozproudila, jak je již u revivalů obvyklé, bohatá společenská zábava, kde se znovu a znovu probíraly dnes už vesměs veselé historky z nejrůznějších závodů, ale i vzpomínalo na ty soupeře a kamarády, kteří už mezi námi nejsou. Zábava trvala do pozdních hodin .

V neděli už na všechny čekalo jen dokončení zkoušky stálosti výkonu ve Strašicích a Show section na letišti v Tlusticích, kde měly posádky polsední příležitost k vylepšení bodových kont, která rozhodují o pořadí. Na to úplně rezignovali, ovšem k radosti všech přihlížejících, italské posádky a bez ohledu na stopky, předváděli spektakulární divadlo, snad dokud jim nedošel benzín.

Nakonec se až na pár neťastníků, které zradila technika, všichni sešli v cíli v Radotíně, kde byla poslední příležitost sdělit si navzájem bohaté dojmy. Po sečtení bodů, byli na slavnostním ceremoniálu odměněni nejúspěšnější v jednotlivých třídách. Absolutně nejnižší počet trestných bodů získal posádka Miloš Kašpar- Jiří Bílek na voze Mini Cooper. Největších ovací se ovšem dostalo nejstaršímu účastníku Josefu Kadeřábkovi, který i v 83 letech s Mercedesem dával zabrat i mnohem mladším soupeřům.

Rallye Praha Revival díky neutuchajícímu nadšení malého organizačního týmu a disciplinovanosti startujících posádek skončil bez nejmenšího incidentu. O spokojenosti posádek svědčí asi nejlépe to, že do 24 hodin po skončení RPR se naplnila startovní listina další akce, kterou bude na podzim Rallye Berounka Revival.

 

 

Jarda Malík

 

 

 

 

 

*Tak už i rallyecross ?   Závod legend - Sedlčany 2013

O tom, kdy se začal jezdit rallyecross se vece řada dohadů. Nejen u nás, ale i ve světě. Sice je obecně považovaný za závod seveřanů, ale první pokusy byly v Anglii v roce 1961 a o dva roky později se jelo místo tradiční RAC Rallye, která nemohla být uspořádána a tak na žádost BBC byl vynalezen rallyecross. Tak ve světě to byl Brands Hatch, u nás závodiště v Radouči u Mladé Boleslavi. A kdy to bylo u nás? Deset let po Angličanech, tedy 1973. Letos se píše rok 2013…, že by? Ano, vychází to na rovných 40 let. Ovšem asi mi řada odborníků a pamětníků připomene, že Radouč vlastně nebyl ani tak úplně rallyecross, že se jednalo pouze o šotolinu a rallyecross je přeci o smešicí povrchů...

Budeme se tedy držet tohoto data a pak je milé, že se i dnes myslí na jezdce, kteří se tomuto sportu již aktivně nevěnují. V rámci domácího mistrovského závodu a závodu kartcrossů se skluznou v kotlině i „vousáči“.

Termín je stanoven na 1.-2.6.2013. Závodu se mohou zúčastnit jezdci, kteří startovali v MČR rallyecrossu do roku 1996. Na jednom převzatém voze mohou startovat 2 přihlášení jezdci. Jejich technika musí splňovat jen
určité bezpečnostní předpisy.

Budeme se tedy těšit na červen do Sedlčan. Uvidíme, kolik aut a jezdců tento závod přiláká.

 

 

 

 

* V Klatovech uvidíme v říjnu hned dvě Mistrovství Evropy historiků -návrat "glajchů" na Vltavu

 

 Ten titulek není ani omyl ani nadsázka. Ve dnech 6. – 8. října 2011 uvidí Klatovy a jejich okolí dva podniky zařazené kalendářem FIA do soutěží mistrovství Evropy. Bude to  20. ročník Historic Vltava Rallye a také 17. ročník Rallye Vltava Regularity Historic 2011. Samozřejmě se obě soutěže budou konat současně a kromě  tratě bude program obou rally téměř shodný. FIA však pro každou kategorii – tedy rally i rally pravidelnosti - vyhlásila pro letošní rok samostatné evropské mistrovství. Svědčí to o velkém zájmu a rozmachu soutěží pravidelnosti, který je pochopitelný a FIA na tento zájem reagovala.

 Rally Regularity (česky – pravidelnosti) se jede za normálního silničního provozu.
 V devatenáctileté éře Historic Vltava Rallye je soutěž pravidelnosti zařazena již šestnáct let a tak, letošní ročník, který bude hodnocen poprvé takto samostatně v evropském měřítku, dostal označení 17. Rallye Vltava Regularity Historic 2011.
 Pokud jde o trať této rally, její délka bude cca 500 km, z toho asi 200 km speciálních zkoušek. Uzávěrka přihlášek je 1.9.2011, prezentace posádek 6.10.2011, administrativní a technická přejímka bude v pátek 7.10.2011, kdy bude také soutěž odstartována. Cíl a vyhlášení výsledků bude potom v sobotu.
 20. ročník Historic Vltava Rallye 2011, zde bude délka rychlostních zkoušek přibližně 170 km, prezentace posádek bude již 4.10.2011, protože u této soutěže mají posádky ještě den navíc na absolvování seznamovacích jízd. Start i cíl budou u obou soutěží společné.

Zdroj: -dl   PAMK Klatovy                      

                                    

 

*Jubilejní XX. ročník Historic Vltava Rallye v roce 2011 -návrat k tradicím    Klatovy 6.-8.10.2011

                                           

Nejslavnější automobilová soutěž historických vozidel v republice – Historic Vltava Rallye oslaví v roce 2011 své dvacáté výročí.

Pořadatelé z Pošumavského auto moto klubu v Klatovech  pro tento jubilejní ročník připravují jedno překvapení. A sice, že Historic Vltava Rallye se pojede opět po několika letech jako samostatná soutěž. Po tříletém spojení s Mogul Šumava Rallye se tedy plánuje návrat zpět k původní tradici této nádherné soutěže Termín soutěže se pak vrací do podzimního termínu na 6. – 8. října 2011,což ovšem nemusí být zrovna nejšťastnějším řešením,neboť v tuto dobu bývá již o mnohém rozhodnuto a také leckterá technika  utrpí v předcházejících soutěžích sezony,navíc koncem sezony již mnoha posádkám dochází i finanční prostředky
Kromě domácího mistrovství ČR v rally HA, bude HVR součástí mistrovství Evropy v rally a nově také Evropské Trophy, tedy mistrovství Evropy v rally pravidelnosti. Ta bývala rovněž v předcházejích ročnících samostatné Vltavy tradičním a populárním doplňkem ostré soutěže a dávala možnost účasti v této rally i jezdcům a vozům, kteří nedisponovali veškerými náležitostmi, potřebnými pro účast v mistrovské rally.

                          

 

   

*Při Barumce se objeví i legendární závoďák Elišky Junkové

 Velká lahůdka pro motoristické fanoušky je připravena při srpnové Barum Czech Rally Zlín. Milovníci historických vozidel se mohou těšit na zcela ojedinělou exhibiční jízdu pod názvem OLDTIMER GRAND PRIX ZLÍN, ve které se představí závodní skvosty třicátých let minulého století. Diváci tyto nádherné závodní stroje uvidí v pátek 26. srpna v odpoledních hodinách zaparkované před zlínskou Univerzitou Tomáše Bati (tiskové středisko) a Kongresovým centrem a ve večerních hodinách přímo v akci na divácké Super rychlostní zkoušce v ulicích Zlína. Představí se celkem osm vozidel značek BUGATTI, HISPANO SUIZA, DARRACQ, JAGUAR a WALTER. Pořadatelé zatím tají, kdo se objeví za jejich volanty, nicméně v jednání jsou velmi zvučná jména. Hlavním organizátorem této akce je JUDr. Ing. Ladislav Samohýl, úspěšný zlínský podnikatel a velký nadšenec a milovník historických vozů.

Pane Samohýle, vaše restaurátorská dílna vyrábí díly, ze kterých se v budoucnu dá složit kopie celosvětově známého vozu BUGATTI 35. Jak jste se k této práci dostal a kolik replik tohoto závodního vozu se vyrobilo?
„K této práci jsem se dostal při renovaci, rekonstrukcí původních vozidel BUGATTI 35, 37, 37A, model GP. U těchto vozidel jsme museli vyrobit nově podstatné části např. motoru (bloky, skříň, klikové hřídele atd.) a vzhledem k finanční a technologické náročnosti jsme například při odlévání těchto dílů vyrobili více kusů, než je naše momentální potřeba.“

Nejznámější osobností spojenou s automobilem BUGATTI 35 v České republice byla závodnice Eliška Junková. Vašeho otce s ní poutalo velké přátelství. Byl to ten hlavní impuls, proč jste se pustil, do tohoto projektu?
„Ano, byl to jeden z hlavních impulsů. V naší sbírce značky BUGATTI je v současné době osm kusů původních vozidel. Vzhledem ke všemu, co poutalo otce k Elišce Junkové a k maximální snaze instalovat do budoucího muzea ve Zlíně nejen korespondenci, ceny, fotografie a další artefakty týkající se Elišky, bylo maximálním zájmem k tomu vystavit i původní závodní automobil BUGATTI 35 model A, rok výroby 1925. A tento automobil bude po celkové rekonstrukci představen při Barum Czech Rally Zlín 2011.“

Jak dlouho trvá restaurování těchto nádherných aut? Kolik lidí tvoří pracovní tým, který se podílel na stavbě závodní BUGATTI?

„Rekonstrukce BUGATTI 35 se protáhla na „několik let”, celkem se odpracovalo asi 3 200 hodin a najelo několik desítek tisíc kilometrů při shánění dílů. V Otrokovicích sídlící pracovní tým pro restaurování historických aut tvoří celkem čtrnáct lidí.“

Kdy vznikla myšlenka uspořádat OLDTIMER GRAND PRIX u příležitosti zlínské barumky?
„Myšlenka vznikla v roce 2010 při diskuzích a prohlídce dílen s panem Milošem Regnerem, ředitelem zlínské rally.“

Jaké vozy ze třicátých let minulého století se představí návštěvníkům zlínské barumky a které osobnosti se posadí za jejich volanty?
„Představí se celkem osm vozidel značek BUGATTI, HISPANO SUIZA, DARRACQ, JAGUAR a WALTER. Za volanty těchto vozidel se posadí slavné osobnosti bývalé závodní éry Barum Rally.“

Dá se vyčíslit finanční hodnota těchto replik?
„Nejsou ještě ve finiši všechny práce a kooperace, proto není možné vyčíslit v současné době hodnotu a ocenění všech dílů pro eventuální sestavu věrné kopie vozidla.“

Vozy nejsou určeny jen majetným zákazníkům, ale stanou se součástí nového muzea historických vozů. Kdy plánujete jeho otevření?
„Otevření muzea plánujeme do dvou let po dokončení nejen stavebních úprav, ale i renovací dalších vozidel pro toto muzeum, které by mělo čítat celkem 200 vozidel a 100 motocyklů. Součástí sbírek muzea budou originální automobily mnoha značek včetně BUGATTI a díly pro sestavení věrné kopie nebo rekonstrukce automobilu B 35 mají již dnes vlastní označení.“

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdaru!                                                                              

Roman Ordelt
tiskový mluvčí
Barum Czech Rally Zlín

 

 

*IV. Barum Star Rally Historic 

Volná mezinárodní rally historických vozidel

Stejně jako v minulých letech bude i v roce 2011 Barum Czech Rally Zlín hostit volný mezinárodní podnik historických vozidel pod názvem Star Rally Historic. Samotná barumka se pojede již po jedenačtyřicáté a její dlouhá tradice bude podtržena právě vloženým závodem historických vozů coby připomínkou bohaté historie a kořenů zlínské soutěže.

Star Rally Historic povede po vybraných rychlostních zkouškách BCRZ. V minulých letech se předvedla řada zajímavých vozů počínaje malými škodovkami, které tvořily základ rallysportu v Československu sedmdesátých let, až po silné Audi Quattro, jež před čtvrtstoletím způsobilo revoluci ve světových rally.

Star Rally Historic je specifický podnik, kde se nejede na čas, ale na co největší show pro diváky. Jednotlivé posádky budou hodnoceny speciální komisí, která je bude pozorovat na rychlostních zkouškách a následně sestaví celkovou klasifikaci.

Star Rally Historic je pořádán jako demonstrační jízd a a mohou se jí účastnit jak původní historické vozy, tak jejich repliky. Vozidla vyrobená po roce 1990 musí být pouze originální soutěžní vozidla, účast je omezena rokem 1995. Vzhled vozu musí korespondovat se svým dobovým vzorem a musí reprezentovat historii rallysportu.

Program Star Rally Historic začíná v pátek 26. 8. 2011 na zlínském Náměstí míru, kde proběhne technická přejímka a slavnostní start. Večer pak následuje úvodní speciálka v ulicích města Zlína, která díky účasti několika desítek tisíc diváků každoročně nabízí neopakovatelnou show. Během soboty pak účastníci Star Rally Historic absolvují vybrané rychlostní zkoušky v okolí Zlína.

*Michal Pavlík s Morganem Plus4 má bronz z vytrvalostního závodu historiků ve francouzském Pau

Třetí místo ve skupině (do 2000 ccm s vozy vyrobenými do roku 1960) si přivezl brněnský jezdec Michal Pavlík z vytrvalostního závodu historiků na městském okruhu ve francouzském Pau. Za volantem vozu Morgan +4 z roku 1954 se střídal s majitelem auta Richardem Thornem. Dvouhodinovka měla specifikum v tom, že byla rozdělena na dva hodinové bloky. V první části skončili Pavlík s Thornem absolutně na 20. místě, ve druhé si svoje postavení vylepšili a posunuli se na 16. příčku. V konečném účtování se výsledky sčítaly.

"Dopadli jsme nejlépe, jak jsme mohli. Startovali jsme se druhým nejstarším vozem," uvedl po návratu chraptivým hlasem nachlazený Pavlík. Za volant otevřeného vozu zasedl brněnský jezdec v sobotu za pořádného lijáku a citelného chladu. Hodně tvrdé podmínky pochopitelně zanechaly stopu na jeho zdravotním stavu. Den po návratu domů nemohl vůbec mluvit. Ale prochlazení bylo jediným negativem jinak úspěšného francouzského víkendu.

Čtyřdílný seriál má kromě Pau zastávky ještě na dalších slavných okruzích. Vešpanělské Navaře seriál odstartoval. Po Pau bude následovat Spa a na podzim se pojede na Paul Ricardu. Pau je městský okruh a kvůli bezpečnosti při tankování je závod, na rozdíl od zbývajících tří, rozdělen na dva díly.

"Nikdy jsem nezávodil na městském okruhu. Pau mi trochu připomíná slavné Monte Carlo, jen zde chybí moře. Ale na okruhu jsou úzké zatáčky mezi domy v kopci a jede se i kolem kasina. A pochopitelně jsou všude svodidla a minimální výjezdové zóny," popsal po návratu Pavlík svoje pocity. Přiznal, že obava z případné kolize se svodidly jej držela jedno až dvě kola po startu. "Potom ze mě opatrnost spadla a už jsem jel naplno. Bez zábran," dodal.

Na jiný typ vozu si musel chvílí zvykat. Auto mělo oproti Morganu, na kterém startuje nyní v britském seriálu, jiné řazení. A také nemělo nějaký zázračný výkon. "Městská trať je velmi úzká. Maximálně se vedle sebe vejdou dvě auta. Je třeba vůz protáhnout co nejrychleji zatáčkami s minimální ztrátou výkonu," popsal Pavlík podmínky.

V obou jízdách závod rozjížděl Richard Thorn. V první kroužil brněnský závodník po okruhu 35 minut, ve druhé 31 minut. Majitel vozu byl s dosaženým výsledkem maximálně spokojen.

Do závodu vyslal Thorn tři auta. Cílovou páskou projela pouze posádka Thorn - Pavlík. Jeden vůz nejdříve narazil v tréninku do svodidel. Po opravě jej ze závodu vyřadila porucha motoru. Naděje druhého vozu skončily na ulomené poloose.

Nyní Michal Pavlík už netrpělivě čeká na dodávku dvou vlastních vozu Morgan +8. Původně plánoval, že se s těmito vozy představí už 29. května v italském Mugellu. "Výrobci ale trvají na tom, že si musím vůz vyzkoušet v Anglii. Takže do dalšího závodu zasáhnu vzhledem k očekávání radostné události v rodině až 10. července v seriálu Morgan Challenge v Cadwell Parku a 24. července v italském Misanu

 Michal Pavlík na okruhu v Pau, foto týmu

 

 

 

*Seznam přihlášených na 2.Rallye Berounka Revival 2011
 
Trať pro Rallye Berounka Revival, která bude z 90% nová, dostává konkrétní rysy. Sobota je hotová téměř celá, pro nedělní etapu probíhají stále jednání. Jak jsme slíbili, Berounka nebude tak náročná jak Praha, ale určitě nelze počítat s nějakým výraznějším snížením jízdních průměrů, které by zcela zhatilo zamýšlený smysl soutěže! Posílíme důslednou kontrolu (spojenou s citelnou penalizací přestupků)dodržování pravidel silničního provozu účastníky akce, ačkoliv by to měla být samozřejmost! Je jisté, že se zvýší penalizace za překročení rychlosti a to z nynějších 5tb á 1km nad limit, na 10tb! Našim úkolem je - posádkám vysvětlit, že je lepší inkasovat 20tb za pozdní příjezd než 150tb za rychlost..... Celá sobota je na asfaltu, bez „ rozbíječek“. Dvakrát se pojede plochá dráha Slaný a dvakrát SS na letišti Panenský Týnec. A jedna SS cestou do Slaného. Společnou noc strávíme v Rakovníku :-). O neděli příště...     
1 SRNSKÝ – SYROVÁTKO ŠKODA 110R 5
2 STUDENIČ – HORVÁTH ŠKODA 110 L RALLYE 5
3 BLAHNA – HLÁVKA OPEL KADETT 3
4 HALADA – KOZÁK PORSCHE 944 4
5 HANK – SITNÍK SAAB 900 3
6 FUCHS – STOČES MERCEDES 190 2.3 4
7 ŠOFR – RYŠÁNEK FORD SIERRA 8|
8 HOSTÉ POŘADATELE LADA 21011RALLYE 6
9 HOSTÉ POŘADATELE OPEL MANTA 3
10 PONEC – HRON RENAULT 5 ALPINE 7
11 ZAPADLO – NAVRÁTIL ŠKODA
12 ČERNOHORSKÝ - NESRSTOVÁ ŠKODA 120S 5
13 POLÍVKA – KADLEC ŠKODA 110 1
14 PACALA – JANTOŠÍK
15 MACH
16 LANK - ŠKODA 110 R
17 DROTÁR – BÁNOCI
18 BERGER – PETERA ŠKODA
19 ŠTOLFA – WAISHAUPT ŠKODA 130L 6
20 KOLENO – KOLENO ŠKODA 6
21 HEŘMÁNEK – POLCAR ALFA ROMEO JUNIOR 2
22 RAJCHMAN – RAJCHMANOVÁ FORD ESCORT MK II 1
23 ZENKL – BOČEK ŠKODA 110 RALLYE 5
24 VOJÁČEK – VOJÁČEK LANCIA BETA 3
25 KOPELENT – KOPELENT ŠKODA 130 RS 6
26 CHLAD – CHLADOVÁ

27 HODOUŠ – ŠLEMÍN WARTBURG 353 1
28 FADRNÝ – FADRNÁ LADA 2105 2
29 FURST – SOUČEK AUDI QUATRRO 4
30 PAVLÍČEK – KOPECKÁ LANCIA BETA 8
31 BENEDIKT – HODÁŇ OPEL KADETT GTE 7
32 MAREK – PECINA PORSCHE 911 4
33 DOLEJŠ – VENUŠ RENAULT 11GTX 3
34 DRÁSTA – MUZIKANT LADA 2101 2
35 KOTEK – KOTEK FIAT 128 2
36 VOVSOVÁ – VOVES ŠKODA 110 L RALLYE 2
37 FARKA

38 PAULIK – KŘÍŽEK SAAB 96 1
39 BENEŠ – HARTL MINI COOPER 2
40 MAIER – MINAŘÍK RENAULT ALPINE A110 2
41 ŽÁČEK – ŽÁČKOVÁ ŠKODA 130 RS 6
42 KLOKOČNÍK – KULÍŠEK LADA VFTS 6
43 ACHS – ACHS ŠKODA 130 RS 6
44 HOŠEK – BRADÁČEK ŠKODA 1100MB 1
45 LOS – PODHÁJSKÝ VW GOLF 2
46 ŠALOUN – ŠALOUN BMW 1602 2
47 MLEJNEK – MLEJNEK LADA 2101 2
48 PROCHÁZKA – MOTLL ŠKODA 130L 2
49 SOVA – TAUŠOVÁ LANCIA A112 1
50 MÍČ – PUSTINA FIAT 128 2
51 SKAMENE - RENAULT 5 GT 2
52 MARŠÍČEK -

53 KAMENIECKI – FOGLAROVÁ ŠKODA 130 RS 6
54 JERMAN – BENEŠ ALFA ROMEO JUNIOR 2
55 OTTO – OTTOVÁ ALFA ROMEO GIUILA 3
56 KRÝSL – TUČKOVÁ ŠKODA 130 RS 6
57 SUK JR.- BELKO SUZUKI SWIFT 2|
58 CMÍRAL – CMÍRALOVÁ RENAULT ALPINE A110 6
59 ČERMÁK FORD CAPRI 3
60 KOLÁŘ – KOLÁŘ ŠKODA 6
61 ZACHATA – HOŠEK ALFA ROMEO 75 7
62 ŽÁČEK – ŽÁČEK AUDI QUATRRO 8
63 ŠIPKA – ŠIPKA FIAT 124 ABARTH 7
64 ŠENK – ŠENK TOYOTA CELICA 165 8|
65 SLEZÁK – SLEZÁKOVÁ BMW M30 4|
66 REJKA – ŠÁRKA JAGUAR 4
67 ROSIČKA – BAUMGARTNER BMW 325 4
68 HUBÁLEK - BMW
69 JAKUŠEV – VEBER FORD CAPRI RS 4
70 ŠKVOR – KUBÁTOVÁ LANCIA BETA 3
71 ČERMÁK – VEJVODA FORD ESCORT MK I 6
72 SKALICKÝ- OBERFALCEROVÁ ŠKODA
73 KUHN – KUHN MINI COOPER 2
74 PATERA – ŠMÍD VW POLO GT 2
75 SEIBERT – SEIBERT MINI COOPER 1
76 ŠAŠEK – PECHOVÁ ŠKODA 1000MB 5
77 JANUŠKA – ČERNÝ ŠKODA RAPID 2
78 ZMEŠKAL – ZMEŠKAL ŠKODA 1000MB 1
79 KRAMEŠ – KRAMEŠOVÁ ŠKODA 1100MB 2
80 VEVERKA - AUDI COUPÉ 3
81 ŠRAJER – ŠRAJER FORD ECORT MK II 2
82 URBÁNEK – URBÁNKOVÁ FORD CORTINA 4
83 ROZSÍVALOVÁ – SERVUSOVÁ MITSUBISHI STARION 4|
84 BOHM – KOHOUTEK

85 SKŘIČKA – TOMEŠ ALFA ROMEO GTV 3
86 ZEMANOVÁ – PAULÍKOVÁ VOLVO 6
87 UHLÍK – KOZLÍK FORD ESCORT MK I 2
88 NOVOTNÝ - RENAULT DAUPHINE 1
89 ZAJÍC – ČERMÍN TRABANT 601 1
90 HUNČOVSKÝ – JEŽEK ŠKODA 110R 1
91 HOSNEDL ŠKODA 120S 6
92 MAŠEK – MAŠKOVÁ ŠKODA RAPID 2
93 SKALICKÝ JR. - CÍGLEROVÁ ŠKODA
94 KAŠPAR - ŘEZNÍČEK ŠKODA 130LR 6
95 BŘÍŽDALA – ŘEHÁK ŠKODA 130L 2
96 PILKA – ŠLEHOFER DACIA 1310 2
97 KLÍMA – RATAJOVÁ ŠKODA 110 1
98 TOMEK – MOULÍK CITROEN AX GT 2|
99 BENEŠ – MRÁZEK ŠKODA RAPID 1
100 KADĚRA – HUNČOVSKÁ BMW 325 4
101 NERUDA - CITROEN DS 3
102 BENEŠ – ŠAROCHA BMW 1600 TI 2
103 SUCHÝ – SUCHÝ ŠKODA 120LS 2
104 HRUBÝ – MELKESOVÁ ŠKODA 120S 2
105 KLIMEŠ – KLIMEŠ BMW E21 1600 2
106 JAKUŠEV – NOVÁKOVÁ VW 1303 2
107 KLÍMA – KUKAČKA LADA 2101 1
108 MATOUŠEK - ŠKODA RAPID 2
109 CACÁK – GABLA FIAT 124 SPIDER
110 RAAB – BROMOVÁ PEUGEOT 205 GTI 2
111 TKÁČ – BOROVEC ŠKODA 110 R 1

 

*Rallye Praha Revival je již minulostí, začínají přípravy na II.Rallye Berounka Revival

  Akce bude organizována jako dvoudenní v termínu 29. -30.10.2011. Soutěž bude mít cca 430km, kostra stejná jako RPR. Zázemí opět bude v učilišti Radotín. Startovné 2600,- na posádku. Bude nové dělení tříd a to A1 i A2 do 1150ccm, 1600ccm, 2000ccm a nad 2000ccm. Sice neradi, ale musíme snížit počet startujících!

  Je pro nás pořadatele poctou a i důkazem, že naše snaha je směrována správným směrem to, že z prvních třinácti nejslavnějších posádek RPR, dvanáct potvrdilo účast!!! Nyní je již přihlášeno asi šedesátpět posádek, při dosažení počtu osmdesáti bude startovka uzavřena a již se budou moci přihlásit pouze účastníci RPR a „ legendy“, přesto i uvedené prosíme o přihlášení co nejdříve. Naším hlavním úkolem je zlepšení vydávání výsledků a to zásadním způsobem!! Vyvarování se rozbitých cest na minimum a zajištění dodržování povolené rychlosti účastníků, zejména v obcích. 

 

Důležitá informace, A1 není shodné s tehdejší skupinou, ale odpovídá našim předpisům na vrchách pro Youngtimer! 

Povolené úpravy A1 - TECHNICKÉ PŘEDPISY PRO YOUNGTIMER POHÁR

V tomto poháru mohou startovat pouze sériové vozy modelového roku maximálně 1985 / 1987/ s těmito úpravami:

- odstranění, nebo výměna filtru sání
- neoriginální výfukové potrubí od svodů dále, ale s tlumičem hluku
- libovolné neseřiditelné tlumiče pérování
- demontáž zadních sedaček a nezbytných částí čalounění při montáži rámu
- montáž sportovních sedaček a pásů

- demontáž plata za sedačkami, koberců
- výměna volantu za jiný
- výměna disků za jiné, ale původního průměru +- jeden palec
- změna rozměru pneu
- možnost montáže přídavných dobových spoilerů
- nahrazení původního již nevyráběného mechanického dílu jiným, shodných vlastností

 VŠECHNY OSTATNÍ DÍLY MUSÍ BÝT SÉRIOVÉ, NEUPRAVOVANÉ!

                                                                                           

 

* Ohlédnutí za 1. Rallye Praha Revival- setkání legend čs.autosportu ve zpětném zrcátku

 O prvním dubnovém víkendu proběhla v Praze a Středočeském kraji událost, jaká tu ještě nebyla. Po složité organizační práci mohla vypuknout akce především pro bývalé úspěšné závodníky, krásné historické automobily a fandy automobilového sportu. Pod záštitou primátora hl. m. Prahy, MUDr. Bohuslava Svobody, se uskutečnil Rallye Praha Revival. Podnik byl v motoristické veřejnosti a hlavně mezi přihlášenými už netrpělivě očekáván. Jen málokde, v podstatě nikde, není u nás možnost vidět pohromadě tolik vynikajících motoristických sportovců a jejich nabroušených krasavců.

  V pátek odpoledne se podle zvláštního ustanovení začaly sjíždět nedočkavé posádky k přejímkám do radotínského učiliště. Na nádvoří začalo být brzo živo. Potkávali se staří známí, někteří po dlouhém čase a tak bylo o čem vyprávět. Přes halasnou náladu, ale bylo vidět mírnou nervozitu a napjaté očekávání, co si na účastníky připravili pořadatelé v čele s Edou Paterou. Na formální přejímce každá posádka obdržela po páru památečních triček z rukou Petra Dvořáka, na technické přejímce technický komisař definitivně potvrdil zařazení přihlášených vozidel do jedné ze čtyř vypsaných tříd. Na rozpravě, byly jezdcům vysvětleny nejdůležitější zásady, kterými by se měli řídit po následující tři dny. Do rozpravy vjela s menším zpožděním způsobeném dlouhou cestou z Bratislavy posádka Jozef „Dodo“ Studenič- ing. Arpád Horváth s na vleku naloženou soutěžní škodovkou. V určený čas si spolujezdci vyzvedli itinerář a jízdní výkaz připravené Pavlem Šubrtem a vyrazili na Staroměstské náměstí ke slavnostnímu startu, který připravil Petr Kotek. Na památném místě naší historie se seřadilo celé startovní pole 120 přihlášených automobilů. Přihlížející diváci i zahraniční turisté, které zaujala zajímavá podívaná, vytvořili nádhernou atmosféru a naši soutěžící jim připravili nesmazatelný zážitek a pastvu pro jejich fotoaparáty a videokamery. Cizí turisté si vybrali vždy svou značku a jí fandili. Ruské turisty konsternoval Petr Ungrád, když z Moskviče vystoupil v masce Vladimíra Iljiče. Němce rozparádil Wartburg posádky Aleš Hodouš – Pavel Šlemín, pár Švédů se stalo fanoušky Pavla Paulika startujícího na Saabu. Asi nejvíce obdivovatelů získala krasavice modrá „alpinka“, Renault Alpine A 110 Tomáše Cmírala. Po slavnostním startu se posádky vydaly do radotínského učiliště k první zvláštní zkoušce. Zde již mohli závodníci při boji o body poprvé ostřeji sešlápnout plyn. Zde byla nejrychlejší posádka miníka Beneš- Meloun. O tom, že je na Show Sections Jiří „Radar“ Beneš hezky rychlý, ukázal už na podzimní Berounce, teď se ovšem ukáznil na přejezdech, které absolvoval jen s jedním selháním. Na učilištní zkoušce si nízké příděly trestných bodů, přepočítávané z dosažených časů připsaly i posádky Šipka – Šipka (Fiat 124 Abarth), Žáček – Žáček (replika Audi Sport Quattro S1) a Štolfa – Weishaupt na nenápadné Škodě 130 L. Po zvláštní zkoušce čekala již noční etapa, která zavedla závodníky do křivoklátských lesů. Zpestření v podobě úseku s nutností dodržení předepsaného průměru zamotalo nejprve hlavu spolujezdcům, kteří museli nejprve vypočítat čas, za který musela posádka do průjezdní kontroly dojet a pak řidičům, kteří museli své choutky držet na uzdě. Asi nejvíce zabrnkala na nervy tato zkouška ostřílenému závodníku Marcelu Tučkovi, ale brzo vášně odpadly a na tvář se mu vrátil úsměv. Itinerář tedy zavedl závodníky do křivoklátských lesů, kde si na desetikilometrovém šotolinovém úseku v temné noci a hlubokém lese pamětníci mohli vzpomenout na svá mladá léta, kdy takovéhle úseky k soutěžím patřily, jen tenkrát měli ostřejší zrak. Na přejezdu ovšem došlo k zavrženíhodné situaci. Při přejezdu mezi Úhonicemi a Nenačovicemi někdo, zřejmě ustrnulý někde ve vývojovém stádiu měňavky, nejprve házel na silnici klacky, nejhorší ovšem bylo, že prohodil cihlu předním oknem vozům Miroslava Hoška a Václava Farky. Mirek startoval poprvé na Rallye Berounka v r. 1974, k jeho největším úspěchům patřila vítězství ve třídě na Rallye Škoda a Valašská zima, po ukončení kariéry v r. 1992 se věnoval s Ivanem Bradáčkem startům v rally pravidelnosti historických automobilů, vždy za AMK Praha Žižkov. Václav byl za své osmileté kariéry v rallyekrosu několikrát členem reprezentačního týmu a na RPR mu spolujezdce dělal Pavel Zajíc v minulosti úspěšný závodník s Trabantem. Takto si nynější kapelník folkové kapely Nezmaři svou premiéru na spolujezdeckém sedadle nepředstavoval, notabene v den svých narozenin. Ke cti oběma posádkám slouží, že nevzdali a pokračovali v soutěži. Malou náplastí jim bylo vrácení části ze startovného (3 a 2 tisíce) pořadatelem. Přivolaná policejní hlídka už nic nevyšetřila… Do postele se posádky dostaly vlastně už v sobotu.

 Dlouhému spánku se ovšem oddávat nemohly, neboť již v devět hodin už čekal první posádku startér, aby ji vypustil do dalšího závodního dne. Z Radotína posádky vyrazily na Dlouhou Lhotu, kde je čekal první ze tří naplánovaných průjezdů. Na betonové ploše byl vytyčen poměrně rychlý okruh, který měly posádky absolvovat dvakrát, ovšem zpestřený kropenou kluznou plochou. Posádky se za velkého zájmu diváků vypořádávaly s nízkým koeficientem tření s různým úspěchem. Zde se nejlepším časem blýskl Ondřej Lorenz na Audi Quattro. Nízký počet bodů si opět zapsaly posádky Šipka – Šipka a Žáček – Žáček. Překvapili ovšem Josef Čermák sen., otec střelce Pepíčka Čermáka, navigovaný Petrem Vejvodou, zkušeným spolujezdcem, navigoval např. J. Trojana, R. Nešpora, J. Čermáka jn. a sám si to i za volantem vyzkoušel, jehož Escortu „Dogbone“ zřejmě beton velmi zachutnal. Mnoho posádek se k cílové stopce přiřítilo s pusou od ucha k uchu. Neoficiální soutěž o nejvysmátější posádku vyhrála absolutně posádka Jaroslava a Zdeny Rajchmanových. Jarda si kvůli této akci pořídil Forda Escort Mk. II a rozhodl se víkend si řádně užít. Příznivci historie byli před startem trochu zklamáni, když zjistili, že Jarda nestartuje s Wartburgem, s kterým nastavoval nové limity fyzikálních zákonů, dokonce s ním vyhrál třídu třináctistovek v celkovém hodnocení Alpe-Adria Cupu 1985, ale „jen“ se sériovým Escortem, po jeho několika náletech do zatáček ovšem ke své spokojenosti zjistili, že je úplně jedno, s jakým autem Jarda jede! Z Dlouhé Lhoty zamířil pestrý had soutěžních automobilů na letiště v Tlusticích. Zde se velmi dařilo posádce Januška – Černý na Škodě Rapid. Hezky jeli opět Žáček – Žáček, ale i Miloš Lang- Ota Lang na replice světově úspěšného továrního závodního speciálu Ford Escort z let 1975- 1981. Po následném druhém absolvování polygonu, kde již posádky věděly, co je čeká a všichni ještě zrychlili, se vydali na Orlík na oběd. Z terasy restaurace se sice naskýtal uklidňující pohled na hladinu přehrady, dojímavý moment ovšem nastal, když Tomáš Hank přiznal, že jen díky RPR vidí poprvé orlickou přehradu na vlastní oči, ale posádky stejně myslely na následující úseky. Čekala je zkouška na pile Jablonná, nejvíce připomínající klasickou erzetu. Zde například potvrdila své postavení posádka Vlastimil Suk, jr. – David Belko na Suzuki, Vlasta je úspěšný jezdec závodů do vrchu, získal i hodnotná umístění při startech v nezávislých rallye, tentokrát si ovšem vedle něj odbyl debut jeho švagr David Belko. Po pile následoval poslední návrat na Dlouhou Lhotu, tentokrát již bez kluzných ploch. Opět mohli diváci vidět mnoho rozevlátých, ale i rychlých průjezdů. Zastavením posledního vozu na před cílovou stopkou se naplnil závodní program druhého dne. Následoval už jen přejezd podle itineráře do poslední časové kontroly u hotelu na Živohošti. Zde po odevzdání vozů do UP vypukla zábava. Líčení zážitků ze soutěže střídalo vzpomínání na doby nedávno minulé i vzdálenější a na povrch vyplouvaly i vzpomínky jednak již polozapomenuté, ale také, a mezi závodníky tomu nemůže být jinak, takové, které připadají ohromně humorné všem okolo, jen samotným aktérům při nich do smíchu moc nebylo. Na Živohošti se se soutěží bohužel rozloučily dvě skvělé posádky. Předčasný odjezd již předem avizovala slovenská posádka Jozef „Dodo“ Studenič – Arpád Horváth. Pořadatelé velmi ocenili, když tato posádka přijala pozvání a opravdu přijela. Dodo je velká postava slovenského a československého motosportu, byl mimo jiné historicky nejmladším držitelem 1. výkonnostní třídy v automobilových soutěžích v ČSSR a nyní je prý nejmladším důchodcem. Tento multišampión, jen slovenských titulů má sedmnáct, kromě toho i nějaké československé, rakouské a titul mistra sportu, přivezl spolu s Arpádem Horváthem, rovněž velmi úspěšným závodníkem na okruzích, vrších i soutěžích a taktéž sběratelem mistrovských titulů, hezkou Škodu 110 rallye z roku 1972. Sice této sympatické posádce trochu trvalo, než se zorientovali a pochopili ducha akce, ale nakonec odjížděli spokojeni a snad je příště uvidíme zase. Dodo naznačoval něco, že teď, když už ví, o co jde, přiveze i jiný vůz. Nám se ale autentická škodovka slovenské posádky líbila. Naopak rozladěný odjížděl známý pilot neméně známého slušovického Agroteamu Pavel Valoušek, slavný jezdec, který se pyšní čtyřmi mistrovskými tituly, se spolujezdcem Pavlem Kovářem, kteří na Revivalu startovali s originální slušovickou stotřicítkou. Charakter Revivalu zřejmě nenaplnil jejich očekávání a tak se rozhodli skončit předčasně. Ostatní posádky společně s pořadateli rekapitulovali právě uběhlý den, ale hlavně se vzpomínalo, kdyby posádky nemusely v neděli ráno na start třetí etapy, možná by seděli a měli o čem povídat ještě teď. 

 Nedělní program začínal v devět hodin startem první posádky od hotelu vstříc dalším kilometrům. Ze Živohošti to do Sedlčanské kotliny není daleko a tak závodníci zamířili nejprve tam. V rallyekrosovém areálu se nejlépe cítili bývalí rallyekrosaři, Tom Kotek, dvojnásobný mistr Evropy, V. Farka, Petr Fürst, ale třeba i Petrem Daníčkem představený automobil, jehož geny vedou k předčasně zesnulému Mirku Šefrovi. Petra navigoval opět známý motoristický publicista a fotograf Jindřich Lasík. Petru Fürstovi se v kotlině opravdu vedlo, v prvním průjezdu zde zaznamenal na sériovém Audi Quattro nejrychlejší čas společně s Vladimírem Bergerem na Š 130 RS a Tomášem Klokočníkem na Ladě VFTS, při druhé návštěvě ještě zrychlil a nejrychlejší čas si nechal sám pro sebe. Mezi sedlčanskými Show Sections se ještě závodníky čekalo kroužení na divišovském plochodrážním oválu obohaceném o slalomový miniúsek. Na krátkém oválu nebyly rozdíly v časech moc velké, ten nejlepší naměřili časoměřiči posádce Daníček – Lasík. Plánovaná závěrečná zkouška v učilišti musela být zrušena, neboť se ukázalo, že asfaltový povrch účelových komunikací není ochoten snášet nápor závodících automobilů.

  Po příjezdu do Radotína se tedy už jen čekalo na sečtení trestných bodů, po kterém celý podnik korunovalo vyhlášení výsledků. Byl oceněn i nejvzdálenější účastník, kvůli startu na Revivalu a setkání s dávnými přáteli z nynějšího bydliště, z Los Angeles přiletěl Václav Ulrich, účastník původních ročníků Rallye Praha. Přihlášené vozy soutěžily ve čtyřech kategoriích. Sériové šestnáctistovky vyhrála posádka V. Suk jr. – D. Belko, obsahově silnější třídu opanovala posádka Lukáš Opalecký – Markétka Andělová, kteří spolu jeli poprvé a nejenže vyhráli svou třídu, ale byli i nejlepší v neoficiální absolutní klasifikaci, která se ovšem na Revivalu nevyhlašuje. Startovali na voze Opel Kadet GSI připravovaný Scuderií Strašnice. Lukáš je pravidelným účastníkem Edda cupu, ale na velký úspěch si počkal až na Revival. Upravené šestnáctistovky vyhrála mladoboleslavská posádka Vladimír Berger – Zdeněk Petera. Ti spolu strávili prvních šest let Vláďovy úspěšné a bohaté kariéry zahrnující i úplně první starty soutěžního favorita a úspěšné absolvování soutěží započítávaných do mistrovství světa. Poháry za první místo v silnější třídě upravených automobilů získali Pavlové Šofr a Ryšánek. Do rozsáhlé sbírky úspěchů získaných po celé Evropě nejprve na vozech Škoda a pak po krátkém intermezzu se Subaru, na několika typech Fordů tak Pavlu Šofrovi, po 12 letech opět navigovanému neméně úspěšným a zkušeným Pavlem Ryšánkem, přibyl další pohár.

  Poháry byly tedy rozdány, závody skončily. V průběhu tří dnů samozřejmě došlo i k neočekávaným událostem i chybičkám, které se organizátoři pod vedením Edy snažili rychle řešit ke spokojenosti soutěžících. Z ohlasů po vyhlášení je snad možno usuzovat, že se akce líbila i počasí se vydařilo nadmíru, jakoby i sluníčko bylo zvědavé na legendární postavy našeho motoristického sportu. Až se tedy organizátoři vzpamatují z maratónu, jakým RPR pro ně byl, začnou zřejmě připravovat další akci. Vidět třeba legendárního spolujezdce Lubislava Hlávku, jak dobíhá s kartou do časovky, jen aby stihl předepsaný čas se stejným nasazením, jako by se snad jednalo o časovku Rallye Monte Carlo, nebo slyšet poděkování od lidí o kterých jsme jen četli ve Světě motorů a vidět jiskry nadšení v jejich očích, to jsou momenty, pro které stojí za to překonat nejrůznější problémy a pokračovat dál. Smutné je, že řada problémů by ani nemusela být, kdyby se někteří přestali řídit zásadou „když nemůžeš pomoci, tak aspoň uškoď“, ale na to jsme už zvyklí. Ostatně hned v neděli večer po skončení už pořadatelé obdrželi mailem první přihlášku na Rallye Berounka Revival od Otakara Zenkla!

 Jarda Malík

 

*Oficiální konečná startovní listina  Rallye Praha Revival

                            

 

 

1
SRNSKÝ – SYROVÁTKO
ŠKODA 110R
3
2
STUDENIČ – STUDENIČ
ŠKODA 120S
3
3
BLAHNA – HLÁVKA
OPEL MANTA
2
4
HALADA – KOZÁK
PORSCHE 944
2
5
HANK – SITNÍK
SAAB 900
2
6
FUCHS – STOČES
MERCEDES 190 2.3
2
7
ŠOFR – RYŠÁNEK
FORD SIERRA
4|
8
MACH – SIROTEK
FORD FIESTA XR2
1
9
VALOUŠEK – KOLÁŘ
ŠKODA 130RS
3
10
PONEC – HRON
ŠKODA 130 LR
3
11
ZAPADLO – NAVRÁTIL
ŠKODA
3
12
ČERNOHORSKÝ - NESRSTOVÁ
ŠKODA 120S
3
13
POLÍVKA – KADLEC
ŠKODA 110
1
14
VÁLEK – VÁLKOVÁ
ŠKODA 1OOOMB
3
15
DOLEJŠ – MOTAL
ŠKODA 1000MB
3
16
TUČEK – VRBA
ŠKODA 130LR
3
17
ŠTOLFA – WAISHAUPT
ŠKODA 110R
3
18
BERGER.V. – PETERA
ŠKODA 120S
3
19
STEUER – STEUER
ŠKODA 130LR
3
20
ZELENÝ – MARTINŮ
ŠKODA 130LR
3
21
MARKVART – KOŽÍŠEK
ŠKODA 130L
3
22
RAJCHMAN – RAJCHMANOVÁ
FORD ESCORT MKII.
1
23
ZENKL – BOŠEK
ŠKODA 110L RALLYE
3
24
FADRNÝ – FADRNÁ
LADA VFTS
3
25
KOPELENT – KOPELENTOVÁ
ŠKODA 130 RS
3
26
HODOUŠ – ŠLEMÍN
WARTBURG 353
1
27
VOJÁČEK - VOJÁČEK
LANCIA BETA
1
28
PAVLÍČEK – KOPECKÁ
LANCIA BETA
4
29
HEŘMÁNEK – POLCAR
ALFA ROMEO GT
1
30
FURST – VEVERKA
AUDI COUPÉ
2
31
ŠELMÁT – LACINÝ
ŠKODA 130RS
3
32
BENEDIKT – HODAŇ
OPEL KADETT GTE
4
33
MAREK – PECINA
PORSCHE 911
2
34
HARTL – BENEŠ
MINI COOPER
1
35
DRÁSTA – MUZIKANT
LADA 2101
1
36
VODEHNAL – MALINA
MOSKVIČ 2140
3
37
FIALA – HORTEK
ŠKODA 110R
1
38
ACHS – ACHS
ŠKODA 110R
3
39
ČÁSLAVKA – TŘEŠŇÁK
TRABANT 601 RS
3
40
PAULIK – KŘÍŽEK
SAAB 96
1
41
BEK -
VOLVO AMAZONE
1
42
VOVSOVÁ – VOVES
ŠKODA 110L RALLYE
3
43
LOS – PODHÁJSKÝ
VW GOLF I.
1
44
ŽÁČEK – PIPEK
ŠKODA 130RS
3
45
MÍČ – PUSTINA
FIAT 128
1
46
HOŠEK – BRADÁČEK
ŠKODA 1100MB
3
47
KLOKOČNÍK – KULÍŠEK
LADA VFTS
3
48
MLEJNEK – MLEJNEK
LADA 2101
1
49
FARKA – ZAJÍC
ŠKODA RAPID

50
PROCHÁZKA – MOTTL
ŠKODA 120
1
51
ULRICH – EPSTEIN
ŠKODA 130 LR
3
52
MARŠÍČEK –
FORD CAPRI 1.6 GT
1
53
TIRRONEN - KALISTA
BMW 320
2
54
KAMINIECKI – FOGLAROVÁ
ŠKODA 130 RS
3
55
SKAMENE – VOLF
RENAULT 11GTX
1
56
KOTEK – KOTEK
FIAT 128
1
57
SUK – SUKOVÁ
SUZUKI SWIFT
1|
58
CMÍRAL - CMÍRALOVÁ
RENAULT ALPINE A110
3
59
OTTO – OTTOVÁ
ALFA ROMEO GIULIA
1
60
JERMAN – BENEŠ
ALFA ROMEO JUNIOR
1
61
LORENZ – STRNAD
AUDI QUATTRO
2
62
ŽÁČEK - ŽÁČEK
AUDI QUATTRO
4
63
ŠIPKA -ŠIPKA
FIAT 124 ABARTH
4
64
BLAŽEK – MACHAJ
FORS ESCORT
2
65
MILOWSKÝ – HEGYKÖZIOVÁ
TOYOTA CELICA
4|
66
ČERMÁK JR. - ŠEBEK
FORD CAPRI
2
67
KRÝSL – TUČKOVÁ
ŠKODA 130RS
3
68
DANÍČEK – LASÍK
ŠKODA 130LR
3
69
MAŠEK – MAŠKOVÁ
ŠKODA RAPID
1
70
KOVAŘÍK – KAPIC
ŠKODA 110R
3
71
KRAMEŠ – KRAMEŠOVÁ
ŠKODA 1000MB

72
ŠAŠEK – PECHOVÁ
ŠKODA 1000MB

73
KOLÁŘ – KOLÁŘ
ŠKODA 120

74
PATERA JR. - ŠMÍD
VW POLO GT
1
75
KUHN – DUCHKOVÁ
BMW 628 CSI
2
76
BENEŠ – ŠAROCHA
BMW 1602
1
77
MAIER – MINAŘÍK
RENAULT ALPINE A110
3
78
LANG – LANG
FORD ESCORT MK II.
4
79
ZACHATA – HOŠEK
ALFA ROMEO 75
2
80
SLEZÁK – SLEZÁKOVÁ
BMW 325
2
81
URBÁNEK – URBÁNKOVÁ
FORD CAPRI
4
82
UHLÍK – KOZLÍK
FORD ESCORT MKI
1
83
ČERMÁK – VEJVODA
FORD ESCORT MKI
3
84
BOHM – KOHOUTEK
PORSCHE 924
2
85
JAKUŠEV – ROCHOVÁ
FORD CAPRI
2
86
PETR – NIKL
ŠKODA 130 RS
3
87
SUK JR – KOPICOVÁ
SUZUKI SWIFT
1|
88
KOVAŘÍK JR. – KAPIC JR.
ŠKODA 130LR
3
89
BŘÍŽDALA – ŘEHÁK
ŠKODA 120
1
90
SKALICKÝ JR. - CÍGLEROVÁ
ŠKODA 130 LR
3
91
LOS JR. - RYBNÍČEK
ŠKODA 100
92
BENEŠ - MRÁZEK
ŠKODA 130L

93
ZMEŠKAL – KOPECKÝ
ŠKODA RAPID
1
94
JANUŠKA – JANUŠKA
ŠKODA RAPID
1
95
KUHN JR.- HLISTA
MINI COOPER
1
96
HUNČOVSKÝ – JEŽEK
ŠKODA 110R
1
97
SKALICKÝ – OBERFALCEROVÁ
ŠKODA 120S
3
98
ZDRUBECKÝ – ZDRUBECKÝ
ŠKODA 120L
3
99
MANDÍK – MANDÍK
RENAULT 5
3
100
SEIBERT – SEIBERT
MINI COOPER
1
101
SOVA – TAUŠOVÁ
LANCIA A112 ABARTH
1
102
ZAJÍC - ČERMÍN
TRABANT 601
3
103
PILKA – ŠLEHOFER
ZASTAVA
1
104
ZMEŠKAL – POLÍVKA
ŠKODA 1000MB
3
105
ŠENK – ŠENK
LADA 2103
1
106
ŠRAJER -
FORD ESCORT MKII.
1
107
BUMBA – HUBIČKOVÁ
VW KARMANN
1
108
ŠKVOR – KUBÁTOVÁ
LANCIA BETA
2
109
OPÁLECKÝ – ANDĚLOVÁ
OPEL KADETT GSI
2|
110
ŠALOUN – ŠALOUN
BMW 1602
1
111
ROZSÍVALOVÁ – SERVUSOVÁ
MITSUBISHI STARION
2|
112
ZEMANOVÁ – PAULÍKOVÁ
JAGUAR XJ
2
113
NERUDA – NERUDOVÁ
CITROEN DS
2
114
MAUN – MAUNOVÁ
PORSCHE 911
2
115
HUBÁLEK -
BMW 633 CSI
2
116
UNGRÁD – KVÍČEROVÁ
MOSKVIČ 2140
1
117
PIVOŇKA – PIVOŇKOVÁ
RENAULT 8
1
118
ŠAŠEK – VOKATÁ
AUSTIN ALLEGRO
1
119
KLÍMA – RATAJOVÁ
ŠKODA 100
1
120
TOMEK – TOMEK
CITROEN AX GT
1|
121
HUNČOVSKÁ – KADĚRA
ŠKODA 1000MB
122
KRÁSNÝ – PŘÍPLATA
RENAULT 17
1

 

 

 

  

 

Revival Rallye Praha nyní s novým ("staronovým") logem dle pův. vzoru

 AK Bílá Labuť souhlasil a vlastně sám navrhl používání původního loga Rallye Praha.

Logo je specifické a vytvořil ho otec Petra Dvořáka / člen org. týmu/ právě proto, aby se lišilo od ostatních rallye.

 

 

 

 

 

 

 

 

*XXXIV. Rallye Wiesbaden - znovuobnovená slavná tradice     18.-19.5.2011 Hersbruck-Rettenbach

Pošumavský auto moto klub Klatovy v AČR spolupracuje při zajištění XXXIV. Mezinárodní Rallye Wiesbaden, která bude probíhat ve dnech 19. – 21. května 2011 i na našem území.

Titulek chce připomenout, že start této německé rallye v květnu má již reálnou podobu. S wiesbadenským autoklubem jsou již dohodnuty organizační podrobnost a trať soutěže má konkrétní tvary.
 Přinášíme zde pohled německých pořadatelů na to, co je vede k tomu tuto soutěž obnovit v původní podobě a jak oni se dívali a dívají na svoji rally a zejména na období, kdy Rallye Wiesbaden měla své centrum na Šumavě a Pošumavský automotoklub byl jejím hlavním spoluorganizátorem. Nahlédněme tedy společně do kroniky Wiesbadener Automobilclubu (WAC) jak v ní je toto období vzpomínáno:
                                     

...  Rallye Wiesbaden už 33x patřila k velkým jménům automobilového soutěžního sportu. Nyní, 90 let od první Rallye Wiesbaden a 40 let od jejího posledního ročníku nastal čas k jejímu návratu. Víme, že je ohromná řada majitelů oldtimerů, kteří s nimi mají chuť závodit a proto takové rally, jakou připravujeme, lákají spoustu účastníků …

 … Wiesbadener Automobilclub, se po třiceti uskutečněných ročnících odvážil v roce 1968 uspořádat další ročník v zahraničí.
 Rozhodující část Rallye Wiesbaden se tak měla odehrát v ČSSR, která představovala to pravé soutěžní prostředí. Na silničkách a polních cestách západní Šumavy mohla evropská elita ukázat, co v nich vězí. Bylo to zejména při „Noci dlouhých nožů“ jak účastníci připodobňovali úzkou podobnost s Rallye Monte Carlo, které noční etapy v Pošumaví a na Šumavě nabízely.
 WAC udělal z faktu, že soutěžní sport v Německu musel zápasit s velkým omezením     a byl vyhoštěn z veřejných silnic, ohromnou výhodu. Bylo to možné proto, že Svazarm, a jeho nástroj ÚAMK jako nejvyšší motoristický orgán té doby to umožnil, ale zejména jeho silný lokální klub (PAMK Klatovy) podporoval tuto myšlenku. Bylo to jednoznačně při výběru trati a také tím, že většina kontrol byla obsazena  jejich dobrovolnými pracovníky.
 Rallye Wiesbaden se rychle stala v Československu pojmem. Ve vesnicích kudy rally vedla byly lidové veselice a navázalo se mnoho přátelství. Rally byla z české strany podporována a PAMK ji zajišťoval v období mezi lety 1969 a 1971. Tenkrát to byla největší německá  rally a účast více než 250 posádek ukazovala, jak populární byla tato „Česká“ rally.
 V roce 1971 vyhrál Ford Capri jezdce z Regensburgu Waltera Röhla, který měl tenkrát jen národní licenci, ale dnes patří k pěti nejlepším světovým  jezdcům historie.
 Přitvrzující režim a postupná izolace vedly k tomu, že tato krásná soutěžní idyla zemřela. V roce 1972 pořadatelé z PAMK v Klatovech marně dlouho doufali v povolení pražských úřadů, a tak musel být následující ročník Rallye Wiesbaden odřeknut … .
   
Tolik z pohledu wiesbadenského automobilclubu, na éru spojenou s Rallye Wiesbaden a Pošumavským automotoklubem v Klatovech.
O tom, že se Wiesbadenští pořadatelé snaží tuto soutěž obnovit v největší slávě, svědčí i to, že bývalý mistr SRN Rainer Altenhaimer, který je projektem obnovení tradice nejslavnější éry Rallye Wiesbaden nadšen, přislíbil svoji pomoc. A pořadatelé do příprav a organizace zapojili také zmíněného Waltera Röhla, který by navíc měl také vyjet na trať se startovním číslem 1
                                             

 

  

*Rallye Wiesbaden 18.-19.5. v roce 2011 po čtyřiceti letech- návrat do historie a opět i v Čechách!

Téměř čtyřicet let uplynulo od doby, kdy na české silnice zavítala naposledy německá automobilová soutěž Rallye Wiesbaden. Tato, ve své době, jedna z nejpopulárnějších evropských soutěží, měla na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století neoddiskutovatelný vliv na další rozvoj automobilového soutěžního sportu v tehdejším Československu. Poprvé vnesla na naše území atmosféru významné evropské rally, poprvé umožnila start mnoha československých posádek na velké mezinárodní soutěži.

 Již před lety se objevily snahy Hessenského autoklubu o obnovení této rally v kategorii Historic, ale nakonec toto úsilí nepřineslo toužený efekt.
Nyní je v jednání další pokus německých pořadatelů, kteří projevili snahu uspořádat Rallye Wiesbaden jako rally pravidelnosti ve dnech 18. – 19. května 2011. Start by byl pravděpodobně v Norimberku a odtud se posádky přesunou do Čech, kde by se závodilo a v neděli by byl cíl a závěrečné vyhlášení v lázeňském městě Wiesbaden. Jde prakticky o stejnou koncepci, jaká byla při již zmíněných ročnících před mnoha lety.
 Vzhledem k předpokládanému zájmu velkého počtu posádek s velmi atraktivními historickými vozy by si motorističtí fandové měli přijít na své.

*Co bychom mohli vidět v premiérové Šumava Rallye Legend Klatovy 2011

Očekávání provází premiéru rally legend, která je zařazena do programu Mogul Rallye Šumava Klatovy. Jaké přijedou vozy, jaké posádky. Objeví se opravdové legendy rally?
Částečnou odpověď dává seznam dosud přihlášených posádek a vozidel. Pokud jde o vozy, najdeme v něm několik zajímavostí. Mohly by to být zejména vozy Lada 2105 VFTS. Vozy s podobným označením vyráběl od r.1983 Metalex, a tak se budeme těšit, zda jde o některé z těchto vozů. Očekávána bude jistě i Škoda 130 RS z roku 1978 a určitě bude zajímavá replika škody 110 R Coupe z roku 2004. Z ostatních přihlášených jsou to vozy Škoda 1000 MB z r. 1964, Trabant r. 1978 či Wartburg 353 z r. 1978.
Ze zahraničí je přihlášena italsko – česká posádka s vozem Lancia Delta Integrale.
Legendy bychom se mohli dočkat i mezi posádkami. Přihláška došla i od jednoho z veteránů našich rally Ladislava Veselého z Plzně. Tento mistr Evropy historických rally z roku 2004 bude startovat se svým dlouholetým spolujezdcem Zdeňkem Ježkem, tradičně na voze Fiat 850 Sport Coupe z r. 1971.
Věřme, že vozy Rallye Legend Klatovy 2011 budou nejen příjemným zpestřením, ale také zajímavým srovnáním moderní a ne zase tak dávné techniky automobilových soutěží.

zdroj: PAMK Klatovy

*České Rally Legend  v roce 2011 také při Šumavě!!

Zajímavá  zpráva přišla již před časem z Pošumavského autoklubu Klatovy. Po opětovném osamostatnění  Historic Vltava Rallye a jejím přesunutí do podzimního termínu pro rok 2011 nebudou ani na Rally Šumava fanoušci ochuzeni o pohled na zajímavé a atraktivní historiky. Mogul Šumava Rally se totiž přidala k ostatním našim nejtradičnějším velkým rallye- Krumlovu, Bohemii  a Barumce a uspořádá při hlavní soutěži také Rally Legend!   

  V roce 2011 tak bude možné sledovat historiky, prohánějící se krásnou šumavskou krajinou,hned několikrát: nejdříve hned počátkem roku při zimním veteránském maratonu The Winter Trial,na jaře pak "legendy" při Rally Šumava,nedlouho poté i při obnovené německé Rally Wiesbaden a nakonec na podzim při tradiční Vltavě,na níž se navíc po letech opět vrací i rally pravidelnosti a to dokonce hned ve formě Evropského poháru.

To vše je jistě pro všechny příznivce starých,ale stále ještě rychlých  automobilů jistě dobrou zprávou,jen mne však napadá nakolik je toto náhlé procitnutí klatovských pořadatelů /ohledně rally Legend /s pocitem,že jim někde ujíždí vlak, ovlivněné obrovskou odezvou na vydařenou podzimní premieru Rally Berounka ,která se jela sice v podobném duchu jako jsou oficiální Rally Legend,ovšem mimo onu legální strukturu ,tj.bez posvěcení FASU. Rozdíl  v přátelské a pohodové atmosfeře, přístupu i požadavcích na účastníky hovoří z mého pohledu jednoznačně ve prospěch pořadatelů této druhé varianty rallye Legend. Názor ale ať si každý udělá sám v přímém srovnání, Rally Legend Šumava se jede 7.-9.4.2011,   Rallye Praha Revival  hned jen několik týdnů poté koncem dubna....

 

Co je vlastně rally Legend počesku( ta oficiální pod FAS)..              původní článek, zveřejněný na stránkách Pošumavského autoklubu:

Stejně nenápadně, jako rychle se nám v rallyovém sportu objevila nová kategorie –  legendy.
 Legendy provázejí každé lidské konání, každou dobu, každou epochu. Vždy je to něco co přetrvává v paměti lidí a navíc, se stále větším časovým odstupem to získává na kráse a zajímavosti, je to stále větší a úžasnější.
Jestliže se podaří vrátit legendy na tratě našich automobilových rally, je to pro jejich příznivce jedna z nejradostnějších zpráv poslední doby. Co to jsou legendy v rally? 

 Automobilové soutěže jako takové a jejich tratě. Rallye Monte Carlo, Rallye Vltava. Ty už se však v těch svých původních – legendárních – podobách, tratích a pravidlech nikdy nemohou opakovat. Máme tedy další legendy. Soutěžní vozy a soutěžní posádky. A tady je tolik krásných možností jak v jednom, tak ve druhém, no a kombinace – to bude lahůdka.

 Začněme auty, legendami u nás doma. Asi každý bude mít své měřítko, ale všichni se jistě shodnou na tom, že jedna z největších legend českých vozů v rally je Škoda 130 RS. Musíme však mezi legendy zařadit i další vozy, které po tratích našich rally jezdily. Saab 96, Renault Alpine 310, či R 5,  Audi Quattro. A co další vozy? Určitě tovární soutěžácké škodovky, stejně jako soutěžní auta z Metalexu. Škodovky i VAZy. Trabanti? Tam budou legendami asi jen ty, které pocházejí přímo z německého Cvikova, nebo z dílen posádek ASK Praha, které byly téměř stejně dobré jako ty německé. Legendy jsou výjimečné. Proto jsou to legendy. A tak to bude i u některých dalších vozů. Stotřicítka RS musí být originál, nebo dokonalá replika. Pomalované, upravené kupátko s nízkými pery, elektrony a náporákem není stotřicítka, stejně jako žigulík s uříznutým výfukem není VAZ z Metalexu nebo z dílny Stasise Brundzy. 

 Zkusme se podívat za legendárními vozy do zahraničí. Desítky stovky typů, ale legendy? BMC Mini Cooper S, Lancia Stratos, typ Delta stejné značky, Porsche 911. No a moc dalšího už nás asi nenapadne. Jistě BMW, Opel, Ford, Fiat. Všechny tyto značky měly své výborné soutěžní vozy, ale legendami se staly jen některé typy.

 Které vozy budou legendami za pár let? Těžko říct. Škoda Octavia WRC, nebo Fabia WRC či S 2000 nebo R2? Technika letí dopředu tak rychle, že málokterý typ dnes vzbudí tolik pozornosti a na tak dlouho, aby se legendou stal. 

 A tak se těšme na to , že v rámci nejvyšších pater domácích rally uvidíme na jejich tratích historické vozy, které  musí svým vzhledem a technickým provedením věrně odpovídat dobovým předpisům a věrně reprezentovat historii soutěžního sportu. Vozidla vyráběná po roce 1990 musí být pouze originální soutěžní vozidla a účast v této kategorii je omezena rokem výroby 1995.  

 O tom, abychom na domácích rally vídávali skutečné legendy, budou rozhodovat techničtí komisaři FAS spolu se členy SHA FAS AČR. Pravidla říkají, že vozy , které nebudou mít platný Průkaz sportovního vozidla nebudou moci na rally legend startovat. K tomu budou samozřejmě potřebovat i speciální registrační značku  „R“ a každoroční technickou kontrolu. Přejme si, aby byla zachována hlavní idea tohoto nápadu a na trati se objevovaly jen takové vozy, které si účast v setkání legend skutečně zaslouží.

 V úvodu jsme však také zmínili legendy mezi posádkami. Jistě na naše rally přijedou   i zahraniční jezdci. Tady – kromě opravdových JMEN - budou o legendách rozhodovat většinou sami přihlášení, protože řadu z nich naši diváci neznají. Máme však spoustu legend  u nás - doma. A tady by bylo moc prima, kdyby tito jezdci vyprášili kombinézy (pokud je nebudou muset vyměnit o nějaké to číslo větší), vyzkoušeli helmy a rukavice, obvolali spolujezdce a mechaniky, kteří s nimi prožili okolo závoďáků spoustu chvil a vyrazili na trať.

Nebudu teď vůbec brát v potaz jejich věk a psát kdo by měl přijet a kdo ne, ale těch jmen je spousta. Hubáček, Pavlík, Blahna, Dřevo, Pech, Trojan, Kvaizar, Jelínek, Šedivý,Křeček, Triner a vedle nich Hlávka, Minářík, Schovánek, Janeček, Častulík, Gottfried, Krečman, Šimek …. Sami čtenáři si jistě dosadí ty, které jsem nechtěně nevyjmenoval. Posádky, stejně jako vozidla budou muset mít pro účast v soutěžích platnou licenci.

 A jak by měly takové Rally legend vypadat? Budou součástí automobilových současných rally a pojedou po tratích jejich rychlostních zkoušek bez měření času. Ten určitě nebude rozhodovat o pořadí. Hodnocení jednotlivých podniků bude dáno kritérii vypsanými pořadatelem ve Zvláštních ustanoveních. Jaká mohou být měřítka? Celkový vzhled automobilu, styl jízdy na trati, dobové provedení, složení posádky a zřejmě i diváci přijdou časem na svoji klasifikaci hodnocení. Posádky musí dodržet trať rally a jízdní časy. Nevztahuje se na ně pravidlo o servisních parkovištích zákaz práce na voze v UP. Samotná trať může být pro tato vozidla pořadatelem upravena. Ale o přesných pravidlech si řekneme někdy jindy, až bude sezóna za dveřmi a ve všem bude úplně jasno. 

 Na naše i zahraniční soutěžácké legendy bychom se mohli v letošním roce těšit při:

46. Mogul Rallye Šumava Klatovy, 7. – 9. 4. 2011
39. Rallye Český Krumlov, 29. 4. – 1.5. 2011
Rallye Bohemia Mladá Boleslav, 1. – 3. 7. 2011
Barum Rallye Zlín, 26. – 28. 8. 2011

                                                                                                                                                                                                              Zdroj: -dl, po

*Je tady nový seriál v soutěžích pravidelnosti historických automobilů !

Po několika diskuzí a jednáních došli organizátoři několika nových soutěží pro historiky -Historic Kokořínsko (25.-26.2.2011), Classic Rallye Ještěd (29.-30.4.2011) a Historik Jizera (16.-17.9.2011)  k závěru, že by  z těchto tří soutěží uspořádali " SERIÁL V JÍZDĚ PRAVIDELNOSTI    HISTORICKÝCH VOZIDEL" . Zároveň věří, že se tato myšlenka zalíbí i potenciálním zájemcům a tohoto seriálu se zúčastní dostatek posádek,které s elánem budou sbírat body v jednotlivých soutěžích a na posledním podniku budou pak vyhlášeni vítězové celého seriálu. Pořadatelé věří, že se tak stane oblíbeným seriálem pro mnohé příznivce historických vozidel.

Tyto soutěže se totiž svým náročnějším charakterem a celkově sportovnějším pojetím odlišují od ostatních, v Česku doposud pořádaných veteránských akcí.

 

 

 

 

 

*Další krasavec opouští scénu českých historiků

Bohužel máme pro všechny fanoušky historických rallye v Čechách nepříznivou zprávu. Opět  se z našich soutěží vytratí další atraktivní automobil. Tentokrát jde o jeden ze známých Opelů Kadett Coupé GT/E, původem z týmu radotínského Kart Centra. V uplynulých dvou letech jsme ho však v několikrát převlečeném kabátě mohli vídat v Trotina Rallye Teamu v dravých rukou Petra Šimurdy. I když to zejména v posledním období bylo spíše nepravidelně a jen v rámci Poháru K4,většina fanoušků doufala, že se tento vůz i jeho pilot časem vrátí do M ČR v rallye HA ,aby řádně prohnali stávající naši špičku této kategorie. Jezdec i vůz na to rozhodně měli a zajímavé by jistě bylo sledovat  případný souboj se stejně dravým Mirkem Janotou se stejným vozem například při historické Vltavě. Těšit jsme se rohodně mohli na jeho jízdu i v rámci připravované Revival Rallye Praha.Na to už bohužel nedojde,Kadett je po delší době inzerování prodán do zahraničí, konkretně do Dánska. Finanční důvody rozhodly,a tak se Petr Šimurda vrací za volant osvědčené Škody 130LR ,se kterou se pravděpodobně opět zúčastní Poháru ČR.

 

 *Škoda 130RS na startu  další "TOP"rally historiků-belgické Legend Boucles de Spa !

 Jak již bylo napsáno, českou posádku týmu čk motorsport,účastnící se se Škodou 130RS Rally Monte Carlo Historique ,navštívil v Monaku  známý belgický soutěžák Freddy Loix. Ten byl jen o pár dní dříve nejúspěšnějším zástupcem české značky při Rallye Monte-Carlo soudobých vozů, když s vozem Škoda Fabia S 2000 obsadil druhé místo v celkovém pořadí.

"Mladoboleslavský Stratos" se mu tak zalíbil, že projevil přání se stotřicítkou startovat v další Top rallye historiků-í Legend Boucles de Spa. Freddy Loix se této domácí,ale nejen v Belgii nesmírně populární, rally zúčastnil již třikrát. Rovněž značka Škoda se na startu objevuje již tradičně,doposud však barvy její barvy zastupoval především mladší typ stotřicítky -Škoda 130LR sk.B. Starší a slavnější model 130RS tak zde bude mít svoji novodobou historickou premieru a oslaví i tady další návrat po letech na své někdeší bojiště.

Vůz bude pronajat přímo z Čech,původně prý byla v jednání některá ze stotřicítek zlínského AV Engeneeringu,ale dle posledních info se bude jednat o druhou eresu,která se loni zůčastnila Rally Legend v San Marinu,tedy o vůz ze stáje KBS Motorsport Stanislava Šelmáta

 

*Sedmá etapa 11.Winter Trial 23.ledna jede Šumavou

 Dokladem toho, že tato soutěž není žádná selanka je časový harmonogram části sedmé etapy dne 27.ledna, kterou zajišťuje Pošumavský auto moto klub v AČR. Jistě víc napoví i přiložené mapky tratě tohoto úseku. 
 Ve Volyni, která je místem odkud trať soutěže zajišťuje PAMK, bude první posádka startovního pole ve čtvrtek 27. ledna v 16:20 hod. Odtud budou posádky pokračovat do Katovic (17:15) a do Sušice. Před hotelem Fialka, kde budou posádky večeřet, bude možno prohlédnout si vozy účastníků soutěže od 18:00 hod. Ze Sušice vyjedou na náročnou noční etapu ve 20:00 hod. Jejich cesta povede na Albrechtice, Nezdice, Lazny, Javorník, Rohanov do Čkyně (21:00). Odtud dál přes Sudslavice, Bořanovice, Záhoří, Libotyni na malé přeskupení do Čkyně (21:45) a odtud přetěžkým úsekem do Volenic (22:30). Dál pokračují účastníci rally do Plzně, kde jsou první posádky očekávány o půlnoci.
 Pravidelní diváci Rallye Šumava velmi dobře znají tratě rychlostních zkoušek v okolí Kraselova, Volyně, Čkyně nebo Javorníku. Při této rally jsou tratě zabezpečovány a průběžně upravovány dlouhou dobu před soutěží, aby byla všude zajištěna jejich průjezdnost. Při Winter Trialu se nic podobného nekoná. Když napadne sníh – a to se dá v termínu soutěže docela dobře čekat - musí si posádky poradit samy. A některé cesty po kterých Winter Trial vede se obvykle v zimě udržují zřídka kdy, některé vůbec…  Takže jestli nasněží a na cesty třeba popadají nějaké stromy – no nazdar. Ale posádky jsou na to nejen připraveny, ale také vybaveny. Jestliže jsme v červenci napsali, že je to „chlapácká“ soutěž, a to jsme ještě neměli tušení kudy organizátoři soutěže povedou její trať, tak teď je jasné, že toto označení Winter Trialu sedí.
 Řekněme si ještě něco o vozidlech, která bychom měli na trati i v místech přestávek vidět. Celkem je přihlášeno 75 posádek, které jsou rozděleny do dvou kategorií – Trial a Club. Zatím co kategorie Trial absolvuje celou trať, kategorie Club ty nejtěžší úseky vynechává. 
 Startují vozy Historic. Nejstarší je vůz Lagonda LG45 z roku 1937 o obsahu 4497 ccm. Početně jsou zastoupeny porsche různých ročníků výroby, fordy, BMW, volva, lancie, alfy romeo, mercedesy, ale třeba také jugoslávská zastava. V kategorii Club budou k vidění navíc MG, Triumph, Saab,Citroen a další parádní auťáky. 
 Takže přijďte si užít zase zimní soutěž na Šumavu.

Zdroj: dl, po    PAMK Klatovy

 

 

*Zimní 11. Winter Trial 2011 odstartoval a zavítal již i do Čech ! 

Již jedenácté pokračovaní zimní dálkové jízdy pravidelnosti historických vozidel The Winter Trial 2011 odstartovalo v neděli v německém Wolsburgu v areálu továrny Volkswagen. Celkem 75 bláznivých posádek vyjelo se svými historiky na trasu 2250 kilometrů dlouhou, kterou absolvují během 6 dnů na zasněžených a zledovatělých silnicích Německa, Polska, Rakouska a České republiky, zpestřených speciálními testy na okruzích i letištích.

Nejstarším vozem ve startovním poli je šesti a půl litrový Bentley Speed Six z roku 1927, nejmladšími šest vozů z roku 1976. Zajímavostí je například výměna vozu u startovního čísla 73, když si posádka své Volvo 142 pořídila až 3 dny před startem. Se startovním číslem 1 již poněkolikáté odstart Holaňdana Gijs van Lennep s Porsche 356 SC, bývalý jezdce formule 1 a vítěz čtyřidvacetihodinovky v Le Mans z let 1971 a 76.

Vozy jsou rozděleny do dvou kategorií Trial a Club, když kategorie Club některé nejtěžší a noční úseky vynechává.

Na rozdíl od předešlého ročníku, kdy k nám tato soutěž zavítala jen na skok  do jižních Čech,bude u nás letos příležitostí vidět  účastníky Winter Trialu na vlastní oči více než dostatek, neboť tentokráte vede po českém území podstatná část z celé trasy a Čechy protíná i většina ze šesti etap.

V Čechách se účastníci ocitli již v pondělí po přejezdu z Německa , kdy absolovali zvláštní zkoušky na našich okruzích v Mostě  i Sosnové u České Lípy,aby posléze pokračovali na skok do Polska. Po krátké, ale obtížné "krkonošské" návštěvě Polska se k nám vrací již v úterní etapě do Brna přes Šternberk ,kde je večer čeká zvláštní zkouška  s trasou po trati známého závodu do vrchu Ecce Homo. Další soutěžní den přejedou do rakouského Kremsu s vložkou na rallyecrossovém Nordringu  a tuto etapu dále zakončí na Wachauringu. Ve čtvrtek 27. ledna po poledni již po šesté zavítají také do Jižních Čech na tratě a rychlostní zkoušky populární Rallye Český Krumlov, konkrétně Malonty a  Svatý Ján, v letošním roce je však netradičně absolvují ve dne, noční část  bude v této etapě patřit některým známých trasách rychlostních zkoušek Rallye Šumava či Vltava z Volyně přes Sušici a Čkyni do Plzně. Poslední den zakončí etapou Plzeň – Karlovy Vary se zkouškou na letišti v Plané u Mar.Lázní. Cíl celé rallye je u prominentního hotelu Pupp v Karlových Varech. 




 

 

* 11.The Winter Trial 2011 na autodromu v Mostě  24.1.2011  již ve Fotogalerii !

Již v pondělním dopoledni se objevily posádky letošního Winter Trialu (s mírným zpožděním) na zasněženém mosteckém autodromu,aby zde absolvovaly několik kol měřené zkoušky pravidelnosti. Kromě mnoha již z předchozích ročníků známých automobilů se také letos objevilo dostatek nových kousků z automobilové historie,které jsme při Winter Trialu mohli vidět poprvé.

Jednou ze zajímavostí byl jistě dvoudobý třívalec DKW (obdobný se zúčastnil i loňské historické Vltavy),který se navíc ukázal i jako velice svižný při jízdě po okruhu. Mezi méně časté zástupce soutěžní historie patří také Alfa Romeo Alfasud či Audi 100 Coupé.Opravdovýni lahůdkami pak byly dva zástupci britské klasiky - Aston Martin DBS a Jaguar E Lightwight a legendární americký Shelby Mustang GT 350.

 

*Legendární Škoda 130 RS  na legendární Rallye Monte Carlo opět se startovním číslem 44 -  jak v roce 1977  i  2011 !

 Již za dva týdny odstartuje v pěti městech 14. Rallye Monte Carlo Historique.

Po zveřejnění startovní listiny, zavládla v teamu ČK motorsport veliká radost. Pořadatelé totiž přidělili posádce teamu ČK motorsport stejné startovní číslo, se kterým v roce 1977 absolvovala Rallye Monte Carlo posádka továrního teamu ŠKODA Milan Zapadlo - Jiří Motal – a to startovní číslo 44. Stejné „válečné“ barvy má i ŠKODA 130 RS posádky Karel Mach - Jan Bláha. Po 34 letech se tak na tratích této slavné soutěže objeví téměř totožný vůz. Celý team se snaží o to, aby byla „stotřicítka“ co nejautentičtější, a odpovídala své předloze.

Momentálně finišují přípravné práce, kompletace servisního zázemí, příprava náhradních dílů, vybavení posádek a vozu Škoda 130 RS, tak aby mohl celý team 20. ledna nastoupit na dlouhou cestu do marockého Marrákeše, kde se ve středu 26. ledna postaví na start 1. části závodu, 2 660 km dlouhé hvězdicové jízdy.


 

 

   

 

 

* Návrat stotřicítky do Monte Carla po 34 letech !   

   aneb Škoda 130RS v roce 2011 poprvé na Rallye Monte-Carlo Historique      26.1. - 2.2.2011

 Již za necelé dva měsíce odstartuje další ročník Rallye Monte Carlo pro historická vozidla. Tentokrát zasáhne do snah o co nejlepší umístění a hlavně o nezapomenutelné zážitky, také posádka teamu ČK motorsport ve složení Karel Mach – Jan Bláha se Škodou 130RS. Je to vůbec poprvé , co se ŠKODA 130RS na Rallye Monte Carlo Historique objeví.

Soutěž se jede už po čtrnácté jako oslava snad nejproslulejší automobilové soutěže světa. Rallye Monte Carlo historique se jezdí tak, jak tomu bylo před mnoha a mnoha lety, tedy včetně neodmyslitelné hvězdicové jízdy.

Jihočeši pojedou ve slavném původním válečném zbarvení stotřicítky z roku Monte Carla 1977 / konkrétně dle vozu posádky Zapadlo – Motal , st. č. 44 / , kdy značka získala v Monaku svůj největší úspěch. Z možností startu do hvězdicové jízdy zvolili marocký Marrákeš, na výběr byly ještě Glasgow nebo Varšava, nejstarším a nejslabším vozidlům povolil pořadatel ještě možnost vyjet z Barcelony nebo Remeše.

Pořadatel soutěže pořádané pod záštitou monackého prince Alberta vydal seznam vozidel, která se mohou zúčastnit. Jsou to taková, která v Monte Carlu startovala mezi lety 1955 a 1980. Ze škodovek se povolení týká typů 440 (Spartak), Octavia, 1000-1100 MB a 130 RS. Jiné automobily české provenience startovat nemohou. Posádky budou rozděleny do kategorií podle roku výroby (do 1961, 1965, 1971 a 1979), v nich pak do tří objemových divizí do 1300 cm3, 2000 cm3, a nad 2000 cm3.

Celý podnik se uskuteční v době od 26. ledna do 2. února, sem se vejde jak hvězdicová jízda, tak i samotná soutěž. Ta sice zavede účastníky na všechna slavná místa, ale nebude se závodit jako na klasických vložkách na čas, systém soutěže připomíná naše jízdy pravidelnosti. Proto se nepojede na uzavřených tratích, ale otevřených silnicích, byť ve velmi svižném tempu.

Tratě celé soutěže vedou po nejslavnějších úsecích historie, včetně nočního přejezdu nejslavnějšího diváckého místa na světě – průsmyku Col de Turini. Na start v Marrákeši se naposledy postavily soutěžní vozy v roce 1971, kdy odsud odstartoval celý team Renault s osmi vozy A 110 Alpine.

Z Marrákeše do Monte Carla musí česká posádka ujet od středy deseti hodin do soboty 2660 km. V neděli startuje vlastní soutěž, takže na konci přibude na tachometru stotřicítky, která má na kontě vítězství ve třídě na nedávné Rally Legend v San Marinu, téměř 4110 km.

S výjimkou měření časů připomíná styl soutěže skutečně zlatou éru rallye, včetně itinerářů až na poslední chvíli, nutnost orientace v mapách a podobně. Moderní doba ovšem zavála i do soutěže historiků přístroje GPS, pomocí kterých budou pořadatelé sledovat polohu soutěžících vozidel.

Krumlovská stotřicítka je teď ve stádiu příprav, po dobrodružství v San Marinu, kde vůz pilotoval Jiří Trojan, potřebuje přeci jen důkladnou revizi. Celý tým současně také už připravuje další ročník rallye Český Krumlov, takže práce má víc než dost.

Celý team bude sbírat a dokumentovat informace a zážitky o celé Rallye Monte Carlo historique tak, aby se s Vámi o ně mohl podělit.

Jan Bláha , tisková zpráva týmu čk motorsport

PS: Kromě posádky Karel Mach-Jan Bláha se Škodou 130RS je přihlášena také další česká (moravská)  posádka Michal Sum-Jaroslav Mikulenka s tradičním BMW 2002 z r.1968. Z východní Evropy je přihlášena rovněž velmi silná ekipa posádek  z Polska Team Poland,startujících převážně na domácích vozech Polski Fiat 125p, jedna z posádek zvolila i Polonez, jedna posádka pak Alfu Romeo a jedni Poláci pojedou na Fiatu 128 Coupé. V předběžném seznamu přihlášených figuruje rovněž jedna ruská posádka s Ladou 1500S (exportní verze VAZu 2103)

 

*Konec zimního spánku pro veterány aneb nová sportovní sezona začíná !

 Již po několik let si zvykáme na to, že motoristická sportovní sezona trvá po celý rok bez zimní přestávky a to i u historiků a veteránů. Pravověrní sportovci a entuziasté se totiž závodění nechtějí vzdát ani přes zimu . Ba naopak,hodlají se vyžít v ježdění v náročných zimních podmínkách, kde se teprve ukáže nejen jejich umění za volantem,ale které prověří zejména odolnost historických strojů i jejich vlastní. Je přece jen postatný rozdíl v zimním závodění s novým moderním vozem, vybaveným mnoha soudobými technickými vymoženostmi, a jízdou s autem,starým třicet,čtyřicet,padesát či ještě více let . A právě tyto rozdíly v jízdních vlastnostech,vybavení,ovládání,pohodlí a komfortu přinášejí těmto lidem tu pravou nefalšovanou řidičskou radost a uspokojení. A proto se nerozpakují  svoje mnohdy i velmi vzácné plechové miláčky vytáhnout i do toho nejhoršího nečasu a ostatním přiblížit doby,kdy zimní rallye bývaly pro všechny účastníky opravdovým dobrodružstvím, vyžadujícím nejen odvahu, ale i fyzickou zdatnost a vytrvalost při překonávání mnoha překážek a útrap.. Většina těchto soutěží se navíc jede v horském prostředí (převážně v alpských zemích), které svými podmínkami a profilem trasy ještě zvyšuje obtížnost celé rallye. V posledních letech se první vlaštovky takovýchto náročných zimních rallye objevily i u nás ,a tak naši veteránští odvážlivci již nemusí jen závistivě sledovat zahraniční akce,ale mohou sami vyrazit do souboje s ostatními,ale i s veškerými nástrahami zimní přírody při té jejich "noci dlouhých nožů".... Dámy a pánové,před Vámi všemi klobouk dolů !

První akce ,otevírající novou sezonu ,startuje tradičně již hned po Novém roce v rakouském Grobmingu -Planai-Classic se jede 4.-5.ledna 2011.

 

*Planai-Classic 2011                                            Grobming-Schladming  3.-5.1.2011

Tato rakouská soutěž, již po několikáté otevírající novou veteránskou sportovní sezonu, startuje tradičně v době mezi Silvestrem a Třemi Králi v malém alpském městečku Grobming. Zde se pak v létě koná i kultovní veteránský podnik Enstall Classic. Pokud se letní soutěž pořádá pod mottem: "Poslední ráj pro pravé automobilové ježdění ", tak k zimní Planai-Classic se hodí podtext: "Ježdění na sněhu a ledu tak jako dříve. Se sněhovými řetězy,ale bez ABS,kontroly trakce,quattra či ESP". A pokud by nebyla správná zima,tak by to nebylo nic pro opravdové nadšence,jakými jsou zejména řidiči předválečných automobilů,obzvláště těch otevřených .

Letošní ročník Planai-Classic  se koná ve dnech 3.-5.ledna 2011. V pondělí  3.ledna jsou na programu přejímky, v úterý 4.ledna se jede v regionu  Schladming-Dachstein  1.etapa vlastní soutěže  ,obsahující i zvláštní a slalomové zkoušky na zledovatělých tratích. Startovní listina obsahuje  obligátní padesátku účastníků. Vozy,vyrobené nejpozději do r.1972 jsou dále rozděleny do třech kategorií.V té nejstarší,předválečné stratují tentokrát pouze dva automobily-již tradičně Lea Francis z r.1927 a Mercedes-Benz 630K ze stejného roku.Ve druhé kategorii je přihlášeno 17 účastníků s poválečnými vozy do roku 1965, zastoupenými převážně značkami Porsche,Volvo, Alfa Romeo,ale i Jaguar E ,VW Brouk či MG A.   Nejvíce účastníků i nejpestřejší směs značek bude startovat v poslední kategorii do roku 1972,kde mezi opět tradičními typy jako Alfa,Lancia VW,Porsche,Mini Cooper,BMW,Saab atd. najdeme i zajímavosti jako Ferrari 365 GTC či českou Škodu 110R (ale s rakouskou posádkou).Mezi posádkami převažují samozřejmě domácí Rakušané,ale své zastoupení mají i Němci,Švýcaři,Holaňdané a Dánové. Mezi největší hvězdy budou jednoznačně patřit Švéd Bjorn Waldegaard s kupé Volvo 1800S a Fin Rauno Aaltonen tradičně s Mini Cooperem. Ani letos není mezi přihlášenými žádná posádka z Česka (startovné  pro tuto soutěž je 950,-eur), ale je zde jedna posádka ze Slovenska s Alfou Romeo 1750GTV.

Další zajímavou rakouskou soutěží je hned následující Historic Ice Trophy 13.-14.ledna 2011 .....

  *Historic Ice Trophy  - veteráni na ledovém oválu               Altenmarkt  13.-15.ledna 2011  

 Zatímco u nás nechává většina majitelů veteránů a historiků své plechové miláčky přes zimu odpočívat pěkně v jejich ustájeních a  na jejich provětrání čeká až na příchod jara, jinde se v posledních letech doslova roztrhl pytel se zajímavými sportovními akcemi  pro veterány , pořádanými v zimním období v co nejhorších ,nejlépe ještě horských, podmínkách. Z celé řady zimních rallye pravidelnosti a dálkových soutěží se svým charakterem tak trochu vymyká rakouská Historic Ice Trophy . Zde se jedná o pravé závodění historiků na zledovatělé trati,speciálně pro tento účel vytvořené na louce za městečkem Altenmarkt.  Zde si pak mohou posádky dosyta užívat nejen klouzání,ale i "řádění dveřmi napřed" na zhruba čtyřkilometrovém oválu. Kromě účastníků ostrých závodních jízd na čas je  zde vypsána hlavní kategorie gleichů,tedy na pravidelnost.

Soutěž  začíná ve čtvrtek večer první částí, tzv.Night Trophy,která se jede formou zvláštní zkoušky s vícerými tajnými kontrolami na úseku uzavřeném pro běžný provoz a bez možné předchozí prohlídky. Další část se koná v pátek již na vytýčeném okruhu se sněhovým a ledovým povrchem. Jezdí se formou trénink-kvalifikace-semifinále-finále a superfinále. Na rozdíl od většiny ostatních zimních podniků,které jsou otevřeny převážně jen pro opravdové klasiky ze šedesátých až do poloviny sedmdesátých let se Historic Ice Trophy mohou zúčastnit i majitelé Youngtimerů, vyrobených  až do r.1990 kromě vozů s pohonem všech čtyř kol. Vzhledem k velkému časovému rozpětí roků výroby zúčastněných aut, jsou vozy rozděleny do několika kategorií. Pravidelnými účastníky této akce bývají i jezdci z klubu Slowly Sideways se svými soutěžními skvosty. Na startu tak najdeme pestrou a hodně atraktivní směs automobilů, ve které převažují vozy sportovně  a soutěžně upravené. Nejstarším je MGA z r.1956, následují typy jako  Austin Healey Sprite,Ford Anglia, Alfa Romeo Giulia, VW Brouk, Porsche 911S, Lancia Fulvia, Volvo 122 nebo rakouský "Abarth" SteyrPuch 650TR.   Sedmdesátá leta zastupují Alpine A110, Mini Coopery, Fordy Escort RS2000,Saab 96 ale i lahůdky Lotus Europa,Fiat 131 Abarth, Lancia Monte Carlo a Lancia Stratos. Youngtimery poslední kategorie mají své zástupce v modelech Porsche 924 a 944, Renault 5 Turbo, Daihatsu Charade, Mercedes 190 2,3 a dalších. .....

                                

 

 

 

*Hájek historic rally team letos do Evropy pod hlavičkou Czech National Teamu a importu Opelu

Na start nové sezony 2011 se již několik týdnů intenzivně připravuje jediný český zástupce v prestižním seriálu Mistrovství Evropy v rallye historických automobilů. Hájek historic rally team letos vyrukuje na tratích šampionátu pro legendární soutěžní speciály z doby minulé pod hlavičkou Czech National Teamu a záštitou českého dovozce vozů značky Opel. V kokpitu silného Opelu Kadett C-GT/E 16V uvidíme na všech evropských soutěžích jezdce Miroslava Janotu s novým navigátorem.

Vrchol v italském Miláně
Definitivní tečku za úspěšnou loňskou sezonou udělal tým Ctirada Hájka druhou únorovou sobotu v italském Miláně. Na slavnostním galavečeru, při kterém byli dekorováni nejrychlejší jezdci a spolujezdci FIA European Historic Sporting Rally Championship 2010, nechyběli ani Miroslav Janota s Pavlem Stráským. Třetí nejlepší dvojice Kategorie 2 převzala velmi cenné trofeje v luxusním Hotelu Melia Milano za účasti prezidenta FIA Historic Motor Sport Commission Johna Hughese, viceprezidenta této komise pro historický sport dánského prince Joachima, a také představitelů Autoklubu České republiky Stanislava Mináříka, Pavla Babky a Milana Pospíšila.

Dresler střídá Stráského
Janotův stálý spolujezdec Pavel Stráský, jehož mohli čeští diváci v minulosti vídat na tratích za volantem Škody 130 LR, se před letošní sezonou vzdal svého místa v závodním voze. Při haváriích v Belgii a Španělsku si totiž obnovil zranění krční páteře, které je v současnosti neslučitelné s jeho další navigátorskou kariérou. „Moc mě to mrzí, ale ze zdravotních a osobních důvodů letos s Mirkem nepojedu. Přestože jsme spolu takříkajíc závodnicky vyrostli, zdraví a rodina jsou pro mě nyní na prvním místě,“ uvedl Pavel Stráský.

Rozpis v nadcházející sezoně bude Miroslavu Janotovi číst čtyřiadvacetiletý spolujezdec ze Studénky Pavel Dresler, s nímž jezdec Hájek historic rally teamu absolvoval loňskou evropskou derniéru ve Francii. „Jsem rád, že tým byl s mým výkonem při Rallye du Var natolik spokojen, že mi nabídl angažmá na celou sezonu. V kalendáři je hodně legendárních závodů, od kterých očekávám spoustu zkušeností. Určitě bude potřeba ke každé soutěži přistupovat individuálně a velice pečlivě. Jízda se zadokolkou se mi líbila a Mirek je výborný pilot, proto se hodně těším na další svezení. Doufám také, že se týmu podaří zúročit loňské zkušenosti a společně zabojujeme o co nejlepší výsledek,“ řekl odhodlaně nový Janotův navigátor Pavel Dresler.

Věrni osvědčené technice
Soutěžní vůz Opel Kadett C-GT/E, s nímž se Hájek historic rally team přestaví také v letošní sezoně, je osazen závodním šestnáctiventilovým motorem, který se v sérii nikdy nevyráběl. „Tento agregát si homologovala automobilka Opel v době, kdy s těmito kadetty jezdila mistrovství světa v rallye. Jelikož se jedná o sběratelský kousek, existuje jen několik málo kusů. Podle fotek, které jsem viděl, tipuji, že jich vrčí tak pět…“ uvedl jezdec Miroslav Janota. „Pokud vím, nikdo jiný kromě nás s tímto motorem nezávodí. Není to totiž vůbec levná záležitost. Naše cesta za originální hlavou byla velmi trnitá, když jsme dlouhou dobu přesvědčovali německého sběratele, aby nám dvě hlavy šestnáctiventilového motoru prodal. Podlehl až díky tomu, že jsme byli z dlouhé řady zájemců jediní, kdo chtěl postavit tento motor do auta, které pojede Mistrovství Evropy historiků. Pán má ještě třetí hlavu, ale tu si budu muset vyzávodit,“ dodal s úsměvem Janota.

Neúspěšná tovární anabáze
Debut Opelu Kadett C-GT/E se odehrál na Sanremo Rally v roce 1975, kdy se za volant nového a neodzkoušeného auta posadil německý tovární pilot Walter Röhrl. Premiéra to však nebyla vůbec úspěšná, jelikož jeho účinkování zastavil v Itálii prasklý kardan. A právě kloubový hřídel přenášející maximální výkon na zadní nápravu byl vždy slabým místem celého vozu. Jedním ze světlých momentů bylo Röhrlovo čtvrté místo absolutně na Rallye Monte Carlo 1976 poté, co kadett následoval za třemi špičkovými stroji Lancia Stratos.

V Portugalsku potom Opel představil zbrusu nový šestnáctiventilový motor o výkonu 240 koní, který byl doslova noční můrou všech jezdců, kteří s tímto agregátem kdy odstartovali. Úspěšný byl Walter Röhrl pouze na Ypres Rally 1976, kterou vyhrál absolutně. Úspěchy poté zaznamenávali už jen soukromníci s osmiventilovými motory, ale například Jean-Pierre Nicolas nedojel se silnější specifikací v Monte Carlu 1977 ani na start… Automobilka vyzkoušela v témže roce na Acropolis Rally ještě kadett se starým motorem z typu Ascona, avšak ani tato kombinace nevedla k úspěchu. Rozčarovaný Röhrl přivítal, že mohl v polovině sezony odejít do týmu Fiatu - a éra šestnáctiventilového motoru tímto na světové úrovni definitivně skončila.

Úspěchy zaznamenal Opel až v dalších letech s typem Ascona B vycházejícím ze stejné platformy, avšak už bez mnoha neduhů, které se objevovaly u jeho předchůdce.
Samotný tovární tým Opelu by mohl závidět týmu Ctirada Hájka, který dokázal se šestnáctiventilovým motorem dosáhnout loňských výsledků jak na domácích tratích, tak i při závodech evropského šampionátu. Navíc se agregát v týmových speciálech zatím nesetkal se žádnými technickými problémy. „Je to hlavně o závodním štěstíčku. Nic jiného v tom nehledejte,“ doplnil skromně Miroslav Janota.

Reprezentační povinnosti
Druhá sezona ve „velké“ Evropě bude pro Hájek historic rally team zlomová. Svěřence Ctirada Hájka čekají opět pod vedením sportovního manažera Jana Možného starty na všech jedenácti soutěžích šampionátu (při Historic Acropolis Rally bude každá etapa hodnocena zvlášť). Navíc se jim dostalo vstřícné podpory Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky a v Evropě pojedou pod hlavičkou Czech National Teamu.

„Chci využít získané zkušenosti a rvát se o co nejlepší příčky hned od úvodních kilometrů. Už teď vím, že na technických italských asfaltech, kde rozhodně neuplatním svůj severský rozevlátý styl, se budu stále učit, ale při závodech jako Ypres, Mecsek, Vltava a du Var musím uspět, protože jsem tam již vloni dokázal, že mi vyhovují. Zároveň si splním sen a svezu se na šotolině. Jak v Řecku, tak ale i ve Finsku budeme mít jediný cíl – dojet do cíle a získat pár bodů,“ shrnul realisticky svoje plány Miroslav Janota, jezdec pocházející z Bukové u Příbrami.

Hájek historic rally teamu se navíc před sezonou 2011 podařilo navázat spolupráci s českým dovozcem automobilů Opel, který zaštítí kompletní program posádky Miroslav Janota a Pavel Dresler na tratích evropského šampionátu. „Oceňujeme profesionalitu Hájek historic rally teamu, a proto jsme se rozhodli s ním dlouhodobě spojit síly. Kromě toho v letošním roce slaví značka Opel dvacáté výročí svého působení v České republice, proto je tato spolupráce velmi příhodná, i když týmový Opel Kadett je mnohem starší než prvopočátky dovozu vozů této značky na naše území,“ sdělil marketingový ředitel Opelu Česká republika Andrej Barčák.

A s jakými ambicemi vstoupí pražský tým do sezony, ve které bude moci zúročit loňské poznatky? Více už sám jeho majitel Ctirad Hájek: „Pokusíme se obhájit třetí místo. Když budu hodně sebevědomý, tak musím říct, že máme podmínky na to, abychom opět byli na předních příčkách.“

Veškeré informace o počínání Hájek historic rally teamu najdete na internetových stránkách www.hajek-reklama.cz. Na stejném místě naleznete v průběhu tohoto týdne také nové týmové soutěže o ceny a sestřih onboardů z loňské sezony!


* Kalendář FIA European Historic Sporting Rally Championship 2011

7. - 10. dubna 36. Sanremo Rally Storico San Remo Itálie
6. - 8. května 10. Historic Acropolis Rally , Kamena Vourla Řecko
23. - 25. června 19. Ypres Historic Rally Ieper Belgie
14. - 16. července 44. Mecsek Historic Rallye Pécs Maďarsko
28. - 30. července 10. Lahti Historic Rally Jyväskylä Finsko
2. - 4. září 16. Rally Alpi Orientali Historic Udine Itálie
22. - 24. září 23. Rally Elba Storico Marina di Campo Itálie
6. - 8. října 20. Historic Vltava Rallye Klatovy Česká republika
4. - 6. listopadu 59. Rally Costa Brava Lloret de Mar Španělsko
26. - 27. listopadu 27. Rallye Historique du Var Sainte Maxime Francie  

 Pavel Kacerovský, Hájek historic rally team 

 

 

*Předběžný kalendář MČR  v rally HA 2011

Čerstvě zveřejněný předběžný kalendář  podniků M ČR v rally historiků pro rok  2011 přináší několik změn oproti letošnímu. Tou asi nejvýraznější je již avizované opětovné oddělení Historic Vltava Rallye od Šumavy do samostatné rally,ale i její přesunutí z první soutěže sezony na soutěž závěrečnou. Jinak kromě této jediné samostatné historik rally kalendář obsahuje mix 8 soutěží z ostatních šampionátů: dva podniky MMČR (Č.Krumlov,Příbram), čtyři podniky sprintrally a jednu soutěž Poháru ČR v rally (Kostelec n. Ohří).

Ve stejném podzimním termínu Vltavy se jede i Rally Jeseníky (M ČR sprintrally)... většina soutěží má koeficient 2, koef.3 mají kromě Vltavy ještě obě  "velké" rally MMČR Č.Krumlov a Příbram.  Jezdce z Moravy příliš nepotěší, že naprostá většina soutěží (až na jednu ) se po zvláštním vyřazení vyškovské soutěže z kalendáře, jede v Čechách.

Fanouška historiků budou  pravděpodobně zajímat i termíny dvou našich nejvýznamnějších soutěží Bohemky a Barumky,při kterých se dají opět očekávat (a snad i s Krumlovem a Příbramí) rallye legend.

Rally Krkonoše a Historic Vltava Rally by měla být vypsána i rally pravidelnosti.

 

 

 

 

Výběr z archivu článků roku 2010: 

 

* Jarní veteránské Sosnění                                                          autodrom Sosnová 2.5.2010

Setkání a závody historických sportovních a závodních vozů na autodromu v Sosnové u České Lípy - pořádá Czech Classic Cars Club

Po dvou předcházejících ročnících, konaných vždy na podzim, pokračuje Czech Classic Cars Club v nově započaté tradici setkávání se majitelů historických sportovních a závodních automobilů na okruhu v Sosnové ,spojeným s klubovým zazávoděním si pro radost. Pro letošní rok je dokonce v plánu uspořádání této akce dvakrát ročně ,na jaře a na podzim. Tato akce,navazující původně na Veteránské rojení a původ ně určená hlavně pro majitele klasických,zejména anglických sportovních aut si poměrně rychle našla množství nových příznivců, a tak již pořadatelé museli pro letošní rok přistoupit k rozdělení přihlášených vozidel do více kategorií . Zcela samostatnou tvoří historické formulové vozy,kde se objevují opravdové unikáty, jako např. původní vozy F-3 nebo třeba Tatra T 607 Monopost F-2.

Ostatní účastníci budou rozděleni do dalších min. čtyřech skupin,dle stáří a výkonosti vozu,samostatně pak pojedou ti,kteří nechtějí své miláčky tak trápit a zvolí si raději účast  v pravidelnosti. Již nyní je přihlášeno  10 historických formulí a množství různorodých sportovních automobilů jako např. Porsche 911,Porsche 914,MG B,Triumph Spitfire,BMW 635 CSi,Lotusy Elan a Elite II,Austin Healey a další známé značky a typy.

Program celé akce a více dalších informací se dozvíte na stránkách www.veteranskerojeni.cz

 

* Jarní cena Brna s pohledem do historie

 Dubnová Jarní cena Masarykova okruhu poskytne opět i pohled do historie automobilového sportu. Příležitost ke vzpomínání třeba na nezapomenutelné bitvy mistrovství Evropy cestovních vozů na starém Masarykově okruhu poskytnou závody tradičních rakouských seriálů Histo Cup Austria a Youngtimer Trophy, nabité klasickými vozy značek jako BMW, Porsche, Alfa Romeo, Ford Mustang, Jaguar či třeba Lotus Seven.  Poprvé v Brně navíc obohatí startovní rošty rakouských historiků i aktéři série Formula Historic, přinášející pro změnu pohled na formulové monoposty staršího výrobního data z různých tehdejších formulových seriálů (F-Ford,F-Vau či F-3).

Všechny tyto závody mají velmi kvalitní obsazení a kromě zejména rakouských jezdců v nich bude ¨k vidění i několik českých zástupců. 

 

 

* XIX. Historic Vltava Rallye těsně před startem

Když byla po několikaleté "trucpauze" v roce 2004 znovuobnovena historická Vltava,podrželo její mezinárodní úroveň zejména několik severských posádek,u kterých je tato soutěž velice oblíbena.Postupně se počet zahraničních účastníků opět začínal zvolna zvyšovat, k čemuž přispělo i opětovné přidělení statutu Mistrovství Evropy historiků. Obavy o  další osud této krásné soutěže však přineslo její spojení s Mogul Šumava Rallye v roce 2007,kdy opět zanikla jako jediná samostatná sportovní rallye historických automobilů v České republice.

Tyto obavy se však naštěstí ukázaly jako neopodstatněné,neboť nejenže Vltava nezapadla do stínu Šumavy,ale naopak,co se týče obsazení ,došlo v posledních letech k dalšímu zvyšování početnosti i kvalitnosti startovního pole.

V loňském roce se již Historic Vltava Rallye obsazením plně vyrovnala Šumavě , v mezinárodním pohledu ji samozřejmě naprosto kvalitou svého startovního pole překonává. Mě osobně potěšil zejména jak nárůst počtu "nových" účastníků i z neseverských zemí,tak mnoho nových lahůdek ve startovním poli (např. Fiat 131 Abarth,Toyota Celica Levin,Mitsubishi Lancer 2000 turbo...).

Narozdíl od loňského roku,kdy byla již dlouho před startem na ofic stránkách vyvěšena listina přihlášených posádek,byla letos ze strany pořadatelů i tato informace opět důkladně do poslední chvíle utajována. Ovšem po jejím zveřejnění pohled na 68 potvrzených přihlášek ,seznam jmen posádek i přihlášených strojů dává důvod k předpokladům,že pro všechny fanoušky historiků u nás ,půjde opět o vrchol letošní sezony (min. v rallye hist.). Legendy jako Audi Quattro,Renault R-5 turbo,Lancia Stratos (snad se jí letos konečně dočkáme i na Šumavě,podle neofic informací by Stratosy mohly být i dva..), patnáct přihlášených Porsche 911 v různých specifikacích.. Krátce řečeno, jde o dosud asi nejkvalitnější startovní pole v dosavadní historii a myslím,že asi i nejpočetnější. To jistě musí zrychlit tep každému příznivci těchto krásných aut.

O to více mrzí neúčast mnoha špičkových českých posádek z této kategorie (z různých důvodů) jako např. Tenkl,Tichý,Vojík,Hostaš,Šimurda,které by jistě tuto soutěž svojí účastí ještě více okořenily.

Historic Vltava Rallye se opět tedy pojede po stejných tratích jako Mogu Šumava Rallye. První den se HVR pojede až po moderních autech, neboť RZ budou historici absolvovat jen jednou, druhý den se ale historici vydají na tratě před Pechem a spol. „Příští rok bychom jeli rádi HVR samostatně, ale bude záležet na penězích. Když se seženou, jela by se na podzim,“ prozradil Valenta.

Samotná rally má v pátek 16. dubna 2010  dopoledne na programu administrativní a technické přejímky v prostorech Service ARBO Janovice.  Start rally proběhne v 16:35 hodin na náměstí  Míru Klatovy, cíl je o den později na stejném místě.

  Pořadatelé 45. Mogul Rallye Šumava Klatovy a 19. Historic Vltava Rallye oznamují, že obě rally se konají i přes víkendový státní smutek za polské oběti leteckého neštěstí ve stanoveném termínu a v plném rozsahu.

Ředitelství rally vydalo vzhledem k vyhlášenému státnímu smutku následující opatření:

Na startu rally uctí účastníci a diváci minutou ticha památku zesnulých polských představitelů, cíl bude proveden pouze ve sportovním duchu bez kulturních doprovodných programů, v sobotu ve 12 hodin bude závod na 1 minutu přerušen. Všechna vozidla startovního pole budou označena smuteční páskou.

Ředitelství rally

 

*Aktuální akce historiků v zahraničí:

6. Internationale Coppa dEuropa  25.-28.března 2010

  mezinárodní rallye pravidelnosti historických automobilů

   Holandsko-Německo-Francie-Lucembursko-Belgie

- součást DHRC 2010 (Dutch Historic Rallye Campionat) -Mistrovství Holandska historic rallye,

               ECRC Meisterschaft 2010

                 CRC Meisterchaft 2010

 

25e Rallye San Remo Storico 25.-27.března 2010

2.podnik Mistrovství Evropy v rallye historických automobilů

- přes 100 přihlášených posádek na startu

- česká účast: posádka Míra Janota- Pavel Stráský-  Opel KadettGT/E Coupe -Hájek Historic rally team

 

*Zlaté časy českých vrchařů historiků pokračují - v sezoně 2010 opět čtyři tituly Mistrů Evropy !

Josef Michl získal na voze Škoda 130RS sedmý titul Mistra Evropy v závodech historických automobilů do vrchu, kat. 2 a také jediný letos udělený titul Mistra České republiky v závodech historických automobilů do vrchu, skupina 1. 

Racing team SK Industrietechnik Modřice získal v roce 2010 neuvěřitelný hattrick, jezdci týmu vybojovali ve FIA mistrovství Evropy v závodech historických automobilů do vrchu 3 tituly FIA mistra Evropy.
 
Cenné tituly tedy vybojovali všichni jeho zkušení jezdci s vozy, zařazenými do třech různých kategorií, všichni navíc tituly obhájili a dva dokonce navázali i na své předchozí tituly: Jednotlivé kategorie vozů se pak dělí dle stáří závodních vozů, navíc pak na formulové, či cestovní a sportovní vozy.
 
Vladimír Konicar (mistr Evropy 2009 a 2010)
BMW 2002 TI – z roku 1969
Kategorie 1 – cestovní a sportovní vozy od nejstarších do roku 1970
 
Oskar Král (mistr Evropy 2007, 2008, 2009 a 2010)
Škoda 130 RS – z roku 1976
Kategorie 3 – cestovní a sportovní vozy od roku 1976 do roku 1982
 
Petr Tykal (mistr Evropy 2007, 2008, 2009 a 2010)
Formule Easter MTX 1-03   - z toku 1975
Kategorie 4 – formulové jednosedadlové vozy od nejstarších do roku 1982
 
 
Z hlediska techniky je v nejtěžší situaci z modřické trojice Petr Tykal. Zatímco Vladimír Konicar a Oskar Král závodí o body se svými vozy s rovnocennými soupeři v příslušných objemových třídách, tedy s dvoulitrem do 2000 ccm a s třináctistovkou do 1300 ccm, Petr Tykal se musí mnohdy poprat se svým třináctistovkovým easterem s podstatně silnějšími a modernějšími protivníky ve třídě do 1600 ccm. V průběhu posledních let tedy musel v ME podstoupit nerovný boj proti proti monopostům F2, F3, formule Super Vee, F-Renault, F-Ford z dílen zvučných značek, jako Lotus, či Lola a podobně.
 
Seriál ME v závodech historických automobilů do vrchu letos zahrnoval 12 podniků. Jezdci Racing teamu SK Industrietechnik Modřice si přitom mohli dovolit díky výborným výkonům některé závody vynechat, a tak kromě domácích klání v Ústí nad Orlicí a Ecce Homo Šternberk byli na    startu ještě v rakouském Rechbergu, slovinské Sevnici a Ilirské Bistrici, italském Trentu a Pedaveně, či na slovenské Babě.
 
Vladimír Konicar se v kategorii 1 pral o titul s dalším Brňanem Lubomírem Vackem na prakticky shodném BMW 2002 TI. Ten se postupně zlepšoval a v druhé půli sezóny si na Babě a v Pedaveně připsal dvě vítězství. Konicar si však prvenství vybojoval pětkrát, zejména na začátku sezóny byl suverénní, a to rozhodlo. Talentovaný Oskar Král bodoval za první místo rovněž pětkrát a celkově vyhrál s velkým odstupem. Oslnivé výkony předvedl zejména na Babě a na osmnáctikilometrové trati Trento – Bondone, kde jel vůbec poprvé. I Petr Tykal celkově zvítězil s velkým náskokem a o prvenství rozhodly dvě porážky nejvážnějšího soupeře, Friedricha Hubera s Lolou T328 SV – na Babě a hlavně nečekaně v italské Pedaveně, kde Rakušan dva závody před koncem mistrovství ztratil i teoretickou šanci na titul.
 
V současné době se už závodní stroje pomalu opět připravují na příští sezónu. „Zahálí“ jen formule Easter MTX 1-03 identická s monopostem Petra Tykala, která letos sloužila jako případný náhradní vůz a s níž byla Kamila Stará FIA vicemistryní Evropy v letech 2005 a 2008. Tato formule je nyní k vidění v Technickém muzeu v Brně na výstavě MASEC aneb 80 let Masarykova okruhu.
 
Teď, v čase mezi koncem uplynulé sezóny a začátkem té příští, odložili jezdci týmu nomexové závodní kombinézy a namísto nich navlékají obleky, aby si mohli splnit tu nejpříjemnější část svých aktivit. V sobotu 20. listopadu převzali trofeje v polském Krakowě za svá umístění v seriálu středoevropské zóny, v pátek 26. listopadu se za své evropské tituly dočkají ocenění od Českého autoklubu (přičemž Petr Tykal o den později v Rakovníku i za vítězství ve formulové kategorii v mistrovství ČR) a také si chystají letenky do italského Milana, kde na slavnostním večeru FIA převezmou plastiky mistra Evropy.
 

* Kokořínsko Historic 2010- závěrečné ohlédnutí

Zatímco v Evropě sezona zimních soutěží pro historiky  s koncem února a s velkolepou Legends Boucles de Spa pomalu končí, u nás ji ve stejném termínu  19.-20.února konané a mnohem skromnější Kokořínsko Historic otevíralo i končilo zároveň. A zaplať pánbůh za ně.Protože je tento druh sportovního vyžití s veterány v našich končinách stále ještě teprve v plenkách, šlo totiž o soutěž jedinou (mimochodem letos se jela v lednu také první zimní soutěž historických vozidel i na Slovensku).

Je až neuvěřitelné, jak se vše podařilo připravit v tak krátké době cca dvou měsíců od prvního nápadu,jak udržet započatou tradici,až do samotného uskutečnění. Vše totiž vzal na svá bedra jen velmi malý tým lidí v čele se známým a aktivním motoristickým novinářem Jindřichem Lasíkem a účastníkem předcházejích dvou ročníků Monte Karla Alešem Hodoušem. Spolu s pár dalšími lidmi z klubu ASK Praha dokázali i přes šibeniční termína jen velmi omezený rozpočet připravit akci, za kterou jim patří velké poděkování nejen od zúčastněných posádek,ale myslímže i od mnoha dalších fandů historických aut. Ačkoliv mně předcházející zdravotní problémy překazily uvažovanou účast s veteránem na této soutěži, nakonec jsem přece jen neodolal a na Kokořínsko vyrazil  i přes doznívající obtíže alespoň jako divák s normálním civilním (rozuměj novým ) autem,abych alespoň nasál atmosféru a okoukl ostatní. Mezi startujícími totiž nechyběli alespoň moji kamarádi z plzeňského Veteran Car Clubu s narychlo "aktivovanou" Škodou 1000MB. A musím konstatovat, že jsem svého "výletu" ani trochu nelitoval, přetože večerní páteční podmínky byly opravdu husté-mrznoucí mrholení,místy déšť,tma a navíc neprostupná mlha. Naopak v sobotu sluncem prosvícená a sněhem obklopená dráha v Sosnové, to obojí patřilo k této jediné akci. Z reakcí zúčastněných posádek po skončené soutěži je zřejmé, že své účasti nelitovali ani oni a v mnoha vyjádřeních svoji spokojenost se soutěží samotnou i s její organizací potvrdily i pořadatelům. Na celé akci se totiž podepsal , a to viditelně , opravdu velký kus fandovství a zapálení pro věc, právě od jejích organizátorů. Těm se totiž podařilo nejen vybrat skutečně lokalitu s krásnými přírodními sceneriemi, ale vybrat v ní hlavně i ty "správné" silničky pro takovouto soutěž. Ale dobře zvolené bylo i centrum ve Dvoře Lobeč ,s vřelým přijetím. A i přes poměrně předjarní termín vybrali posádkám i to správné počasí k atmosfeře zimní historic rallye

A tak došlá poděkování od startujících posádek jsou organizátorům pak  často tou hlavní (a asi i jedinou) odměnou. Litovat tak mohou jen ti , kteří nakonec z různých důvodů nepřijeli (vč. mě). Přestože organizátoři si byli vědomi několika drobných chyb ,zejména v itineráři, bylo vidět, že většina účastníků si mnohem více vážila všeho,co se naopak připravit podařilo a celou soutěž si opravdu užívali. Na to, že se dle samotných pořadatelů celá trasa připravovala jen s obyčejnou turistickou mapou a vzhledem k nedostaku času na dlouhodobější přípravu bylo těch chybek asi opravdu jen zanedbatelně. Ostatně práci,odvedenou při uspořádání Kokořínska Historic mohl posoudit jako jeden ze startujících i Milan Bumba, coby organizátor předcházejích dvou ročníků Severočeského Monte Karla původní autor ideje zimní veteránské soutěže v Čechách.

Nezbývá než doufat, že kladné ohlasy na Kokořínsko Historic 2010 přispějí k motivování pořadatelů k uspořádání dalšího (dalších) ročníků,neboť by byla veliká škoda nechat tuto krásnou akci padnout. Sám jsem se setkal s dotazy od mnoha dalších potenciálních účastníků jen z Plzeňska(i ze stran již zkušených jezdců rallye pravidelnosti) ohledně dalšího pokračování této zimní akce. Pokud další ročník bude,myslím,že by padesátka posádek nebyla po této úspěšné premieře nereálná.

 

 * Rallye Cup na rozcestí?

Když v roce 2007 přišla na svět myšlenka na spojení několika doposud samostatných a nikam nezařazených pořadatelů volných soutěží na jejich spojení do nového poháru,aby posádky měli o co jet, přivítali to všichni příznivci  amaterských rallye. A tak pro rok 2008 byl vypsán Rallye Cup, jako nový seriál na české amaterské rallyové scéně Finanční dostupnost,jednoduché a přehledné předpisy,kategorie téměř pro všechny,vč.spravedlivého rozčlenění historiků do více tříd,vypsání kategorie pravidelnosti i zajímavý kalendář podniků.Předpoklady pro jeho dobrý start dávali zejména již osvědčení pořadatelé oblíbených západočeských  soutěží v Kramolíně (RKHA Plzeň) a Kralovicích (Rallye Club Marionetta), ke kterým se přidal pořadatel erzetek (wmr Rokycany) a dvě soutěže ve východních Čechách -Pardubice a nová rallye v Kostelci n. Orlicí. Rallye Cup se stal konkurencí nejen Volnému poháru,ale díky své rychle stoupající oblibě záhy začal zastiňovat i skomírající oficiální K4 Pohár.Vše zastřešovala totiž již od počátku dobře udělaná propagace i medializace. Kromě vlastních www stránek jednotlivých pořadatelů byly spuštěny i nové oficiální stránky Rallye Cupu www.rallyecup.ic.cz . Šikovným tahem bylo zcela určitě navázání spolupráce se serverem ewrc.cz, který také nový Rallye Cup značně pomohl zpropagovat i v širší fanouškovské obci. Již na prvních soutěžích se tak objevilo více než sto posádek a mezi české amatery zavítali poprvé v hojnější míře i účastníci ze zahraničí. Poměrně rychle se v Rallye Cupu zabydleli zejména posádky z Polska,které z domova takovouto úroveň amaterských soutěží neznali.Poměrně velkou část startovního pole na všech soutěžích ,zejména však těch západočeských, tvořily posádky historiků.Ne vše se samozřejmě jen dařilo. Již v prvním ročníku se objevily některé organizační problémy, nutnost změny termínu či tratí. Asi s největšími obtížemi se byli nuceni vypořádat pořadatelé Nostalgie Rallye Kramolín. Popularita této soutěže natolik ležela v žaludku některým činovníkům z FASu, že se pokusili svým zákulisním jednáním tuto soutěž ochromit. I díky obrovské vlně nevole,kterou toto podrazové jednání vyvolalo, a naopak dnes již jen těžko uvěřitelné jednotné podpoře posádek organizátorům z RKHA Plzeň v čele s Danem Krobem se nakonec podařilo s obrovským úsilím tuto soutěž odjet,i když v částečně redukované podobě. Dodnes to nechápu, jak to tenkrát za daných okolností zvládli a vzpomínkou budou dnes již jen fotografie aut z Kramolína 2008 s polepy Díky Dane! a u těch nejvíce naštvaných i "Fuck of FAS" ... Bohužel závěr premierové sezony Rallye Cupu v Kralovicách při Rally Střela byl poznamenán nepříjemnou havárií historika VW Golf, při které došlo ke střetu s diváky a několika zraněním. (To ovšem ještě nikdo netušil,že mnohem větší tragedie bohužel přinesou následující "legální" podniky,konané pod hlavičkou FAS -Pražský rallyesprint a Valašská rally 2009) 

 O to větší překvapení, (i vzhledem k událostem před Kramolínem) tak přinesl hned počátek roku 2009, kdy bylo oznámeno probíhající jednání mezi zástupci Rallye Cupu a Autoklubu ČR, potažmo jeho organizace FAS,"řídící" v ČR automobilový sport (ten oficiální). Následně pak bylo oznámeno,že tato jednání byla završena vzájemnou dohodou o tolerování Rallye Cupu FASem pro rok 2009 a přípravě vzájemné spolupráce pro rok 2010. Jednání byla ze strany zástupců Rallye Cupu vedena se snahou o zlegalizování jak soutěží samotných z úhlu pohledu FAS,tak zejména automobilů v Rallye Cupu startujících. Je pravda,že většina automobilů totiž skutečně nesplňuje podmínky zákonného provozu na pozemních komunikacích (i přes "platnost" STK) a naopak auta zas vybavená sportovním průkazem se smí účastnit jen podniků pořádaných FAS. Uvedení této dohody v platnost však již zpočátku narazilo na první problém, Rallye Cup neměl totiž žádnou právní subjektivitu a tudíž ani nemohl být partnerem k podepisování nějakých právně závazných smluv. Do této doby si také myslím,že spadají první mráčky nad jinak se slibně rozjíždějícím seriálem. Zatímco informace o vzniku právní subjektivity  Rallye Cupu ,tedy založení Rallye cupu o.s. jako občanského družení,se na  ofic stránkách neobjevila vůbec, zato se hned po první odjeté soutěži sezony 2009 v Němčovicích (Rallye Marionetta) objevily zásadní spory a rozepře mezi dvěma hlavními protagonisty- Danem Krobem z RKHA a Vladimírem Slemenským z Kralovic. Navíc dost nepochopitelně ventilované veřejně přes různá diskusní fora.   Tomu ovšem ještě předcházel již první průšvih sezony se zrušením úvodní soutěže ,Erzetky v Berouně,pořádané Robertem Valečkem. Ta byla nejdříve přesunuta,pak potvrzena a vzápětí doslova na poslední chvíli pár hodin před startem zrušena. V tu dobu však již bylo mnoho posádek (zejména ty z Polska) na cestě do místa konání. Náhradní soutěž za tuto zrušenou se konala v polovině září na Rokycansku a na rozdíl od poměrně klidně odjetých letních soutěží ve východních Čechách se zde opět potýkali organizátoři z týmu wmr s problémy- časová zdržení,civilní vozidla na trati, nutnost rušení RZ, záměrné blokování trati odtahovkou. Posádky si pak spravily chuť na následujících závěrečných soutěžích v Kramolíně a Kralovicích .

Situace v Rallye Cupu  se opět  zdramatizovala na podzim, kdy byl na stránkách poháru zveřejněn návrh nových technických pravidel pro rok 2010, která byla výsledkem jednání zástupců Rallye Cupu o.s.  se zástupci FASu. Ukázalo se totiž, že na rozdíl od předchozích proklamací tato nová pravidla doslovně kopírují stávající předpisy pro Pohár K4 a předpokládají tak "zlegalizování" aut z Rallye Cupu otestováním při splnění těchto technických předpisů. Znamenalo to, že od uzavření vzájemné dohody mezi Rallye Cupem a FAS na jaře nedošlo k vytvoření ničeho nového,kompromisního a přijatelnějšího pro mnohé posádky, FAS pouze okopíroval již existující předpisy bez kompromisu. Tato pravidla ihned po jejich zveřejnění vyvolala doslova explozi bomby mezi jezdci všech tříd,ale zejména mezi posádkami z kategorií historiků. Na všech možných forech se rozpoutaly bouřlivé diskuse mezi jejich zastánci i odpůrci, zdaleka ne vždy s racionálními argument . Mnoho z diskutujících totiž vůbec nemělo jasnou a reálnou představu ,co by tato pravidla pro ně vlastně přinesla a co vlastně přestavění zrovna toho jejich auta na "legální"  soutěžní nářadí  obnáší. Každopádně by přinesla pro pořadatele možnou cestu další shody s FAS a legalizaci pohybu závodních aut při soutěžích Rallye Cupu i na přejezdech mezi jednotlivými RZ. Výsledkem vášnivé diskuse na toto téma bylo vyhlášení ankety mezi jezdci RC,zda-li pro rok 2010 testovat auta ne R-kové SPZ či ne. Anketa vyzněla ve prospěch skupiny skeptiků k testování a to zároveň znamenalo i odmítnutí předloženého návrhu nových pravidel a minimálně v roce 2010 tak pokračování dle těch stávajících.

Teprve poté se však ukázalo, že již v září byla mezi zástupci RC a FAS podepsána smlouva o spolupráci,která uváděla termín předložení návrhů tech. pravidel zástupci RC do června 2009 ??? (tedy cca 3 měsíce předtím) a zároveň jakoby předpokládala akceptování testování vozidel RC pro rok 2010 dle pravidel pro K4 jako jedinou možnou variantu této spolupráce.Tato smlouva nebyla ale po jejím uzavření nikde na stránkách Rallye Cupu zveřejněna a nová pravidla ,toto předpokládající byla ještě před vyhlášením ankety jezdcům prezentována jen jako návrh. Přičemž objektivními informacemi o vzniklé situaci ani oficiálními vyjádřeními vedení Rallye Cupu zrovna nepřekypovalo. Spory o dalším postupu pravděpodobně byly i mezi jednotlivými zástupci RC. Za této situace poněkud překvapivě odstoupil z vedení Rallye Cupu jeden z jeho duchovních otců a spoluzakladatelů, Dan Krob,který byl do té doby i jedním z hlavních aktérů všech jednání a je podepsán i pod zmíněnou smlouvou .Pro Rallye Cup to určitě nebyla dobrá zpráva a jen předznamenávala,že další problémy ještě přijdou.

 Přes zimní přestávku před novou sezonou se situace poněkud zklidnila s tím,že se pokračuje v sezoně  2010 za stávajích pravidel a pak se uvidí, jak dál.  No, vidělo se a netrvalo to zas až tak  dlouho... 

Pro rok 2010 byl připraven osmidílný kalendář podniků ,sezonu by měla zahajovat nová I.Rallye Plzeň ,pořádaná Robertem Valečkem, do čela Rallye Cupu o.s. byl nově zvolen Marek Šimík ( jinak ředitel Rallye Železné Hory ), místo odstoupivšího Dana Kroba zaujal coby hlavní technický komisař RC Milan Kratochvíl. V historických autech došlo ke sloučení vyšších tříd  H4 a H5, které nebyly dostatečně obsazovány pro jejich samostatné hodnocení,a které tak nahradila třída H4 nad 1300ccm. V tichosti však proběhlo rozhodnutí o zrušení (oficiálně nevypsání)  třídy P6 pravidelnost , jejíž dosavadní účastníci zřejmě nestáli nikomu z vedení RC ani za to ,aby jim to bylo dáno vědět alespoň oznámením na stránkách RC . Zato však byly vyhlášeny "nové kategorie" Junior,Senior a Smíšená posádka,jezdci s oficiální licencí FAS se mohli dál zúčastňovat v rámci tzv. testování bez nároků na body . Ještě v polovině února všechny v rámci přihlašování posádek na I.Rallye Plzeň Robert Valečko ujistil,že účast i těchto licencovaných jezdců je O.K. ,aby vzápětí jen několik dní poté přišla informace od Autoklubu ČR,že FAS smlouvuo vzájemném pokračování spolupráce jednostranně vypovídá s okamžitou platností.  Důvodem bylo nedodržení podmínek smlouvy ze strany zástupců RC . Zároveň byly všichni držitelé licencí FAS upozorněni,že jejich další účast či angažování v tomto seriálu není v souladu s podmínkami licence a může být ze strany FAS postihováno.

Z pohledu funkcionářů se tedy nadále jedná o seriál nepovolených (FASem) čili tedy "nelegálních" sportovních motoristických podniků ,z úhlu pohledu ostatních pak o návrat Rallye Cupu zpět na zem,mezi amatery .Sen  vedoucích zástupců Rallye Cupu o přikrytí jejich podniků pláštěnkou FASu se prozatím rozplynul. Po následných komplikacích ohledně uspořádání prvního podniku nové sezony a jeho přesunutí na nový termín se však ukázalo,že toto není zdaleka jediný problem,který stojí před Rallye Cupem ještě dříve,než letos vůbec začal. Ostrá roztržka mezi pořadateli prvních dvou letošních podniků Robertem Valečkem a Vladimírem Slemenským a jejich vzájemné osočování se,opět vypuknuté rozbouřené vášně v diskusích na internetu a praní špinavého prádla na veřejnosti ukazují na dosti nervozní a rozpačitý začátek letošní sezony. O řediteli RC panu Šimíkovi ,který by měl situaci nějak zklidnit ,ani slechu. Posádky zatím jen nevěřícně sledují stávající vývoj. Zatím poslední  odpálenou bombou bylo oznámení z RKHA o neuskutečnění snad nejpopulárnějšího podniku z celého Rallye Cupu -Nostalgie Historic Rallye Kramolín, údajně i z důvodů nastalé vzájené situace mezi pořadateli.Ale první zákulisní informace o tom, že se letos populární Kramolín v rámci Rallye Cupu nepojede ,se  přitom objevily již před koncem roku 2009, poté co vedení RC i místo ředitelování kramolínské rallye opustil  Dan Krob .... Celková situace i atmosfera okolo Rallye Cupu 2010 samozřejmě  již nyní odrazuje některé posádky od jejich plánované účasti v tomto seriálu a znechucuje mnohé diváky,potenciální sponzory a s lítostí odvrací i jen pouhé příznivce a fanoušky tohoto původně slibného a ambiciozního projektu s dnes již nadneseným přídomkem Středoevropský pohár. S překvapením a údivem ji sledují i zástupci dvou letošních , tzv. kandidátských podniků Rallye Železnice  a Rallye České Středohoří, kteří se chtěli do struktury Rallye Cupu oficiálně zařadit v příštím roce. Uvidíme , zdali po tomto nečekaném úvodu  bdou mít ještě dále chu't,či jestli ještě bude do čeho se vůbec zařazovat. Svoje rozhodnutí o vystoupení  z Rallye Cupu jím pořádaných akcí  v příštím roce avizoval i již několikrát zmiňovaný Robert Valečko. Co tak s RC bude dál, a zdali nějaká budoucnost Rallye Cupu vůbec bude,se dá nyní jen velmi těžko odhadovat.

               

  

  Toto logo RKHA Plzeň letos v rámci Rallye Cupu již neuvidíme.... Kramolín sice nebude,ale RKHA neopouští scenu úplně. Naopak by se chtěli vrátit k dříve úspěšnému i oblíbenému formátu menších klubových akcí.I když v pojetí tohoto pořadatele pamatuji i na takovéto "menší " klubové akci na letišti ve Lnářích cca 150 posádek čistě jen historických automobilů !

 

 

* Za Winter Trialem do jižních Čech

V neděli 24.ledna odstartovala  v rakouském městečku Sankt Wolfgang zimní soutěž pravidelnosti historických aut Winter Trial 2010. V tomtéž místě bude 31.ledna po pětidenním zápolení na zasněžených a namrzlých silničkách i cíl soutěže. Mezitím ovšem čeká na soutěžící kolem 2500km trati přes Rakousko,Slovinsko,Česko a jihovýchod Německa v náročných ,převážně horských podmínkách.Ze zkušeností z minulých let, kdy vedla vždy část trasy přes Českou republiku víme,že na posádky nečeká rozhodně procházka růžovým sadem. Představa  poklidného kochání se okolní krajinou s nádhernými přírodními scenériemi je rozhodně mylná. Organizátoři totiž cíleně zavádějí posádky snad na ty nejhorší a nejzapadlejší silničky,jaké lze v daných lokalitách najít. Už jen to společně s mrazivými zimními podmínkami číní z úspěšného absolvování této maratonské soutěže v někdy i více než padesát let starém autě hodnotný sportovní výkon. K tomu však čeká na soutěžící ještě 100 měřených časových kontrolních bodů, 7 zvláštních testů (např. na rallyecrossových okruzích) a 2 noční zkoušky,takže posádky opravdu nebudou mít o "zábavu" nouzi. Jede se ve dvou hlavních kategoriích Trial a Club, které se od sebe částečně liší náročností podmínek i hodnocení. V obou kategoriích pak mohou startovat automobily do roku  výroby 1976.

Ve čtvrtek 24.ledna tato zajímavá soutěž zavítá opět na území České republiky, i když letos bohužel jen na tento jediný den a sice jen do Jihočeského kraje. Zde již tradičně budou spoluorganizátory pořadatelé Rallye Český Krumlov a tým čk motorsport. Další info k trase v Česku v tiskové zprávě tohoto týmu viz níže...

Od roku 2006 zajíždějí soutěžící zimní dálkové rallye historických vozidel The Winter Trial pravidelně také na území české republiky. V předchozících letech přes naše území vedla nejen část trasy, ale dokonce zde v roce 2008  byl v Praze před budovou Autoklubu ČR samotný  start této soutěže. Bohužel v letošním roce byla "návštěva" této rallye na území Čech jen velmi krátká, když přes část Česka posádky projížděli jen v rámci části čtvrteční etapy a strávili tak  u nás jen odpoledne a večer, zpestřený již tradiční diváckou zkouškou ve Svatém Janu nad Malší. Pak již stratující v méně náročné kategorii Club zamířili do cíle etapy v rakouském Linzi,druhá část startovního pole z kategorie Trial si dala navrch ještě dalších cca 150km po českých silničkách,našim soutěžákům často dobře známých z Rallye Český Krumlov.

Jelikož jsem navštívil již předchozí tři ročníky a věděl tak již předem, o jakou soutěž se jedná a co mohu očekávat, nechtěl jsem si v žádném případě nechat utéct možnost být u toho i letos. Zatímco v předchozích případech zavítal Winter Trial až do  Západních Čech  a měl jsem to tak poměrně blízko ( 2007-Přimda,2008-Klatovy,2009-Šumava-Špičák,Hamry), letos jsme si museli s kolegou udělat výlet podstatně delší. A již předem musím říci, že tak jako v letech předchozích, ani tentokrát jsme nelitovali. Pravé zimní podmínky a řádně zasněžené silnice slibovali tu správnou atmosferu zimní soutěže .Den předem mě sice zaskočila stupnice teploměru na dvaceti stupních pod nulou,což muselo být dost kruté i pro zúčastněné jezdce (hlavně pro ty v otevřených autech-nechápu...),ale na čtvrtek příval ledového vzduchu ze Sibiře ustal a rázem se přes noc oteplilo o neskutečných skoro dvacet stupňů, takže se přes den teplota pohybovala okolo nuly, večer pak klesla jen na stále ještě přijatelné minus tři, takže nádhernou atmosferu pak kazil jen ledový vítr.

Nejdříve jsme zamířili do městečka Dačice, kde měly posádky podle itineráře naplánovaný krátký "coffee break" na náměstí. My pak Dačice jako jedno z mála míst,kde by se dala auta nafotit ještě za světla. Tam již na zasněžené a uklouzané náměstí doráželi mezitím i posádky s veterány. Někteří přijížděli jednotlivě, jiní ve skupinkách. Mnohá auta nesla na karoseriích  již znatelné šrámy z předchozích bojů, byly vidět i pokusy o různé průběžné úpravy původního klasického designu, někdo si přivezl sebou "pouze" sníh , nahrnutý všude možně po neplánované návštěvě závějí. Některé posádky dorazily zřejmě s časovou rezervou, a tak si mohly chvíle oddychu v klidu vychutnat, jiné naopak čas doháněly a nestihly se ani ohřát. Ihned po potvrzení průjezdu okamžitě vyrážely na další trasu. Ta vedla do Jílovic, kde byla u muzea pana Roděje další časová kontrola. Po zvažování, zda pro další přesun zvolit pohodlnější a kratší variantu po hlavní silnici nebo zajímavější po trase soutěže jsme zvolili za B, abychom tak alespoň na chvíli zakusili podmínky letošního Winter Trialu na vlastní kůži. Jako "vodiče" jsme nejdříve naprosto neprozřetelně zvolili jedno Porsche 911 -no, ujelo nám ještě před koncem Dačic. Poté jsme ulovili Alfu Giulii, i ta však docela překvapila,když ihned po výjezdu z Dačic nasadila na hlavní silnici tempo mezi 120-130km/h. Na sice jen mokré,ale oslizlé silnici s poměrně hustým pozdně odpoledním provozem docela slušný. Pak však její posádka u místa odbočení z hlavní lehce znejistěla ohledně dalšího směru a tak vyšla až další sázka na jistotu . Postarší "kulaté" Volvo 544 se stalo naším průvodcem až  do časovky v Jílovicích. I tento vůz , zvenku budící dojem poklidného veteránu pro starší pány , se ukázal být průvodcem více než svižným. Na zapadlých ,jen prohrnutých okreskách ,s místy navátými sněhovými jazyky  a již za počínajícího šera nepřišla rychlost okolo 10O-110 km/h nijak loudavá.   Z Jílovic, kde jsme se opět setkali s naší "původní Alfou, jsme podobným způsobem pokračovali do Svatého Jána nad Malší.Na několika místech jsme cestou potkávali i jiné účastníky Winter Trialu,kteří často přijížděli z naprosto opačného směru,otáčeli se či se několik km vraceli zpátky na správnou trasu, zkrátka a jednoduše bloudili v setmělé a pro ně zcela neznámé krajině,kterou se snažily prosvítit dálkovými a přídavnými světly,kterými byla většina startujících vozidel vybavena .  

Ve Svatém Jánu nad Malší pak čekal na účastníky vrchol letošního průjezdu Winter Trialu Českem .Českým spolupořadatelem, týmem čk motorsport připravená, již tradiční zvláštní zkouška ve stylu Col de Turini při Monte Carlu. Tu absolovali posádky ,startující v obou hlavních kategoriích Club i Trial. Jako první si ji projeli jezdci z kategorie Club, po nich pak i jezdci kategorie Trial. Jednalo se o trať procházející touto obcí, s klesáním i strmým stoupáním na zledovaťelém povrchu i s technickým průjezdem okolo zemědělského objektu se zřízeným diváckým místem s komentováním jednotlivých průjezdů. Zde však kromě poletujícího sněhu doslova fičel ostrý ledový vítr a tak situaci pro zmrzlé diváky zachraňoval do jisté míry alespoň částečně krytý stánek s občerstvením. Odtud pak kategorie Club pokračovala již směrem k cíli čtvrteční etapy do rakouského Linze, na  jezdce v kategorii Trial však ještě čekal noční 150 km etapa po tratích Rallye Český Krumlov. My jsme se pak ještě přes Velešín vydali do závěrečné noční časové kontroly do Kaplice. Pro tentokrát jsme však již zvolili pohodlnou cestu po hlavní silnici, abychom v Kaplici ještě před příjezdem soutěžících stihli alespoň lehkou večeři.

Po dvaadvacáté hodině skutečně první posádky dorazili. Nejen tato pozdní hodina,teplota pod bodem mrazu a husté sněžení,ale i kolorit nasvíceného a jinak již ztichlého kaplického náměstí - To vše spolu s postupně přijíždějícími klasickými auty vytvářelo zvláštní ,trochu romantickou atmosferu. Jako by se čas v tu chvíli vrátil o několik desítek let zpátky a byly jsme v časovce na některém Rallye Monte Carlo  šedesátých či sedmdesátých let. Tato atmosfera trvala asi tak hodinu ,po kterou postupně přijížděla jednotlivá vozidla na náměstí v Kaplici,aby se vzápětí zas vydala na již poslední úsek do cíle etapy. Alespoň pro nás,ale myslím, že i pro pár dalších vytrvalých fanoušků se setrvání až do konce vyplatilo. Dle informace od pořadatelů se však  několika posádkám nepodařilo tuto kontrolu v daném časovém limitu stihnout . Zde jsme také  zakončili letošní návštevu 10.ročníku Winter Trialu

 Jedinou  vadou tak bylo pouze to, že se tato soutěž již zvolna chýlila ke svému konci (následujícího dne v pátek), což se samozřejmě projevilo na množství již odstoupivších posádek. Zajímavé jistě je to, že mezi již chybějícími byla většina aut,která by jinak patřila ke zpestření startovního pole. A tak na českém území chyběli již oba Fiaty 124 Abarth, oba Pegeoty 404, Renault Dauphine a Renault 4, Ford Mustang a Ford Anglia ,Jaguar E a některá další  zajímavá auta,která byla na této soutěži zastoupena jen v jednom exempláři . Naopak dorazila téměř všechna Volva 544 i Amazon, Alfy Romeo Giulia a Giuletta i GTV,Lancie Fulvia,BMW 2002 ,Mercedesy  a Porsche 911. Mezi těmito četně zastoupenými vozy tak vyčnívaly anglické klasické sporťáky Triumph TR3 , Austin Healey a MGB, kulatá Porsche 356,Saaby 96 a 99, Zastava 750S,BMW 1800,Lancia 2000 Coupé a samozřejmě předválečné legendy Bentley a Lagonda,na Winter Trialu již tradiční. Letos již převážná většina aut byla vybavena a upravena pro takovéto soutěže- ochranné bezpečnostní rámy,anatomická sportovní sedadla a čtyřbodové bezpečnostní pásy,přídavná světla,lyžiny pod motory.Před čtyřmi lety,kdy jsem viděl Winter Trial poprvé,to byla sotva polovina vozidel. Jak je vidět, v zahraničí to jde evidentně bez nějakých problémů narozdíl od nás. To nemohl pochopit ani jeden příliš horlivý český policista,který se mermomocí snažil stavět  auta účastníků na trase přejezdu do Jílovic. Jak je přece možné ,že se mu tam prohánějí nějaká stará závodní auta a on o tom nic neví? Kdo to povolil,kdo to schválli,kdo to pořádá,co mají ta auta dokumenty? No,holandsky se s nima nedomluvil a posádky spěchající do další časovky neměli důvod se s ním vybavovat o tom, že u nich mohou mít veteráni namontovaný rám.                                                                        Z návštěvy Winter Trialu jsme se tedy vraceli spokojeni a mohu říci, že alespoň pro mne splnil i letošní Winter Trial očekávání. Musím konstatovat,že i když jde jen o rallye pravidelnosti a nezávodí se tedy naplno "až na krev", jde i tak o náročný sportovní výkon, který má hodně blízko k původnímu pojetí a smyslu automobilových rallye – několika denní délka vytrvalost,odolnost lidí i techniky,spolehlivost, náročná orientace v neznámé krajině, přírodní i klimatické podmínky na trati. To všechno spolu s kouzlem desítky let starých aut a nádechem dobrodružství dotváří nostalgickou atmosferu tohoto podniku .                                                                                             Při vzpomínce na na mnohdy zcela promrzlé jezdce (zejména ty v otevřených vozech) smekám.

Zimní rallye The Winter Trial skutečně není pro slečinky. 

                       

P.S. Soutěž skončila v pátek 30.1., celkovým vítězem se stala posádka Porsche 356 SC Gijs van Lennep- Ian Tullie (jde o bývalého holandského jezdce F-1 i účastníka Le Mans), loňský vítěz Frank Fenell s Volvem 142 obsadil druhé místo.

                                                                         

* Jede se 13e  Monte- Carlo Historique  28.1.-3.2. 2010

Ve čtvrtek 28. ledna,tedy ve stejný den ,kdy se proháněli zasněženými a zafoukanými jižními Čechami účastníci soutěže Winter Trial,aby pak v pátek již  dorazili do cíle, jiná velká zimní rallye veteránů naopak startovala. 13.ročník rallye Monte-Carlo Historique,který se jede rovněž jako regularity rallye, přilákal na start konečných 336 posádek. Ty však nestartovali z jednoho místa , ale v duchu tradic původního Monte Carla musejí účastníci absolovat nejdříve hvězdicovou jízdu z několika rozdílných evropských měst ,aby se teprve pak setkali v sobotu 30.ledna u Country Clubu v Monte Carlu k další již společné části této několikadenní soutěže. Letos se startovalo do hvězdicové jízdy z pěti měst v pěti různých státech. Nejvíce startujících (120) si zvolilo za počáteční bod italský Turin, dále pak 93 francouzskou Reims (Remeš),60 vozidel bylo nahlášeno ke startu ze španělské Barcelony,43 posádek se přihlásilo ke startu z německého lázeňského města Bad Homburg a nejméně účastníků(24) si vybralo ke svému startu dáňskou Kodaň. Po sobotním setkání v Monaku pak čeká na posádky několik dalších náročných etap ,finále se pak odehraje 2.-3.  února v horách nad Monakem , kde bude také tradiční cíl této klasické rallye na nábřeží prince Alberta. Alpské silničky  ani Monako a Monte Carlo se však nebudou s historickými soutěžními skvosty loučit nadlouho,neboť již hned několik dní poté na ně dorazí účastníci  další soutěže, tentokráte německého Histo-Monte

 

 

 

 

 

 

* I.ArtFORDSport Rallye Plzeň 10.-11.4. - stále s rozpaky i čtrnáct dní před startem !

Situace ohledně Rallye Plzeň,úvodního podniku Rallye Cupu v sezoně 2010, zůstává i čtrnáct dní před druhým plánovaným  termínem soutěže 10.-11.dubna dál poněkud nepřehledná. Již dříve prosakují zvěsti o ne zcela kompletně vyřízených některých přípravných povoleních a po změně původního termínu obzvláště i o některých dalších nedořešených záležitostech, týkajících se zvládnutého stavu příprav. Mě osobně překvapilo například plzeňské náměstí,plné tržních stánků o "josefovských" trzích v původním termínu rallye 19.-20.března. Firma,která tyto trhy pořádá,má náměstí i s termíny trhů pronajaté již rok dopředu.Jak se tam chtěla vejít k tomu soutěžní auta Rallye Cupu,nevím. Pochybnosti u mnohých posádek vyvolávají i oživené vzpomínky na rok minulý ,nejdříve přesouvanou a pak na poslední chvíli zrušenou Erzetka rallye Beroun - rovněž zahajovací soutěž sezony Rallye Cupu, připravovanou stejným pořadatelským týmem wmr.Dodnes totiž některým nebylo vráceno již zaplacené startovné...

Oleje do ohně dohadů okolo pořádání Rallye Plzeň navíc v posledních dnech notně přilil i Vladimír Slemenský, jeden ze spoluzakladatelů Rallye Cupu a pořadatel následující,druhé soutěže Marionetta rallye Němčovice. Ten jednak veřejně "potvrdil" informace o některých doposud nevyřízených formalitách, jednak se cítí dotčen přesunem termínu plzeňské rally před jeho soutěž bez vzájemné konzultace obou pořadatelských týmů . To následně rozvířilo další bouřlivé dskuze nejen na vlastních stránkách obou organizátorů,ale i hlavního mediálního partnera Rallye Cupu,serveru ewrc.cz . To pak vyústilo až ve znechucení některých posádek a rozhodnutí o stažení jejich přihlášky na I.Rallye Plzeň. Celá tato situace tak jen ještě více prohlubuje nejistotu okolo této soutěže. Stále ještě věřím,že se tato rallye nakonec pojede.Ovšem, jak dlouhá ,s kolika erzetami a v jaké podobě? To uvidíme již zanedlouho.

Kdo má tedy pravdu a jaká bude skutečnost, prokáží až dny příští . Dost velký podíl na celé takto vzniklé situaci si ovšem nese sám Robert Valečko. Základem všeho je totiž včasná ,pravdivá a průhledná informovanost, a to zejména těch pro které soutěže pořádá,tedy hlavně posádek. To,že se na jeho vlastních  stránkách www.wmr.cz oficiální a aktuální informace objevují pozdě nebo vůbec, téměř již pravidelně nedodržuje ohlášené termíny svých vlastních oznámení a tyto informace sděluje jezdcům pak jen v diskuzích či forech na jiných webech, to určitě k jeho serioznosti nepřispívá.

Takto jsem si každopádně navázání na tradice původní Rallye Plzeň, pořádané kdysi AMKPlzeň-střed (a na které se v počátku i tým wmr odkazoval) rozhodně nepředstavoval. A to by si fakticky tato rallye pod svým původním názvem ani jako svoje znovuobnovení nezasloužila. Naštěstí tento nový pokus o Rallye Plzeň odlišuje již napohled alespoň název hlavního partnera ArtFORDSport před původním jménem rallye i řadová číslovka I. Jestli nebude zároveň i poslední stále ještě můžeme doufat.

 

 

* I.RALLYE PLZEŇ 2010 - s novým termínem , dalšími změnami ,ale i s rozpaky...

Když byly zveřejněny první informace o tom,že letošní sezonu Rallye Cupu bude zahajovat 19.-20.března nová soutěž v tomto seriálu ,ale se staronovým názvem Rallye Plzeň, vzbudily tyto zprávy samozřejmě zájem mnoha fanoušků rallye v západočeském regionu. A u těch starších, pamatujících ještě i tu původní soutěž se jménem krajské metropole ve svém názvu i novou naději na znovuzrození této po dluhá leta pořádané rallye. I pořadatel WMR Rokycany se nechal slyšet, že by chtěl na tuto dřívější tradici navázat a to i situováním rychlostních zkoušek do tradičního regionu původní Rallye Plzeň -severního Plzeňska. Vše navíc korespondovalo s oznámením  PAMK Klatovy , pořadatele Rallye Šumava +Historic Vltava , že letos tato dvojsoutěž v Plzni nebude.

Po prvotní euforii  se však s prvními upřesňujícími informacemi o termínu i místě slavnostního startu na hlavním plzeňském náměstí začaly  letmo vkrádat i první pochybnosti o správnosti některých úmyslů pořadatele, byť zcela nepochybně dobře míněných. Umístění centra soutěže mimo vlastní město Plzeň (cca 15km) je o.k., nicméně přesun posádek k slavnostnímu startu na hlavní plzeňské náměstí Republiky ,odkud se pak po startu měli v páteční odpolední dopravní špičce probíjet zacpanou Plzní  zpátky ven směrem ke startu první rychlostky už tak slibně nepůsobilo. Kdo zná dopravní situaci v okolí plzeňského náměstí i přímo na něm v odpoledních hodinách všedního dne (natož pak v pátek),ví co mám na mysli. To vše ještě korunováno původním termínem 19.3. , tedy na Josefa,  dalo předpokládat zvýšenou aktivitu hlídek dopravní policie. To by zcela jistě zaručeně nepotěšilo ,zejména ty posádky, které startují s auty na "civilních" dokladech , kde každá zbytečná pozornost policie může být nežádoucím zdrojem problémů ohledně tech.stavu vozidla. Zvlášť ,když se budou s takto soutěžně vyzbrojeným autem producírovat po hlavních plzeńských třídách zrovna v pátek odpoledne.

A právě účast posádek s těmito automobily se stala předmětem bouřlivých diskusí, které pokračovaly již od podzimu minulého roku a týkaly se případného otestování těchto vozidel na R značky. Po loňském hlasování posádek a odmítnutí povinného otestování aut pro i Rallye Cup  FASem byla pravidly Rallye Cupu umožněna pro letošní rok opětovná účast jak těchto vozidel na civilních SPZ, tak aut testovaných, tj.se sportovním průkazem.  A mezitím přihlášky utěšeně přibývaly,až dosáhly počtu přes 120, mezi nimi i dosud nebývalé množství zájemců o start ze zahraničí , konkrétně z Polska. 

V polovině února byl také oznámen hlavní oficiální partner I.Rallye Plzeň,kterým se stala společnost Subaru Liška plzeškého soutěžáka Milana Lišky.Zároveň začalo být s Rallye Plzeň skloňováno a spojováno i jméno nejúspěšnějšího plzeňského závodníka ,Václava Pecha jun.Ten byl prezentován jako konzultant tratí, spekulovalo se i o možném testování jeho nově postaveného auta před Valašskou rally.   Ještě ve druhé polovině února (zhruba měsíc před startem) pořadatel Robert Valečko všechny ujistil, že vše probíhá v souladu se smlouvou mezi Rallye Cupem o.s. a FAS o spolupráci a tolerování podniků Rallye Cupu  FASem v roce 2010 za podmínek startu obou kategoríí vozidel (s testací i bez). Mezi přihlášenými byla kromě toho i řada jezdců s oficiální jezdeckou licencí  FAS. Ti měli startovat v rámci tzv. testování a jejich účast byla rovněž umožněna touto smlouvou. Jenže hned ve dnech následujících byla  smlouva ze strany FAS jednostranně vypovězena z důvodů údajného nesplnění podmínek této smlouvy ze strany Rallye Cupu. Rallye Cup se tak vrátil zpět na pozici neschválených neoficiálních podniků a s tím tak samozřejmě i jeho první soutěž sezony , I.Rallye  Plzeň. Tím okamžitě začala serie  dalších diskusí,dohadů,spekulací i "zcela zaručených informací" ohledně nastalé situace i jejích důsledků pro pořádání  Rallye Plzeň. Jako první se ze spojení s Rallye Plzeň vytratilo jméno Václava Pecha jun., kterému bylo snad doporučeno ,aby se za stávajícího stavu věcí raději dál neangažoval. Vzápětí oznámil své odstoupení z pozice hlavního partnera soutěže i Milan Liška. V nejistotě ohledně svého startu se rázem ocitli i licencovaní jezdci.

Nakolik mohlo k této situaci přispět i jednání samotných pořadatelů, je samozřejmě jen otázkou dohadů.  Jisté ale je, že mediální prezentování známých jmen jezdců s licencí FASU i například samotný slavnostní start z náměstí Republiky ,které v letech předcházejících "patřilo" posádkám Rallye Šumava, muselo na některé (a dost) vlivné funkcionáře FASU či Autoklubu ČR (rozuměj např. z PAMK) působit jako dráždění býka červeným hadrem. Nakolik to bylo rozumné a zda šlo o malinko záměrnou provokaci těchto lidí ,kam lze až zajít , či jen o neuvědomění si možných důsledků  a souvislostí,těžko posoudit pohledem zvenku. Každopádně  pořadatelé si tak možná přidělaIi starosti navíc. Nejistota a dohady přispívali i k poměrně malému počtu posádek, které v řádném termínu uhradili na účet pořadatele startovné.

K tomu totiž dál neustávalo nevyzpytatelné zimní počasí, které přidělávalo pořadatelům další vrásky.  Vše nakonec vedlo k rozhodnutí o zrušení soutěže v původním "josefovském" termínu a jejím posunutí na termín nový, pozdější.  Pokud bylo počasí opravdu tím hlavním důvodem, dá se s tímto rozhodnutím  souhlasit. vybrané rychlostní zkoušky by měli být jedny z nejhezčích,ale i velmi technických a náročných v celém seriálu Rallye Cupu. Ovšem ještě v prvním březnovém týdnu na nich místy ležela vrstvu ledu, zejména v těch technických a lesních úsecích. A souhlasím, že se nedalo dost dobře odhadnout, jak dlouho tam při letošní dlouhotrvající nadvládě zimy ještě vydrží. Nejde totiž   jen o samotné jezdce,zda jsou ochotni si užívat nadměrného rizika na rychle se měnícím a nevyzpytatelném povrchu rychlostní zkoušky,kdy po zcela suchém povrchu následuje mokro,ale najednou při vjezdu do lesa i čistý led.Jde o to, jestli takovéto riziko jsou ochotny na sebe brát i složky rychlostky zabezpečující, ona představa,jak se na takovémto povrchu snaží doklouzat k místu případné havárie sanitka nebo třeba hasičská Tatra 613 nebyla pro pořadatele celkem pochopitelně zrovna zábavná. V tomto směru lze tedy s přesunutím rally souhlasit. Novým termínem byl stanoven 10.-11.duben, tedy opět původní formát pátek odpoledne-sobota.  S posunutím termínu ještě více na "jaro" se dá,(zejména při pěkném počasí),očekávat v Plzni ještě silnější páteční a víkendový provoz.  S novým  datem soutěže byly  navíc  oznámeni i noví partneři rallye, vč. toho hlavního.  Tím se stala namísto Subaru Liška společnost ART Ford SPORT. Zároveň byl tak změněn oficiální název soutěže na I. ART FordSport RALLYE PLZEŇ 2010  10.-11.4.2010. 

 Pořadatel ujistil,že všechny změny byly již také projednány a schváleny všemi povolujícími orgány. Mnoho posádek však zůstává v určité nejistotě,neboť se dál šíří různé fámy a dohady o možném zátahu Policie ČR na technický stav aut na normálních SPZ i případném postihu licencovaných posádek s otestovanými auty na R-kách ze strany FASU. U mnoha z nich navíc určité pochybnosti a nedůvěru  o zdárném uspořádání této rallye vzbuzují i zkušenosti z některých předcházejících  akcí, pořádaných rokycanským týmem Waltter motorsport,kterým se také zdaleka nevyhýbalo množství různých problémů , změn termínů i tratí a někdy i organizačních nedostatků v jejich samotném průběhu. Loni byla dokonce první soutěž sezony Rallye Cupu po přesunutí z původního termínu zrušena opravdu až na poslední chvíli,když například posádky z Polska byly již na cestě do místa konání.Tímto nechci v žádném případě kritizovat nebo shazovat jistě maximální snahu týmu lidí okolo Roberta Valečka o kvalitní uspořádaní i průběh soutěže. Otázkou však zůstává,zdali není někdy lepší s malým pořadatelským týmem raději dobře pořádat menší soutěž typu Erzetka Jezná, než se potýkat s řadou problémů se zajištováním rallye o mnohem větším rozsahu,kde to velmi snadno a rychle může přerůst organizátorům přes hlavu ,obzvláště pokud těch zkušených a ochotných není nikdy dostatek.Ne vždy se dá všechno ne zcela podařené přičíst na vrub jen nešťastné souhře okolností a vnějších vlivů. A uspořádat kvalitně soutěž jako je RALLYE PLZEŇ už je docela pořádné sousto. Jde zde o zodpovědnost nejen vůči partnerům, ale v tomto případě i vůči městu Plzeň samotnému. V případě organizačního neúspěchu bychom se těžko dočkali pokračování v podobě dalších ročníků se jménem krajského města v názvu této soutěže..

Přesto doufám a přeji pořadatelskému týmu wmr ,že se tentokrát vše podaří nakonec úspěšně zvládnout a  I. ART Ford SPORT RALLYE PLZEŇ tak položí základ ke znovuobnovené tradici.

 

  

* Mille Miglia 2010   6.-9.května 2010                                                Brescie/Itálie

Snad nejslavnější soutěž veteránů na světě na otevřených silnicích- legendární italská Mille Miglia ( Tisíc mil) se letos pojede opět ve svém tradičním termínu na počátku května. A všem příznivcům rychlých veteránů nabídne stejně jako každý rok naprosto mimořádný a jinde jen těžko opakovatelný zážitek. Na startu bude totiž neskutečných 375 ! strojů, navíc pečlivě pořadateli vybraných z více než 600 přihlášek . Připuštěna  jsou jen ta vozidla ,která mohla startovat v původní soutěži Mille Miglia, konané v letech 1927-1957. Mille Miglia se jezdí jako soutěž pravidelnosti, ale vzhledem ke své délce 1600 km se jedná o opravdu náročný podnik, zejména co se týče výdrže a spolehlivosti zúčastněných strojů, starých někdy i přes osmdesát let.  

První novodobou 1000 Miglia Rally uspořádal Automobile Club Brescia v roce 1977 jako rally pravidelnosti veteránů s vloženými zkouškami jen na místních okolních cestách. Bylo to při příležitosti oslav 50.výročí od startu prvního původního závodu. Ten byl mimochodem ve třicátých letech dvacátého století vzorem pro uspořádání podobné soutěže napříč republikou i u nás a tak vzniklo "1000 mil československých".Ty se mimochodem pak dočkaly svého znovuzrození v podobě závodu historických vozidel ještě dříve , než ty originální italské-již na přelomu šedesátých a sedmdesátých let.  Tento první počin však vzbudil obrovský zájem majitelů klasických sportovních veteránů nejen z Itálie a vedl tak myšlence uspořádání historického revival závodu po původní trase Mille Miglia z Brescie do Říma a zpět. Trvalo však ještě několik let,než se vše podařilo připravit a dát dohromady a tak k uskutečnění této velkolepé akce došlo až v roce 1982. Tehdy odstartovalo z tradičního místa startu původních 1000 Miglia- Via Venezia, na svou dobu ohromujících 220 automobilů z let 1927-1957 k prvnímu plnohodnotnému ročníku Migle Miglia Historic Revival. Od té doby neustále rostl věhlas i prestiž této znovuobnovené historické soutěže, z níž se postupem času stalo jakési pohyblivé muzeum na kolech a  nejprestižnější soutěž veteránů na světě. A zároveň velkolepá oslava automobilové historie, k níž směřuje pozornost celého veteránského světa.  Stále rostoucí popularita této akce i každoročně se zvyšující zájem o účast na ní ,sebou však přinesly nutnost redukce počtu startujících , a tak je od r.2002 nastaven organizátory limit na 375 účastníků. Počet každoročně došlých přihlášek však tuto hranici vždy výrazně překračuje , a proto nezbývá pořadatelům nic jiného,než pečlivě vybírat opravdu ty nejzajímavější. Ostaním pak nezbývá než doufat,že jim to vyjde ten následující rok. Popularita a společenská prestiž  celé akce ve světě navíc lákají na start každoročně mnohé hvězdy z různých odvětví motoristického sportu,ale i další celebrity a populární osobnosti z oblastí motorismu na hony vzdálených. A tak na Mille Miglia se objevují nejen sběratelé a majitelé veteránů,ale i jezdci F-1, rallye i MS motocyklů,ale i někteří známí herci,zpěváci,moderátoři či byznysmani a manažeři. Kromě nich se však účastní i samotné automobilky , např. BMW s vozy 328 (1939) či Mercedes s vozy 300SL Gullwing (1955) , své zástupce vysílají i mnohá velká automobilová muzea. Možnost zúčastnit se italských "1000 mil" si nechce nechat ujít nikdo,kdo ve veteránském světě něco znamená. Během let konání tohoto revivalu se podařilo objevit se na startu i několika českým zástupcům s českými vozy. Jedním z prvních byl Jiří Černý s Jawou Minor Roadster (1939),tuším v roce 1989,dále pak Míla Rus z VCC Praha se Škodou 430 (1929)  roce 1991 a 92, v polovině devadesátých let se několikrát účastnila i tovární posádka ze Škoda Automuzeum s vozy Škoda Rapid Roadster (1937) a Škoda Popular Monte Carlo Coupé (1936).

V letošním roce se  Mille Miglia jede ve dnech 6.-9.května 2010. Startuje se jako vždy tradičně v Brescii,odkud se vydají účastníci přes Bolognu, San Marino a Rieti do Říma. Zpět se pak vracejí  přes Viterbo,Sienu, Firenze, Bolognu, Modenu a Parmu do místa startu na Via Venezia v Brescii. V letošním ročníku dojde k ještě většímu posílení "rudé kavalerie", tedy k většímu zastoupení tradičních italských závodních barev . Jako "předjezdci" totiž před vlastním startovním polem projede hned celá stovka automobilů Ferrari,od historických modelů až po současné. A tento italský národní automobilový svátek si jistě nenechá ujít ani značka Alfa Romeo,která letos slaví své stoleté výročí.   Viva Mille Miglia 2010 !

 

 

* Historici a "nové" formáty startovních čísel

Jednou z mála věcí, které bych mohl z mého pohledu vytknout zimní soutěži historických automobilů Kokořínsko 2010, byl zvolený typ formátu startovních čísel a la WRC. Tato drobná výtka se týká jen vlastního "malého" čísla,nikoli zvoleného loga. Chápu , že na vše bylo velmi málo času a toto byla jedná z posledních věcí, která by pořadatele trápila.Omezeni byli jistě i cenou a rychlostí dodání, ale přece jen by šlo zvolit jinou formu, citlivěji vzhledem k povaze celé soutěže a zúčastněným historickým vozidlům. V tomto ohledu byly ve vzájemném srovnání určitě lepší předchozí ročníky Severočeského Monte-Karla s tradiční formou startovních čísel, klasickou velikostí  i s jejich vkusnou grafickou úpravou a běžným umístěním na bočních dveřích. Ke klasickým automobilům to tak vypadá rozhodně lépe a dobověji nejen při vlastní historické soutěži, ale i na pořízených fotografiích.

Záležitosti ohledně provedení startovních čísel u historiků se však netýkají zdaleka jen letošního Kokořínska. Nový moderní zmenšený formát starovního čísla se začal poprvé objevovat ve WRC tuším v roce 2002 (ve Finsku) a postupně se stal novým standartem označení soutěžního vozu (společně s velkou jmenovkou jen jezdce na zadním okně) nejen v Mistrovství světa. V České republice jsme tuto "inovaci" převzali v sezoně 2008 pro Mistrovství republiky v rallye. Vzápětí se v tomto nápadu zhlédli i někteří další pořadatelé i v nižších soutěží,kteří se ho více či méně úspěšně snažili kopírovat či napodobit. A tak jsme třeba při Erzetce Tmáň 2008 startovali jen s malými oranžovými čísly na zadních oknech, která ani zdaleka nebyla nijak výrazně viditelná. No doba se mění, auta se mění, rally se mění, tak se tedy změnila i startovní čísla. Nic proti tomu u moderních  současných aut. Ale  na historickém soutěžním autě působí opravdu nepatřičně a minimálně "nehistoricky". Myslím si,že na klasických autech mají své místo tradiční bílé "čtverce" (vím,že správně jde o obdélník 50x40)  s velkými černými čísly na bočních dveřích. Zde by návrat k původním tradicím byl jistě jen ku prospěchu věci. Chápu, že se pořadatelům kombinovaných soutěží, kde startují nová i historická auta pohromadě ,nechce komplikovat si práci ještě navíc dvojím druhem startovních čísel. Ale u vysloveně jen historických soutěží např. při rallye pravidelnosti by to mělo být samozřejmostí. Těžko si dovedu přestavit, jak by tato moderní čísla ve stylu WRC  21.století vypadala například na klasických autech účastníků Winter Trialu nebo třeba historického Monte-Carla. Tradičního zpracování se doposud drželi například i pořadatelé z PAMK Klatovy u Historic Vltava Rallye .Původní provedení je totiž dokonce předepsáno mezinárodními řády FIA pro historiky (přílohou "K") a u mezinárodních podniků by tedy mělo být povinné.  

U ostatních soutěží, ale i závodů do vrchu , kde startují navíc často historici i soudobá auta nejen společně ,ale i promíchaně (např.v Rallye Cupu) , bych se přimlouval tedy alespoň o jiné barevné odlišení čísel historiků . Variantou by bylo i dodržování již leta zavedené číselné řady pro historiky , začínající 200 - nejen v oficiálních Mistrovstvích republiky ale i v těchto dalších soutěžích (pravidelnost pak měla 400-), nebo označení písmenem H před vlastním číslem, jako se již používá např. při rallye legend. Kterákoliv z těchto variant vypadá rozhodně lépe,než jen stávající moderní formát, shodný ve svém provedení navíc pro soudobá i historická auta bez dalšího rozlišení. Tato forma působí například na pětačtyřicet let staré tisícovce stejně vkusně  a dobově asi jako plastové nárazníky z M-ka či sgrafiti na karoserii. 

 

      

  * Oranžová "moderní"  čísla na sklech- viditelné bylo snad jen to větší vzadu - Erzetka Tmáň 2008

  

    Varianta s H   před samotným číslem používaná při Rallye Legend - OK

  

 Na klasické auto patří klasické jmenovky posádky na blatníku a bílý "flek"  na dveře

                                                                                      

 U nás  již  přes pětadvacet let používají  historici čísla začínající dvojkou (200-) v rallye  i v závodech do vrchu

 

*I. RALLYE PLZEŇ 2010 již 19-20.března 2010 !             Rallye Cup 2010 + TWRC

Pořadatel první letošní soutěže Rallye Cupu 2010 - občanské sdružení Waltter Motorsport Rokycany  zveřejnil první bližší informace k připravované I.Rallye Plzeň 2010. Tou nejzásadnější je změna,resp.upřesnění termínu konání . Z původně uvažovaného 3.dubna byla soutěž předsunuta o čtrnáct dní dříve na 19.-20.března !!  Soutěž by měla měřit celkem 294km, rozdělených do dvou sekcí. Závodit by se mělo na 4 rychlostních zkouškách o délkách mezi 7 až 11,5km, které se většinou pojedou vícekrát .Počet RZ je tak 10, jejich celková délka necelých 100km. Centrem soutěže by měl být Hostinec u Krystlů v obci Nevřeň, servisní zona je plánována v obci Radimovice.  

Zajímavostí ,zejména pro Plzeňáky, je určitě slavnostní start rallye z hlavního plzeňského náměstí Republiky v pátek 19.3.2010 v 15.00h

Soutěž se pojede podle technických a všeobecných pravidel platných pro Rallye Cup 2010.

Zároveň již byl na stránkách pořadatele WMR Rokycany zahájen i příjem přihlášek soutěžících. Více bližších informací pak najdete na :   www.wmr.cz

 

* Zimní veteran rallye také na Slovensku

Jak je vidět, myšlenka zimních soutěží veteránů ve stylu  Winter Trial  či Historic Monte Carlo zapouští kořeny nejenv našich končinách (viz níže Kokořínsko 2010), ale ujali se jí také i u našich sousedů na Slovensku: 

 Oldtimer Winter Rallye                              29.1.2010 – 31.1.2010     Slovakia

           Zámok Dolná Krúpa – Zámok Smolenice

 Zimná turistická rallye s prvkami jazdy pravidelnosti za bežnej premávky.

Usporiadatel : Veteran Club Liptov , 03101 Liptovský Mikuláš, Nám. Mieru 3 ,Slovensko

 Program:

28.1.2010 – prezentácia, spoločná večera Zámok Dolná Krúpa

29.1.2009 – I. etapa : Pezinská – dĺžka trate 122 km: Dolná Krúpa – Jablonica – Pernek –  

                  Pezinská Baba – Pezinok – Modra – Budmerice – Ružindol – Dolná Krúpa –

                  Vinný večer Zámok Dolná Krúpa

30.1.2010 - II. etapa: Piešťanská – dĺžka trate 139 km : Dolná Krúpa – Piešťany –

                 Kostolná pri Dunaji – Trnava – Dolná Krúpa – Slávnostná večera Zámok Dolná Krúpa

31.1.2009 – III. etapa: Smolenická - dĺžka trate 46,1 km: Dolná Krúpa – Kaštieľ Jaslovské  

                  Bohunice /sauna. bazén, relax/ - Zámok Smolenice – Slávnostný obed a ukončenie   OWR 2010.

Všetky tri etapy majú aj trasu „B“ – používanú v prípade, že účastník nechce absolvovať základné etapy, alebo používanú v prípade obzvlášť nepriaznivých jazdných alebo poveternostných podmienok /soľ, veľa snehu, kalamita/.

 Štartovné : 90,- € / osoba - vrátane ubytovania,  Zľava pre členov AHV SR 4 .-€  

Riaditeľ rallye:  Jaroslav Petran, Námestie osloboditeľov 4, 031 01 Lipt. Mikuláš, Slovakia,

Tel.:              +421 903 637 077         +421 903 637 077, e-mail: jaroslav@petran,sk

 

 

 *ZÁVODY AUTOMOBILŮ DO VRCHU 2010 - ČESKÉ MISTROVSTVÍ ÚAMK

Podobně jako v automobilových rallye Rallye Cup i v závodech automobilů do vrchu začíná seriál závodů ,pořádaný Edou Paterou původně pro amatery ,dost slušně konkurovat oficiálnímu Mistrovství České republiky pod hlavičkou FAS. To se týká nejen soudobých aut,ale hlavně kategorií historiků, která má v obou těchto seriálech díky přízni pořadatelů vysoce stoupající úroveň jak kvality vozidel,tak početní.A tak se zde dnes můžete setkávat nejen s opravdu amaterskými jezdci,ale i s mnoha ostřílenými závodníky s mezinárodními zkušenostmi ,které byste ještě nedávno v "amaterských" seriálech určitě nehledali.

Příkladem může být již dnes zaplněná startovní listina prvního podniku sezony 2010 na autodromu v Mostě i prosakující informace o zájmu o účast  řady dalších známých jezdců

   

* "Legends of Speed"- premierové Legendy ve východním Německu 17.-19.června 

  

Vlně současného zájmu o historické rallye Legend se nemohlo vyhnout ani Německo. Východní  Německo tak letos dostane poprvé svoji pravou historik-rallye,ve které ovšem nepůjde o pouhé předvádění klasických aut,ale bude se bojovat o vteřiny na rychlostních zkouškách rovnou pěkně naostro. 1.ročník soutěže s názvem "Legends of Speed" je naplánován na termín 17.-19.června 2010 do Saska a odehrávat by se měl v prostoru mezi městy Drážďany,Cvikov a Gorlitz. Na rozdíl od většiny ostatních soutěží pro historiky v Německu ,které se jedou jako orientační soutěže či rallye pravidelnosti, půjde při "Legends of Speed" o opravdovou rychlost a historici ze šedesátých a sedmdesátých let tak budou bojovat o nejlepší časy na 17 rychlostních zkouškách. Centrem soutěže s místem startu i cíle bude "hlavní" město Saska- Drážďany.Zde se také v historickém centru města odehraje ve čtvrtek večer slavnostní startovní ceremoniál. V pátek pak povede trasapřes Krušné Hory na Sachsenring. Tam si dají historická rallye-auta 5 kol, ale až po tréninku zde souběžně konaného Mistrovství Německa silničních motocyklů . V sobotu se  celé startovní pole přesune z Drážďan do Hornolužického pohoří,kde budou na programu čtyři asfaltové erzety. Po přestávce na oběd v samém srdci Gorlitzu čekají na účastníky další čtyři zkoušky nahoru od Žitavy, které se pojedou dvakrát .Navečer sepak celá soutěž vrátí zpět do cílového místa Drážďan,kde bude také celá rallye opět slavnostně zakončena. 

 

* V pátek startuje Kokořínsko Historic 19.-20.února - od Tudora po Quattro

Následovník průkopnické zimní soutěže veteránů v Čechách Severočeského Monte Karla, Kokořínsko Historic 2010 startuje již v pátek 19.února v Lobči,nedaleko Mšena. Přes téměř předjarní termín i mírné oteplení to však vypadá na pravou zimní akci se vším,co k takovéto soutěži patří,neboť sněhu je všude dostatek. Organizátoři se snažili vše velice pečlivě připravit , a tak nezbývá ,než jim i téměř čtyřem desítkám účastníků držet palce,aby vše klaplo a celá soutěž se vydařila. Necelá čtyřicítka účastníků je sice poněkud skromné, ale svým složením zato půvabně různorodé startovní pole,které zahrnuje tak rozdílné automobily, jako jsou nejstarší vůz startovky Škoda Tudor (Miroslav Krejsa) a nejmladší Audi Quattro. Ozdobami budou jistě i Hvězda 1200,Peugeot 404 Cabrio,Ford Escort Mk.I, Porsche 911 targa, Jaguar S-Type,Innocenti Mini de Tomaso,VW 181,Lancia Beta či VW Karmann Ghia 1600.

Soutěžní jízda pravidelnosti a spolehlivosti historických automobilů Kokořínsko Historic je rozdělena do dvou soutěžních dnů (a čtyřech etap) o celkové délce kolem 400km. Startuje se v pátek po poledni a páteční dvě etapy povedou převážně po silnicích a silničkách II. a III.třídy na Kokořínsku, přičemž druhá páteční etapa bude téměř již noční. Na soutěžící čeká i jedna již téměř zapomenutá zajímavost z historie opravdových rallye, a to tzv. zkoušky stálosti výkonu, které se musejí zajet v naprosto shodném čase při prvním i druhém průjezdu,přičemž jedna z nich bude ještě ztížena tím, že se pojede oběma směry.  V sobotu pak odstartují o půl deváté směrem na Kravaře  ado oblasti Dubé a pak do Sosnové, kde na ně pak již čekají dvě zkoušky na autodromu, kde si budou moci vyzkoušet jak svoje řidičské umění, tak i jízdní výkony svých automobilů bez obav. Při obou zkouškách pak absolvují v Racing Areně tři kola opět jako zkoušku stálosti výkonu. Po druhé sosnovské zkoušce čeká na úspěšné účastníky již jen přesun zpět do Lobče.

Celá soutěž se jinak jede za normálního provozu a účastníci jsou proto povinni dodržovat dopravní předpisy,jejichž hrubé porušení by mohlo znamenat i vyloučení .Pojede se podle šipkového itineráře a na celou trať nepřesáhne předepsaný jízdní průměr 40km/h. Ten je potřeba dodržet,odchylky budou jinak penalizovány trestnými minutami,stejně jako příjezdy do časových kontrol. Na celé trati budou rozmístěny i kontroly průjezdní,aby posádky museli projet skutečně celou trasu. Pořadatelem je klub ASK Praha , který je pamětníkům našich rallye znám pod původním názvem ASK Stavby Praha jako domácí stáj tehdy mnoha vynikajících (zejména pražských) soutěžáků jako Karel Trojan st., Josef Dřevo,Jaroslav Rajchman,Josef Kloc,Josef Mach-specialisté na přední náhony( tehdy převážně dvoutaktní), těm mladším pak již známější třeba pozdější tovární jezdci škodovky Emil Triner či Václav Blahna,ale i mnoha dalších jezdců a spolujezdců.

Touto akcí by tak klub chtěl navázat na svoji dřívější slavnou historii. Držíme palce organizátorům i všem účastníkům. Bohužel stávající zdravotní problemy mi nedovolili naplnit můj původní záměr této akce se rovněž zúčastnit (se Zastavou 1100) , loni před Monte Karlem si zas postavila hlavu technika Škody 120, tak snad příště ....

 

 

 * 334 historických automobilů míří do lázní Spa !

Zatímco u nás budou od 19. do 21.února veteráni soutěžit v okolí Lobče a v Sosnové při soutěži Kokořínsko Historic 2010 , hlavní pozornost celé Evropy historiků se soustředí na 5.ročník Legend Boucles de Spa. Na rozdíl od mnoha ostatních si organizátoři pochvalují, že jim  tento rok vydrželo to "správné" zimní počasí a podobně jako loni, kdy nasněžilo v Ardenách, se očekává ta pravá zimní atmosfera této velkolepé rallye. Pátý ročník by měl být dosavadním vrcholem i v rekordním počtu 334 přihlášených posádek. Tím tato rally dotáhla i nedávno konané populární Monte-Carlo Historique !  Jak už u těchto soutěží bývá, přitahují na start i mnoho známých jmen, která naopak zvyšují atraktivitu takovéhoto podniku. Zde tak ze seznamu přihlášených vyčnívá hned několik hvězd minulosti i současnosti, mezi nimi pak i dva bývalí mistři světa Stig Blomqvist  a Bjorn Waldegaard (oba Ford Escort Mk.II) , létající Fin Ari Vatanen (Opel Ascona), Philippe Bugalski (Audi Quattro), Fin Harri Rovanpera se silným Porsche 911 sk.B. Mezi hvězdy můžeme počítat i původní místní hrdiny -dvojnásobného vítěze Legend Patricka Snijerse , Marca Dueze, Bruno Thiry, Roberta Droogmanse, s Fiaty Abarth budou startovat  "fast Freddy"  Loix  a Francois Duval, Jean-Pierre Van de Wauwe s Lancií Beta Monte Carlo, Pascal Dary (Opel), a Xavier Bouche (Porsche), Eric Van de Poele (Porsche 911). Na ně všechny i všechny ostatní účastníky rallye Legend Boucles de Spa čeká  16 rychlostních zkoušek vč.legendárního úseku "Clementine" i závodění v blízkosti slavného okruhu Spa.Mezi přihlášenými auty je kromě obvyklé klasiky i několik  exotů, jako např.silná Mazda RX-7 sk.B s motorem wankel, ale již  tradičně i několik škodovek.     Kromě dvou "ostrých" vozů Škoda 130LR sk.B to jsou i dvě Škody 105 !!.

 

 

* Šotolinové Legendy v Toskánsku odloženy!

Počátkem února došlo v  Toskánsku při soutěži Ronde di Laciano (rallyslalom) k tragické nehodě posádky Renaultu ClioR3, při které zahynul spolujezdec Franco Ballerini,bývalý profesionální cyklista. Tato nehoda má bohužel nepříznivý vliv i na připravovaný premierový ročník Tuscan Rewind , plánovaný původně na konec března. Organizátoři soutěže však zatím bez dalších podrobností oznámili odložení soutěže z tohoto data na konec května. Řekli jen,že k tomuto kroku je vedou různé důvody. Zároveň se však objevila možnost, že by místo původně plánované účasti v show programu Legend Stars startovala auta do roku výroby 1981 v ostré soutěži??

 

 

* 1st Tuscan Rewind  2010   19.-20.3. 2010

  Rally Revival Montalcino

Tuscan Rewind-pod tímto názvem se  pojede v Toskánsku první  opravdová rallye historických automobilů na šotolině v Itálii.Soutěž je vypsána pro vozy vyrobené mezi lety 1970-1992 (ve vyjímečných případech do r.1996). Jde o sesterskou soutěž ke známé Rallye Legend  v San Marinu. Ta se pak pojede již tradičně až na podzim, v termínu  7.-9.října 2010.

 

 

 

 * 10. The Winter Trial  2010 - Celkové výsledky ...                                                                                                                                                                                                                                                      kategorie Trial:

1. Gijs van Lennep / Iain Tullie                     Porsche 356 SC                                                                                 

2. Frank Fenell / Kevin Savage                     Volvo 142                                                                                              

3. Peter Naaktgeboren /  Jan Berkhof            Ford Escort RS 2000                      

kategorie Club :

1. Willem Vemeullen / Ellen Vermeulen            BMW 1802 

2.Michel Perridon / Maurits Verhoef                Alfa Romeo Giulia Sprint                                                                                     3.Leon van de Kerkhoff / Nico Hermans          Saab 96 

 

*Historici úspěšně reprezentovali

Klatovy – Členové Střediska automobilového sportu Klatovy, plzeňská posádka Ladislav Veselý a Zdeněk Ježek, byli po několikaleté přestávce pověřeni Autoklubem České republiky reprezentovat Českou republiku.

Posádka byla zařazena do státní reprezentace, v níž po hlavičkou Czech National Team startovala v FIA mistrovství Evropy historických automobilů 2009.
V kvalitní jezdecké i technické konkurenci se posádka neztratila a navázala na svoje vynikající sportovní výkony z minulých letech, kdy získala titul mistra Evropy. Letos s vozem FIAT 850 Sport Coupé, který disponuje nejnižším obsahem a výkonem motoru ve startovním poli, obsadila vynikající celkové 5. místo z 24 posádek v kategorii 2 (sériové cestovní vozy rok výroby do 1.1. 1970 do 31.12. 1975) a vyhrála třídu C1 (do 1300 ccm).

Na toto místo ji zařadilo třicet sedm mistrovských bodů získaných v pěti absolvovaných rally evropského seriálu. „V Historic Vltava Rallye, které bylo asi nejtěžším závodem, protože se v něm představilo sedmdesát účastníků, obsadila posádka klatovského střediska absolutně 12. místo. V belgickém závodě byli celkově čtvrtí, v Itálii v Elbě devátí, v Rally Alpi osmí a v posledním sicilském závodě Targa Florio čtvrtí,“ upřesnil výsledky posádky předseda Auto Sport Klubu v AČR Klatovy a předseda Svazu historických automobilů FAS AČR Milan Pospíšil.

Významný podíl na tomto umístění má i technická spolehlivost jejich soutěžního automobilu, který díky kvalitní přípravě v celém seriálu ani jednou nezklamal. „Místa před naší posádkou obsadili jen jezdci pilotující vozy Porsche Carrera a Opel Ascona, tedy vozy s obsahem motorů až 3500 ccm a výkonem motorů mnohonásobně vyšším. O to je výkon této posádky sportovně hodnotnější,“ uvedl Pospíšil.

Letošní umístění posádky Veselý – Ježek v seriálu FIA mistrovství historických automobilů v rally 2009 jim zajistila místo v Czech National Teamu i pro rok 2010. „Letos je na programu dvanáct závodů. Plánujeme odjet znovu pět šest závodů, abychom nasbírali body a umístili se do osmého místa. Letos se přihlásilo víc silnějších vozů, tak věříme, že se nám to podaří,“ dodal. 

                                                                                      Jitka Kilbergerová (článek převzat z Klatovského deníku)

Ladislav Veselý s vozem FIAT 850 Sport Coupé na Targa Lorio Historic Rally na Sicílii.  Ladislav Veselý s vozem FIAT 850 Sport Coupé na Targa Florio Historic Rally na Sicílii.

Autor: archiv Auto Sport Klub Klatovy

*Zajímavá aktuální zpráva z Itálie... Rallye Legend v roce 2010 bude 2x !!

Organizátoři i u nás populární  Rallye Legend  přišli s překvapivým oznámením, že v nadcházejícím roce chtějí pořádat podnik ještě jeden, a tak přibude této známé soutěži v San Marinu nová "sestřička" v Toskánsku - Rallye Legend II na šotolině ! 

 První šotolinová Rallye Legend pro historické automobily by se měla konat koncem března 2010 na dvou šotolinových cestách v Toskánsku s celkovou délkou cca 70km , na kterých se v osmdesátých a devadesátých letech jezdila Rallye San Remo. Startovním a cílovým bodem jsou pak města Montalcino a Siena. Pravděpodobný termín pořádání této soutěže je 19-21.března 2010. 

Podobně jako u klasické Rallye Legend je soutěž vypsána pro klasická soutěžní auta z let 1970-1986.Samostatnou třídu pak budou tvořit  rallye youngtimery vyrobené  mezi roky 1987-1994.

 

 *HISTORIC VLTAVA RALLYE 2010 v  Plzni nebude !!


Velice neradi Vám oznamujeme, že 45. Mogul Rallye Šumava Klatovy a 19. Historic Vltava Rallye v roce 2010  v Plzni nebude.
Důvod je jednoznačný, zastupitelstvo města Plzně naší žádost o finanční příspěvek v prvním čtení vyřadilo.Bez tohoto příspěvku nelze pro náročnost bezpečnostních opatření rally v Plzni zajistit.
Nikdo z nás organizátorů neočekával, že takto započatá tradice bude mít tak rychlý konec.
Je nám velmi líto, že tímto oznámením jsme zklamali celou řadu příznivců a fandů automobilového rally sportu a plzeňskou veřejnost, která se již po dvou letech na rally auta na náměstí Republiky a do Štruncových sadů naučila chodit.
Přes tuto skutečnost si Vás, vážení diváci, dovolujeme pozvat na rally do Klatov, kde obě rally budou probíhat ve dnech 15. – 17. dubna 2010, jejich součástí bude i výstava automobilů a příslušenství, která je pořádána v rámci oslav 750 let od založení města Klatov.

Organizační výbor z PAMK Klatovy

 *2010 - Konec  "Pravidelnosti" v Čechách?

Při prohlížení zvláštních ustanovení připravované první letošní soutěže Rallye Cupu 2010 - I.Rallye Plzeň jsem zcela náhodou zjistil, že mezi vypsanými třídami mi chybí  kategorie P6 - tzv. pravidelnost pro historická auta. Protože ta se až do loňského roku na ostatních akcích, pořádaných Robertem Valečkem běžně jezdila, považoval jsem to jen za malou administrativní chybu-prostě jim to "někde" vypadlo a nevěnoval tomu nijak zásadní pozornost.  Jelikož jsem sám ale o startu v této kategorii na pro mne domácí soutěži (vzhledem ke stále ještě neprovozuschopnému stavu našeho "ostrého" nářadí) uvažoval, zkusil jsem se podívat na oficiální stránky tohoto seriálu. Jenže ani na nich v předpisech pro rok 2010 jsem o vypsání této kategorie nenašel nic. Prostě nic,ani jedinou zmínku. Přitom v oficiálních informacích pořadatelů tohoto seriálu k sezoně 2010 (mimochodem velice skoupých ) jsem také nenašel žádnou informaci o vypuštění ,či zrušení této třídy pro letošní rok. Žádná informace k tomuto se neobjevila ani v diskuzní části těchto stránek (www.rallyecup.ic.cz). Že to už jen pouhá administrativní  chybka nebude,se mi pak definitivně potvrdilo opět zcela náhodou při pročítání diskuzních příspěvků na serveru ewrc k původně jinému tematu , kde jen tak mimochodem se Robert Valečko zmínil, že pravidelnost na Plzni nebude, vlastně letos že vůbec nebude vypsána asi nikde?? Vím, že se to u nás netýká příliš velkého počtu jezdců,kteří by v této kategorii startovali pravidelně ,případně se zúčastnili celého seriálu soutěží Rallye Cupu (tedy těch,kde se pravidelnost jezdila), ale není to přeci jen trochu macešské a neseriozní nedat o nevypsání  této třídy alespoň malou oficiální informaci? Asi ne, protože těch "pár" jezdců pravidelnosti jim za to asi nestojí. To, že někdo pořídil či pro tuto třídu připravoval techniku na novou sezonu-jeho smůla.  Jezdci rallye pravidelnosti totiž bývali pro pořadatele vždy jen přívažkem, akceptovaným většinou jen z důvodu doplnění rozpočtu o další peníze za startovné. A to by asi mohlo stát i za "skončením" této třídy nejen v Rallye Cupu ,ale  již dříve i v ostatních pořádaných seriálech. Ačkoliv v loňském roce byla FASEM tato kategorie oficiálně vypsána jako Český pohár v rallye pravidelnosti,ve skutečnosti ji pořadatelé vypsali pouze při Rallye Krkonoše a jela se tak pouze tato jediná soutěž. Dříve bývala pravidelnost (neboli také glajchy,oficiálně pak regularity historic rallye) nedílnou součástí Historic Vltava Rallye,která byla zároveň u nás průkopníkem této disciplíny. Na Vltavě však glajchy skončily z pochopitelných důvodů-sloučením této soutěže s Rallye Šumava už pro ně v harmonogramu prostě nebylo místo.

A tak asi v letošní sezoně rallye pravidelnosti historických automobilů v Čechách (alespoň v té podobě,jak se tady jezdila dosud)  snad až příliš tiše a nenápadně  zmizí ze scény . Je to škoda ,protože i zde  jezdci předváděli zajímavé výkony a občas i vozy,které by jinde nestartovali. Přitom jinde v Evropě i ve světě prožívají regularity rallye obrovský boom. Jezdí se nejen jako plnohodnotná součást se souběžně pořádanými sportovními historic rallye ,ale spousta velkých a renomovaných historických soutěží se jede jen jako regularity rally ,např. většina zimních soutěží na této stránce již níže zmíněných ( Boucles de Spa,Histo-Monte,Winter Trial,Winter Marathon,Monte-Carlo Historique,Planai Classic,Historic Ice ....) Tato disciplína má navíc poměrně velkou rozmanitost,neboť v podobě rallye pravidelnosti se jezdí jak dlouhé a náročné dálkové soutěže pro opravdové veterány (např. Mille Miglia,Peking-Paris),tak třeba obdoba původního dakarského dobrodruřství -soutěž TransAfricain Classic napříč africkým kontinentem. Jako pravidelnost se jezdí ale i jízdy do vrchu (Ecce Homo Historic) či donedávna na okruzích (Most,Česká TT Hořice,Dvůr Králové).

Uvidíme, zdali se najdou v Česku noví pořadatelé,kteří by se této nyní "opuštěné" kategorie v nějaké podobě ujali. První vlaštovkou by mohly být zimní rallye pravidelnosti, které si poměrně rychle získávají své příznivce. Po dvou ročnících Českého Monte Karla, pořádaných p.Bumbou se letos připravuje na únor nová soutěž Kokořínsko Historic 2010, připravovaná klubem ASK Praha. Najdou další následovníky?

* 16. AvD- Histo-Monte pod hlavičkou Škoda Auto   4.-7.února 2010

Škoda Auto je hlavním partnerem další  tradiční zimní rallye pravidelnosti 16.AvD-Histo-Monte 2010, která se pojede počátkem února z německého Hanau do Monte Carla na trati dlouhé přes 2000km. Tato soutěž ,pořádaná německým autoklubem AvD má být podstatně skromnější obdobou k monacké "originální" Rallye Monte-Carlo Historique, jejímž pořadatelem je autoklub monackého knížectví. Německého Histo-Monte se mohou zúčastnit automobily minimálně 25 let staré- do r.v. 1984, ale ve zvláštní kategorii i youngtimery se stářím min.20 let,tj. vyrobené do konce roku 1989. Zúčastněné vozy jsou dále rozděleny v klasifikaci do 6 tříd dle data výroby (1/ do r.1951, 2/1952-67, 3/1968-71, 4/1972-77, 5/178-84, 6/1985-89.Zvláštní klasifikaci pak mají k uvedenému partnerství i vozy značky Škoda bez ohledu na rok výr. Počet účastníků je omezen na 60. Jelikož se jedná o rallye pravidelnosti s předepsanou průměrnou rychlostí (max.50km/h) ,vypisuje pořadatel i klasifikaci "Přesýpací hodiny" pro posádky,které jedou bez speciálního vybavení pro měření času a vzdálenosti jen s klasickými mech. stopkami. V průběžné startovní listině figuruje zatím 46 přihlášených,mezi kterými opět nechybí tříčlenný "tovární" tým ŠkodaAuto Deutschland, vedený bývalým německým šampionem současných rallye Mathiasem Kahlem. Tento jezdec,známý i ze startů u nás na Rallye Šumava ,se nedávno vrátil z Rallye Dakar ,kterou jel s bugy Fast a Speed. Kahle je jedním z favoritů Histo-Monte,neboť po 6.místě z roku 2007 je dvojnásobným vítězem této historik rallye z let 2008 a 2009. Zatímco loni startoval vítězně se Škodou Octavia Touringsport TS 1200 z r.1962, letos pojede opět se Škodou 110R Coupe ročníku 1971 od Jaroslava Juračky.S tou absolvoval i předchozí starty v letech 2007 a 2008,vždy pod hlavičkou ŠkodaAuto Deutschland. S dalšími  Škodami 110R startují i druhá posádka týmu ŠkodaAuto Deutschland a jedna posádka týmu Motor Klassik. Třetí "tovární" posádka pak sedlá osvědčenou Octavii TS r.v.1961. Pro škodovky bylo zatím nejúspěšnější  Histo-Monte v roce 2008, kdy  posádky s vozy této značky obsadily tři místa v první pětce, když kromě vítězného "Kahleho" Škodě 110R patřilo 3.místo vozu Octavia Combi,4.místo Škodě 105L a na místě 8. dokončil i český zástupce Jaroslav Juračka se Škodou 1000MB (a zároveň i přípravce  vítězné Š110R).  Letos podobných výsledků dosáhli jezdci s vozy Škoda Fabia S2000 ve skutečné Rallye Monte-Carlo IRC, budou je opět následovat i škodovky historické?

 * Startuje další velká zimní soutěž  veteránů - 22. Winter Marathon  21.-24.ledna 2010

Přestože se  pozornost všech automobilových fandů upírá především na Rallye Monte Carlo IRC, kde poměřují své síly jezdci s těmi nejmodernějšímí a nejnovějšími speciály S 2000 na náročných rychlostních zkouškách ve francouzských Alpách, jezdci s podstatně staršími auty si dávají dostaveníčko v Alpách italských. Konkrétně ve světoznámém lyžařském středisku Madonna di Campiglio. Zde totiž 21.ledna startuje 22.ročník Zimního maratonu automobilových veteránů. Již podle pořadové číslovky v názvu se dá poznat,že jde o akci s již dlouholetou tradicí,která s 21 odjetými předchozími ročníky patří mezi nejstarší a nejdéle pořádané zimní soutěže automobilových veteránů v Evropě. Tradice soutěže se samozřejmě pak odráží i ve startovní listině,když k letošnímu 22.ročníku bylo přijato 200 posádek z 8 zemí (raritou je "smíšená" argentinsko-americká posádka na Saabu 96) na vozech 25 značek. Mezi přihlášenými je i pět vítězů minulých ročníků a na start by se mělo postavit i 13 odvážlivců v předválečných automobilech.Start i cíl je v Madonna di  Campiglio. Trasa soutěže vede přes několik alpských průsmyků,přičemž při překonávání některých z nich se účastníci dostanou až do nadmořské výšky 2239m (Passo Pordoi) a je dlouhá celkem 396km. Posádky na ní čeká 6 časových kontrol, 36 hodnocení řesnosti času a 1 zkouška schopnosti řízení. Soutěž se jede jako zimní rallye pravidelnosti na silnicích s normálním provozem a předepsaná průměrná rychlost nepřesahuje 42km/h, jedna ze zkoušek se pak odehrává na zamrzlém jezeře přímo v Madonna di Campiglio. V soutěži budou starovat automobily do r.v.1968,rozdělené do 5 skupin dle roku výroby. Všechny startující vozy musí mít platné doklady FIA  pro historic regularity rallye (FIA HTP) nebo veteránské doklady FIVA.

 *Nová sezona historiků 2010 již odstartovala - Planai Classic  4.-5.ledna 2010

Zatímco pro většinu motoristickych příznivců začíná každoročně nová sportovní sezona hned na Nový rok startem populární Rallye Dakar, pro mnohem užší okruh fandů historických aut  začal nový sportovní rok o pár dní později a o pár tisíc kilometrů blíže- 4.-5.ledna v rakouských Alpách. V tomto termínu se v Grobmingu již poněkolikáté konala zimní soutěž veteránů Planai- Classic . Do Grobmingu se tedy sjíždějí nadšenci se svými veterány,aby si vyzkoušeli soutěžení na alpském  sněhu a ledu. Letos tato akce přilákala na start celkem 52 posádek z několika evropských zemí ,přičemž samozřejmě převažovali domácí Rakušané,ale početně zastoupeny byly zejména i ostatní "alpské" země-Švýcarsko,Německo,Itálie. Startující vozy byly rozděleny do třech kategorií (Epocha I,II,III) podle data jejich výroby, když do první kategorie se přihlásili tři odvážlivé posádky s otevřenými automobily předválečné výroby z počátku třicátých let ! Na startovní listině jsme zaregistrovali i mnohá známá soutěžácká jména- Bjorn Waldegaard s Porsche 911 z r.1965, Rauno Aaltonen rovněž s Porsche 911T z r.1972, Ernst Harrach s VW Brouk 1302S, či "rodinné"posádky Frantz Wittmann sen.-Fr.Wittmann jun. na Porsche 911S z r.1967 a Armin Schwarz-Petra Schwarz s Lancia Fulvia HF. Vozový park pak ve známosti zastoupených značek také nijak nezaostával Za převažujícími vozy Porsche 911 to byly Porsche 356, Volva 122 a P1800, Mini Coopery, Jaguar XK, BMW 2002, Datsun 240Z, Lancia Fulvia HF, VW Bouk, MG B  a další...Soutěžilo se nejen na náročných alpských silničkách mezi Grobmingem a Schladmingem, ale i na "horské" zkoušce Planai ,slalomu na sněhu a ledovém oválu. Vítězem se stala rakouská posádka Ing. F.Brachtinger-O.Schlager na BMW 2002tii, ze soutěžáckých "hvězd" dopadl nejlépe Rauno Aaltonen na devátém místě. Závěrečnou součástí celé akce je již tradičně večerní obří slalom lyžařských legend ve Schaldmingu na sjezdovce Planai-Zielhang.

Ennstal-Classic 14.-17.7.2010

Stejný pořadatel již nyní připravuje svoji druhou tradiční akci, kterou je soutěž Ennstal Classic.Ta se koná na alpských silničkách  mezi Grobmingen a Schladmingem každoročně v letním období , pro letošní rok v termínu 14.-17.7.2010. Tato soutěž si v posledních letech vybudovala mezi  příznivci historických automobilů velké renomé a stala se jedním z vrcholů evropské veteránské sezony. A to se samozřejmě odráží i na starovní listině, ta loňská zahrnovala téměř 200 posádek s nádhernými převážně sportovními vozy od veteránů z dvacátých let až po youngtimery z let osmdesátých let, z nichž mnohé byly skutečnými málo vídanými unikáty. Rovněž mezi jezdci bylo mnoho známých jmen minulosti i současnosti z různých odvětví motoristických sportů.  Ač letos do termínu konání Ennstal-Classic chybí ještě víc než půl roku, již nyní evidují pořadatelé více než 100 přihlášek a další přibývají každým dnem. Mezi doposud přihlášenými vyčnívají dva klenoty z absolutní Top-ligy automobilových veteránů, a to sportovně-závodní Maserati 150S z roku 1956 Dr.Martina Halusy ze Švýcarska a sportovní kupé Ferrari 166MM Berlinetta Holanďana Nico Koela. Pro zajímavost, odhadovaná cena tohoto vozu je více než 2 miliony dolarů... Jedním z temat ročníku 2010 má být i "100 let Alfy Romeo", takže pořadatelé očekávají zvýšený počet přihlášek s vozy této značky. Také tato akce má své již tradiční vyvrcholení a tím je Chopard Grand Prix von Grobming v ulicích tohoto města, kde se kromě zúčastněných posádek objevují v ukázkové jízdě i monoposty F-1 minulosti, často pak řízené i jejich bývalými jezdci.

 

*Rok 2009 - zlatá sezona českých historických vrchařů v Evropě

ME FIA v závodech historických automobilůdo vrchu v roce 2009 zcela opanovali čeští jezdci, když zvítězili ve čtyřech kategoriích ze čtyř vypsaných a získali tak všechny možné nejvyšší tituly za sezonu 2009. Kromě toho obsadili naši jezdci s historiky ještě dvě druhá a dvě třetí místa  v konečném hodnocení ve svých kategoriích.

Navíc se v první desítce jednotlivých kategorií objevují i jména dalších českých jezdců,takže konečná výsledková listina loňského ME HA ZAV připomíná spíše Mistrovství Čech se zahraniční účastí....

 *  LEGEND BOUCLES DE SPA 2010 - 52eme édition

    Historic Regularity Rally  20.-21.2.2010  Belgie

Koncem února se sjedou historické soutěžní vozy i jejich příznivci k dalšímu  vzájemnému zápolení tentokrát do Belgie,kde se pojede další tradiční zimní historic rally- Legend Boucles de Spa, pořádaná Royal Automobile Club de Spa. Soutěž se jede jako dvoudenní v termínu 20.-21.února 2010. podobně jako v případě Rally Monte-Carlo Historique i  rally  Boucles de Spa navazuje na svoji stejnojmennou legendární předchůdkyni,letos již jako 52.ročník. Původní soutěž  24hBoucles de Spa se jezdila nejen jako součást belgického šampionátu,ale bývala součástí i ME rallye.

Její "historická" nástupkyně s přívlastkem Legend se jede opět jako v současnosti velmi populární zimní rallye pravidelnosti (regularity historic rally). Startující posádky jsou rozděleny do 2 samostatných kategorií- Regularity Classic a Regularity Legend, lišících se vzájemně od sebe podmínkami pro posádky i jejich vozy. V náročnější  kategorii Legend musejí být posádky držiteli sportovních licencí a jejich vozy musí splňovat sportovní předpisy FIA dle přílohy K vč.plné bezpečnostní výbavy. Startující jsou dále rozděleni do  čtyřech skupin dle stáří vozidla (do r.1961,1962-1971,1972-1981,1981-1986) a dále do dílčích tříd dle objemu motoru. Nejmladší startující vozy tedy mohou být ročníku 1986, vyloučeny z účasti jsou však speciály sk.B nad 1600ccm (např.audi Quattro S1,FORD RS 200,MG METRO 6R ....). Soutěže se již tradičně účastní spousta známých jmen ať již bývalých či současných automobilových závodníků,a to nejen z rallye.V minulých ročnících se pravidelně objevovaly ve startovní listině i vozy Škoda 130LR,starující pod hlavičkou belgického dovozce a řízené belgickými jezdci (mimo jiné i známým Duvalem). Startovní listina je samozřejmě tvořena z větší části domácími belgickými posádkami, ale najdeme tam i mnoho zahraničních účastníků z Holandska,Francie,Lucemburska ,Velké Británie. V polovině ledna čítá již cca 170 přihlášených účastníků s krásnými soutěžními auty minulosti, takže o zajímavou podívanou nebude jistě nouze.

 * 13. Rallye Monte-Carlo Historique   28.1.-3.2. 2010

      

Na přelomu ledna a února pořádá Automobile Club de Monaco již třináctý ročník  zimní  rallye pravidelnosti historických soutěžních automobilů  Rallye Monte-Carlo Historique. Na startu se objeví  jen ty značky a typy vozů , které se ve své době  tehdejší původní soutěže Rallye Monte-Carlo skutečně zúčastnily. Přihlásit se mohou vozidla z let 1955-1980. Letošní startovní listina zatím obsahuje na naše poměry neuvěřitelných 341 ! přihlášených posádek s  nádhernými historickými soutěžními auty. Bohužel mezi nimi není ani letos ani jedna z Čech... Ze zemí bývalé východní Evropy si však tuto legendární soutěž oblíbily naši sousedé z Polska, kteří startují s vozy Fiat 125p a jedna přihlášená posádka je z  Litvy. Soutěž se jezdí systemem  v zahraničí velice oblíbené a rozšířené regularity historic rally,tedy s předem danými jízdními průměry a zkouškami pravidelnosti. Navíc soutěž kopíruje formát původního Monte-Carla se systémem hvězdicové jízdy,která se staruje v  několika různých městech Evropy a do závěrečné etapy "Noci dlouhých ohňů" pak nastupuje již jen omezený počet nejlepších posádek.

 

Kromě historického Monte-Carla pořádá tento  monacký autoklub  od roku 2000 také Grand Prix de Monaco Historique, která je podobně jako  soutěže Monte-Carlo Historique historickou obdobou jarní  legendární Velké ceny Monaca  F-1 na stejné trati. Letos se tento závod pojede o víkendu 1.-2.května 2010.

 



 

 

 

*  LEGEND BOUCLES DE SPA 2010 - 52eme édition

    Historic Regularity Rally  20.-21.2.2010  Belgie

Koncem února se sjedou historické soutěžní vozy i jejich příznivci k dalšímu  vzájemnému zápolení tentokrát do Belgie,kde se pojede další tradiční zimní historic rally- Legend Boucles de Spa, pořádaná Royal Automobile Club de Spa. Soutěž se jede jako dvoudenní v termínu 20.-21.února 2010. podobně jako v případě Rally Monte-Carlo Historique i  rally  Boucles de Spa navazuje na svoji stejnojmennou legendární předchůdkyni,letos již jako 52.ročník. Původní soutěž  24hBoucles de Spa se jezdila nejen jako součást belgického šampionátu,ale bývala součástí i ME rallye.

Její "historická" nástupkyně s přívlastkem Legend se jede opět jako v současnosti velmi populární zimní rallye pravidelnosti (regularity historic rally). Startující posádky jsou rozděleny do 2 samostatných kategorií- Regularity Classic a Regularity Legend, lišících se vzájemně od sebe podmínkami pro posádky i jejich vozy. V náročnější  kategorii Legend musejí být posádky držiteli sportovních licencí a jejich vozy musí splňovat sportovní předpisy FIA dle přílohy K vč.plné bezpečnostní výbavy. Startující jsou dále rozděleni do  čtyřech skupin dle stáří vozidla (do r.1961,1962-1971,1972-1981,1981-1986) a dále do dílčích tříd dle objemu motoru. Nejmladší startující vozy tedy mohou být ročníku 1986, vyloučeny z účasti jsou však speciály sk.B nad 1600ccm (např.audi Quattro S1,FORD RS 200,MG METRO 6R ....). Soutěže se již tradičně účastní spousta známých jmen ať již bývalých či současných automobilových závodníků,a to nejen z rallye.V minulých ročnících se pravidelně objevovaly ve startovní listině i vozy Škoda 130LR,starující pod hlavičkou belgického dovozce a řízené belgickými jezdci (mimo jiné i známým Duvalem). Startovní listina je samozřejmě tvořena z větší části domácími belgickými posádkami, ale najdeme tam i mnoho zahraničních účastníků z Holandska,Francie,Lucemburska ,Velké Británie. V polovině ledna čítá již cca 170 přihlášených účastníků s krásnými soutěžními auty minulosti, takže o zajímavou podívanou nebude jistě nouze.

 

 

* 13. Rallye Monte-Carlo Historique   28.1.-3.2. 2010

         winter historic regularity rallye                                                                              

Na přelomu ledna a února pořádá Automobile Club de Monaco již třináctý ročník  zimní  rallye pravidelnosti historických soutěžních automobilů  Rallye Monte-Carlo Historique. Na startu se objeví  jen ty značky a typy vozů , které se ve své době  tehdejší původní soutěže Rallye Monte-Carlo skutečně zúčastnily. Přihlásit se mohou vozidla z let 1955-1980. Letošní startovní listina zatím obsahuje na naše poměry neuvěřitelných 341 ! přihlášených posádek s  nádhernými historickými soutěžními auty. Bohužel mezi nimi není ani letos ani jedna z Čech... Ze zemí bývalé východní Evropy si však tuto legendární soutěž oblíbily naši sousedé z Polska, kteří startují s vozy Fiat 125p a jedna přihlášená posádka je z  Litvy. Soutěž se jezdí systemem  v zahraničí velice oblíbené a rozšířené regularity historic rally,tedy s předem danými jízdními průměry a zkouškami pravidelnosti. Navíc soutěž kopíruje formát původního Monte-Carla se systémem hvězdicové jízdy,která se staruje v  několika různých městech Evropy a do závěrečné etapy "Noci dlouhých ohňů" pak nastupuje již jen omezený počet nejlepších posádek.

 

Kromě historického Monte-Carla pořádá tento  monacký autoklub  od roku 2000 také Grand Prix de Monaco Historique, která je podobně jako  soutěže Monte-Carlo Historique historickou obdobou jarní  legendární Velké ceny Monaca  F-1 na stejné trati. Letos se tento závod pojede o víkendu 1.-2.května 2010.

 

 

                               

 

 

 

  

 

 

 

  

 

                             

 

                           

                                       

 

                               

 

 

 

  

 

 

 

  

 

                             

 

                           

                                       

                      

 

 

  
Histo Cup Austria - Brünn 2010                                                Stand: 13.04.2010                                     
           
  Historické vozy  do roku 1984 (podle FIA -přílohy K      
           
  Třída do 1000ccm        
7 Deutsch Bernhard    Steyr Puch 650 TR do 1000ccm  F
8 Deutsch Thomas    Steyr Puch 650 TR do 1000ccm  F
9 Vala Wolfgang   Steyr Puch 650 TR do 1000ccm  F
           
  Třída do 1600ccm        
15 Nell Gregor   Ford Escort RS do 1300ccm H
41 Kletzer Christian   NSU Brixner do 1300ccm G
47 Kaltenbrunner Günther   Lotus Elan 26R do 1600ccm F
49 Schwaiger Hannes   VW Golf GTI I do 1600ccm  H
59 Schütz Thomas   Renault R5 Alpine do 1600ccm H
           
  Třída do 2000ccm        
10 Putz Michael   BMW 2002 ti do 2000ccm  H
14 Fuhrmann Stefan   BMW 320-4 do 2000ccm  H
26 Eckhart Anton    Ford Escort RS 2000 do 2000ccm  H
32 Kartas Heinz   Opel Kadett GTE do 2000ccm  H
58 Stockmar Jürgen   Ford Escort RS 2000 do 2000ccm  H
44 Ploier Kurt   BMW 320-4 do 2000ccm  H
60 Thiele Toni   Porsche 924 do 2000ccm  H
           
  Třída do 4000ccm        
16 Irxenmayr Franz  Bullvestor Porsche 911 RS do 4000ccm H
23 Lenzenweger Norbert    BMW 3.5 CSi do 4000ccm H
27 Hamid Sami   BMW 3.5 CSi do 4000ccm H
35 Sares Michael    Porsche 911 RS do 4000ccm  H
54 Spazierer Roland   Ford Capri RS 2600 do 4000ccm  H
55 Jelinek Libor (CZ)   BMW 3.0 CS do 4000ccm H
           
  Třída nad 4000ccm        
2 ZumTobel Armin   Porsche 935 nad 4000ccm  I
4 Schallenberg Christian    Ford Falcon  nad 4000ccm  H
13 Petschnigg Manfred    Chevrolet Camaro nad 4000ccm  G
24 Böhringer Georg    Ford Mustang  nad 4000ccm  F
25 Dubsky Peter   Chevrolet Corvette nad 4000ccm  F
           
  Historické vozy "STW" do 1981      
           
  Třída do 1300ccm        
123 Gruber Georg    VW Polo 86  do 1300ccm   
           
  Třída do 1600ccm        
80 Brandstätter Gerhard    Alfasud Sprint do 1600ccm STW
82 Lehner Thomas    Alfasud TI do 1600ccm STW
96 Spazierer Michael    Ford Escort 1600 GT do 1600ccm  STW
107 Widmann Michael    Alfasud TI do 1600ccm STW
           
  Třída do 2000ccm        
64 Wechselberger Andreas    Alfa Romeo GTAm do 2000ccm  STW
68 Gähr Helmut   Ford Escort RS 2000 do 2000ccm  STW
74 Retschitzegger Johann Fischill Karl Aud 80 Coupé do 2000ccm  STW
75 Kiesselbach Guido    BMW 2002 16V do 2000ccm  STW
83 Niedertscheider Martin   Peugeot 504 Coupé do 2000ccm  STW
106 Spatt Walter   VW Golf GTI do 2000ccm  STW
           
  Třída do 2500ccm        
69 Böhringer Karl    Holbay Escort-16V do 2500ccm STW
78 Gallersdörfer Albert    Opel Kadett GTE do 2500ccm STW
93 Schmidbauer Bernhard    Opel Kadett GTE do 2500ccm STW
109 Schell Toni    Ford Escort RS 2000 do 2500ccm  STW
           
  Třída do 4000ccm        
61 Stoiber Toni   Porsche 911 RS do 4000ccm  STW
65 Schneider Christian  Bullvestor Alfa Romeo GTV 6 do 4000ccm  STW
71 Wallner Stefan   BMW 320 Gruppe 5 do 4000ccm  STW
76 Neunemann Christian    Porsche 911 RS do 4000ccm  STW
77 Steffny Michael   BMW 320 Gruppe 5 do 4000ccm  STW
           
  Třída nad 4000ccm        
66 Hannak Peter   Plymouth Satelite nad 4000ccm  STW
86 Christian Clerici Dominik Tiroch Plymouth Cuda nad 4000ccm  STW
108 Heger Altfrid   Mercedes 300SL 6.3 nad 4000ccm  STW
112 Kunczycki Klaus   Chevrolet Corvette nad 4000ccm  STW
115 Laki Andreas   Dodge Challenger nad 4000ccm  STW
116 Bolliger Roger   Pontiac Trans Am nad 4000ccm  STW
           
Young Timer Austria - Brünn 2010                                                        
           
  Třída do 2000ccm        
255 Czapka Marian (PL)   Alfa 155 do 2000ccm A
214 Krenn Franky   Alfa 145 do 2000ccm N
273 Grasser Gerhard   Alfa 75 do 2000ccm N
274 Gumpenberger Josef   Alfa 75 do 2000ccm N
275 Gumpenberger Nina   Alfa 75 do 2000ccm N
           
  Třída do 3000ccm        
229 Fink Markus   BMW M3 E30 do 3000ccm  A
236 Bahnholzer Michael   BMW M3 E36 do 3000ccm  A
238 Weber Richard   BMW M3 E 30 do 3000ccm  A
241 Preining Thomas   BMW 325i 2.7 do 3000ccm  A
246 Benczak Franz   Fiat Coupé do 3000ccm  A
299 Bürgmayr Herbert   Alfa Romeo 75 do 3000ccm  A
           
  Třída do 3500ccm        
200 Quester Dieter   BMW M3 E36 do 3500ccm A
201 Weber Martin   BMW M3 E36 do 3500ccm A
202 Duller Herwig   BMW M3 E36 do 3500ccm A
205 Zacek Peter (SK)   BMW M3 E36 do 3500ccm A
           
  Třída do 4000ccm        
208 Heger Altfrid   Porsche 964 RS do 4000ccm A
237 Huber Hans / Johannes   Audi S2 do 4000ccm A
           
  Klasse nad 4000ccm        
222 Piribauer Josef    Porsche 930 Turbo nad 4000ccm  A
276 Jörg Gerhard   Chevrolet Corvette nad 4000ccm  A
           
BMW 325 Challenge Austria - Brünn 2010                                                         
101 Klein Marko   BMW 325i  2500ccm N
106 Stimmeder Patrick   BMW 325i  2500ccm N
107 Steffny Michael Drexler Motorsport BMW 325i  2500ccm N
113 Jakubowicz Martin    BMW 325i 2500ccm N
116 Lichtenegger Herwig   BMW 325i 2500ccm N
124 Halek Sascha   BMW 325i 2500ccm N
128 Naumann Ralph   BMW 325i 2500ccm N
129 Hürbin Marco Denitool BMW 325i  2500ccm N
139 Hascher Erich   BMW 325i 2500ccm N
140 Diemmayr Thomas   BMW 325i 2500ccm N
143 Ruhrberg Karlheinz   BMW 325i 2500ccm N
144 Truhlar Radek (CZ)   BMW 325i  2500ccm N
150 Leutgeb Günther   BMW 325i  2500ccm N
151 Weszeli Davis   BMW 325i 2500ccm N
152 Haimerl Herbert (D)   BMW 325i 2500ccm N
159 Klein Franz   BMW 325i 2500ccm N
167 Zaunbauer Manfred   BMW 325i 2500ccm N
180 Walleit Christian   BMW 325i 2500ccm N
183 Hautzinger Herwig   BMW 325i 2500ccm N
192 Wehrli Bruno Denitool BMW 325i 2500ccm N
           
  Skupina A        
103 "Carlo Casetti"   BMW 325i 2700ccm A
110 Leitner Herbert jr. Toyo Tires Junior Team BMW 325i 2700ccm A
111 Steffny Georg  Toyo Tires Junior Team BMW 325i 2700ccm A
112 Tahedl Martin (D)   BMW 325i 2700ccm A
113 Jakubowicz Martin    BMW 325i 2700ccm A
117 Eissner Peter  Hot Wheels Enzian BMW 325i 2700ccm A
119 Lackinger Dietmar    BMW 325i 2700ccm  A
123 Grassl Franz (D)   BMW 325i 2700ccm A
141 Stepanek Matthias    BMW 325i  2700ccm A
169 Smaal Vincent   BMW 325i  2700ccm A
188 Mairzedt Andreas   BMW 325i  2700ccm A
           
Formel Historic Austria - Brünn 2010                                                      
  Formule Vau        
17 Wöber Georg    Apal Formel V 1965
           
  Formule Ford        
32 Skopik Walter   Van Diemen Ford I 1988
33 Leitner Martin   PRS Ford A 1982
34 Lokaj Ewald   Van Diemen Ford I 1990
36 Schneider Manfred   Van Diemen Ford I 1987
42 Hraba Andreas   PRS Ford A 1982
43 Schrems Rainer   PRS Ford A 1982
45 Rauch Rudolf   PRS Ford A 1983
54 Buret Gilbert (F)   Spartan Ford I 1984
55 Cristini Gilbert (F)   Van Diemen Ford I 1988
           
  Formule 3        
63 Vorreiter Walter   Brabham F 3 1972
65 Neumayer Karl   Huelin F 3  1972
70 Huber Bruno   Argo F 3 1977
74 Wiltschegg Roland   Ralt RT1 F 3 1978
78 Guggemos Franz   Ralt RT1 F 3 1978
87 Stefan Robert   Brabham F 3 1973

 

       

       JIŽ PROBĚHLÉ RŮZNÉ ZAJÍMAVÉ AKCE ROKU 2009:

 Ferrari  Racing Days  2009

Automotodrom Brno   4.-6.září 

Ferrari Racing Days na Masarykově okruhu v Brně přinesou nabitý víkendový program zasvěcený vozům se vzpínajícím se hřebcem ve znaku.       K vidění bude šest napínavých závodů: ostré souboje Ferrari Challenge evropské a italské série, pestré startovní pole historických vozů Ferrari     a Maserati soupeřících v Shell Historic Challenge a třešnička na dortu ve formě jízd F1 Clienti, kdy se na trati představí vozy Formule 1, se kterými v minulosti závodili například Michael Schumacher, Jean Alesi či Niki Lauda.

Atraktivní víkendový program v červené barvě završí přítomnost jezdce týmu Scuderia Ferrari, Felipe Massy, horkého kandidáta na letošní mistrovský titul Formule 1. 

Shell Historic Challenge  

Unikátní přehlídka jedinečných vozů zapsaných do historie a to nejen v zázemí, ale také při závodech na trati.

Masarykův okruh bude první zářijový víkend hostit Ferrari Racing Days a v jeho programu nebude chybět ani klání Shell Historic Challenge, které do České republiky zamíří vůbec poprvé. Navíc to bude jen jeden ze čtyř podniků na evropské půdě. A nepůjde jen o exhibiční jízdu, ale bude se bojovat o vavříny vítězů.

Asi jen těžko hledat jinou značku, která by byla tolik spjata s motoristickým sportem jako Ferrari. Není proto náhodou, že právě v Maranellu vznikl nápad uspořádat závody vlastních historických vozů. Poprvé se jelo v roce 1996 a od té doby se startovní pole utěšeně rozrůstá.

Do těchto závodů se mohou přihlásit vozy Ferrari, Maserati a také Alfa Romeo, které nasazoval Enzo Ferrari do závodů Grand Prix ve třicátých letech minulého století, kdy vznikl závodní tým Scuderia Ferrari. Vozy jsou pochopitelně rozděleny do různých kategorií podle stáří a také podle použité technologie, například se rozlišuje, zda je vůz vybaven bubnovými nebo kotoučovými brzdami. Každý z vozů musí mít svůj technický průkaz a autenticitu vozů i dílů kontrolují specialisté s Ferrari Classiche.

Na trati se tak často prohánějí i unikátní modely, z nichž některé mají v podstatě nevyčíslitelnou cenu. Kdo by si však myslel, že se na trati krouží ve výletním tempu, pak by se hluboce mýlil. Třeba Stefan Shollwoeck dokázal loni v Mugellu zajet kolo průměrnou rychlostí skoro 130 km/h. Přitom seděl v Maserati 4CM o objemu 1500 cm3 z roku 1932.

Z pestrého pole se dá jen obtížně vypíchnout několik modelů, mezi nejzajímavější patří nicméně určitě starty modelu Ferrari 330LM, který triumfoval v legendárním vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans. Podobným rodokmenem se pyšní ještě starší Ferrari 250 Testa Rossa, se kterou Carlos Monteverde vyhrál v roce 2007 třídu 5 Historic Challenge.

Fanoušci motorismu si mohou jen přát, aby to Brna dorazilo co nejvíce těchto elegánů, podle předběžných odhadů Ferrari Corse Clienti by letos mělo závodit přibližně 40 veteránů

Listujete rádi s nostalgií starými černobílými fotografiemi a obdivujete počátky motoristického sportu? Nebo snad tiše litujete, že jste nezažili éru doutníkových vozů a úzkých pneumatik? Pokud jste si alespoň jednou odpověděli ano, pak si určitě nenecháte ujít příležitost shlédnout tyto krasavce, v akci na brněnském okruhu. A nepůjde jen o exhibiční jízdu, ale bude se bojovat o vavříny vítězů.

Ferrari F1 Corse Clienti

Vrchol aktivit Ferrari Corse Clienti přináší jízdy vozů F1, se kterými v minulosti vyhrávala největší jezdecká esa včetně sedminásobného šampiona Michaela Schumachera, nezapomenutelného Niki Laudy či populárního Jeana Alesiho. Ferrari F1 Clienti se stará o komplexní přípravu vozů a jejich jezdci si pak mohou vychutnat mimořádné zážitky z řízení vozu F1 a zároveň nabízejí fanouškům shlédnout tyto závodní unikáty stále v akci.

  

 

 5.Memoriál Jima Clarka   Historic Grand Prix             15.-17.5.209

VELKÁ CENA HLUČÍNA 2009

 STÍHACÍ ZÁVODY VETERÁNŮ 12.-14.6.2009

2.ročník stíhacího závodu veteránů na uzavřeném okruhu sportovně-rekreačního areálu v Hlučíně (SRA Hlučín)

Bohatý doprovodný (soutěž elegance a veteran burza) a kulturní program

                               

 

XVIII. HISTORIC VLTAVA RALLYE  2009  

                                                                                                                                                              

  HISTORIC VLTAVA RALLYE 2009  s "hvězdnou" účastí   

Již pohled do startovní listiny letošního ročníku historické pokračovatelky legendární Rallye Vltava, která od loňska vstoupila do svazku s Mogul Šumava Rallye Klatovy, vzbuzuje údiv. Mezi 64 přihlášenými ze všech koutů Evropy najdeme pestrou směsici vozů různé koncepce a z různého období vývoje. Vedle nejstaršího vozu Škoda Octavia TS z roku 1961 se tak postaví třeba čtyřkolka Audi Quatro z roku 1981, nebo vcelku moderní BMW M3 z roku 1987, auto, které zvítězilo na Rallye Šumava 1990 a 1991.
Celou plejádu vozů letos do Klatov a okolí přivezli jezdci ze Skandinávie s převahou Finů. Mezi účastníky ze země tisíce jezer vyčnívají dvě klatovské stálice. Zatímco Penti Pekkala je známý ze startů s robustním Jaguarem typ E a letos jede s již zmíněným Audi Quatro tehdejší první evoluce, Jari Laaksonen jede s nádherně nazvučenou Mazdou RX7. Laaksonen loni s Mazdou i při dřívějších startech s Volvem vždy dokazoval, že jede rychle i atraktivně zároveň. Široká skupina finských pilotů vždy nabízela výborný sport a tito jezdci vždy dokazovali, že mají rychloujízdu v krvi. Loňský vítěz, Švéd Jansson s Fordem Escort RS a jeho týmový kolega Henrik Boivie, se opět zařadí mezi favority. Konkurence letos ovšem přitvrdila a zvláště řada vozů Porsche 911 v různých modifikacích může bojovat o příčky nejvyšší. Platí to třeba o mistru Evropy Antoniu Parisim, nebo o dodatečně přihlášeném Muciolim ze San Marina. Svou premiéru v rally si s Porsche 911 odbyde i český vrchař Josef Michl. Další pilot z Apeninského poloostrova Bianchini bohužel nepředvede jedinečnou Lancii Stratos. Jezdce totiž přímo postihlo nedávné zemětřesení v Itálii. Na světovém soutěžním výsluní Lancii Stratos vystřídal koncernový Fiat 131 Abarth a právě tento exemplář by se v letošním ročníku měl objevit, přivézt ho má maďarský jezdec Leitold.
Z českých účastníků zaujme kromě loni celkově druhého Tichého s vozem Opel Kadett, nebo Lubomíra Tenkla s již zmíněným BMW M3 návrat legendy, Ladislava Veselého s Fiatem 850 Coupe. Tento dlouholetý pilot a reprezentant zmíněného vozu Fiat 850 Coupe startuje za domácí ASK Klatovy. Zmínku zaslouží i premiéra velmi pěkné Lady VFTS v rukou švihovského Václava Hostaše.
Historic Vltava Rallye je jedním z nejlépe obsazených podniků historického mistrovsví Evropy a letos má ty nejlepší předpoklady nabídnout úchvatnou podívanou a určitě i kvalitní sport.

                                                                                                                                               

                                                                                            Jan Valeš ,PAMK Klatovy      

       

                 

               

 

 XVIII. HISTORIC VLTAVA RALLYE 2009 - Seznam přijatých posádek : 

St.č.
St.No.
Jezdec/Driver
Spolujezdec/co-driver
Nár.
Nat.
Soutěžící/Entrant
Vozidlo/vehicle
Rok.výr.
Year pr.
FIA
Zona
Zone
MĆR
Kat.cl.
1
Bianchini Marco
Baldaccini Emanuele
RSM
I
K-Sport
Lancia Stratos
1973
2/C4
2/C4
 
2
Jensen Valter Chr.
Pedersen Erik
N
N
Valter Chr. Jensen
Porsche 911 Carrera RS
1974
2/C5
   
3
Kovesdán András
H
Club Galaxy
Porsche 911SC
1977
3/D4
3/D4
 
4
Michl Josef
Rohal Ilkiv
CZ
SK
Michl Motorsport
Porsche 911 S
1969
1/B4
1/B4
1/B4
5
Parisi Antonio
D´Angelo Guiseppe
I
I
Parisi Antonio
Porsche 911 S
1969
1/B4
1/B4
 
6
Gay Franco
Brea Roberto
I
I
Gay Franco
Porsche 911 S
1965
1/B4
1/B4
 
7
Morando Mario
Morando Corrado
I
I
Morando Mario
Porsche 911 S
1969
1/B4
1/B4
 
8
Leitold Karoly
Gábor János
H
H
Leitold Károly
Fiat 131 Abarth
1976
3/D3
3/D3
 
9
Furlan Flavio
Beppe Borgo
I
I
Furlan Flavio
Opel Ascona 1,9 SR
1973
2/C3
2/C3
 
10
Polli Andrea
I
Polli Andrea
Lotus Elan S1
1963
1/B3
1/B3
 
11
Wiklund Johan
Björkqvist Kaj
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Volvo 122
1964
1/B4
   
12
Tuomisto Jukka
Suominen Tapio
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Ford Cortina Lotus
1964
1/B3
   
13
Harrach Ernst
Mikes Franz
A
A
Ernst Harrach
Mitsubishi Lancer 2000
1981
3/D4
3/D4
 
14
Foelling Franz
Roever Hartmut
D
D
MSC Gütersloh
Volvo P1800
1961
1/A3
   
15
Pirttilahti Veini
Mäkinen Esa
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
VW Golf
1974
2/C2
   
16
Veselý Ladislav
Ježek Zdeněk
CZ
CZ
ASK Klatovy
Fiat 850 Sport Coupé
1971
2/C1
2/C1
2/C0
17
Brazzoli Ernico
Valmassoi Paola
I
I
Brazzoli Ernico
Porsche 911 SC
1978
3/D4
3/D4
 
18
Rossi Pierangelo
Beltrame Luca
I
I
Ateneo
Porsche 911 RSR
1981
3/D4
3/D4
 
19
Veikkanen Pentti
Salminen Solja
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Porsche 911 SC
1977
3/D4
   
20
Gáll Csaba
Gyuriczky Zsolt
H
H
Gáll Csaba
Opel Ascona B
1980
3/D3
3/D3
 
21
Ström Kurt Ole
Lillqvist Janne
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
VW Golf GTI 17
1979
3/D2
   
22
Heikkilä Lauri
Lukka Mikko
FIN
FIN
HRL Finland
Lancia Fulvia 1,6 HF
1971
2/C2
   
23
Liukkonen Tuomo
Soini Petteri
FIN
FIN
Tuomo Liukkonen
Ford Escort 1300 GT
1969
2/C2
   
24
Koskinen Jukka
Kortesuo Mika
FIN
FIN
BTT-Motorsport
Toyota Celica 1600
1971
2/C2
   
25
Papunen Jouni
Mäntylä Janne
FIN
FIN
Jouni Papunen
Chrysler Sunbeam 1600 Ti
1977
3/D2
   
26
Mättik Villu
Mättik Mait
EST
EST
sk villu
VAZ 2101
1973
2/C1
   
27
Anttalainen Pekka
Valo Tapani
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Škoda Octavia TS
1961
1/A2
   
28
Jansson Tony
Lööv Mikael
S
S
ARC Motorsport
Ford Escort RS 2000
1972
2/C3
   
29
Laaksonen Jari
Kristeri Jari
FIN
FIN
Jari Laaksonen
Mazda RX-7 Rally
1981
3/D4
   
30
Boivie Henrik
Andersson Stefan
S
S
ARC Motorsport
Ford Escort RS 2000
1972
2/C3
   
31
Pekkala Penti
Rosberg Pirjo
FIN
FIN
Kari Tossavainen
Audi Quatro
1981
3/D4
   
32
Gardere Paul
Bufferne Jean-Louis
F
F
Gardere
Porsche 911 S
1966
1/B4
   
33
Tichý Zdeněk
Horák Jiří
CZ
CZ
Exces Super Bike Club
Opel Kadett
1978
3/D3
3/D3
3/D3
34
Hájek Ctirad
Perski Eduard
CZ
CZ
Ctirad Hájek-REKLAMA STUDIO Opel Kadett C GTE
1974
3/C3
3/D3
3/D3
35
De Bargigli Roland
Claerhout Marc
B
B
De Bargigli Roland
Porsche 911 RS
1973
2/C5
2/C5
 
36
Kuhn Ludwig
Hopfel Klaus
D
D
Ludwig Kuhn
Porsche 911
1976
3/D4
   
37
Hämäläinen Jari
Mäki Ter
FIN
FIN
BTT-Motorsport
Opel Monza A
1978
3/D4
   
38
Bergquist Nils
Magnusson Karl-Erik
S
S
CarFix Rallyteam
Volvo Amazon 122S
1965
1/B4
   
39
Kinnunen Jarno
Luukkonen Seppo
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Opel Manta
1976
3/D3
   
40
Štauber Jaroslav
Ševčík Miroslav
CZ
CZ
Jaroslav Štauber
BMW 2002 Ti
1972
2/C3
2/C3
2/C3
41
Einar Jörgen
Walfridsson Miriam
S
S
Einar Jörgen
Volvo P 1800 E
1970
2/C4
   
42
Roos Martti
Heikkilä Jukka
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Opel Rallye Kadet
1971
2/C3
   
43
Mikoška František
Skočovský Milan
CZ
CZ
SAS Zlín
BMW 2002 Ti
1970
2/C3
2/C3
2/C3
44
Hainbach Reinhard
Dr. Ricken Erhard
D
D
Hainbach Reinhard
Opel Ascona A
1974
2/C3
   
45
Roos Markku
Alapiha Satu
FIN
FIN
Historic Rally Club Finland
Opel Ascona A
1971
2/C3
   
46
Hermanson Alar
Vabamäe Toomas
EST
EST
PAMK Klatovy
VAZ 21011
1977
3/D1
   
47
Dambergs Martins
Dambergs Karlis
LV
LV
Karlis Dambergs
Lada 2101
1973
2/C1
   
48
Šimurda Petr
Dlouhý Milan
CZ
CZ
Trotina Rally Team
Opel Kadett 2,0 Coupé GTE
1976
3/D3
3/D3
3/D3
49
Vanderspinnen Kurt
B
Historic Rally Promotions
Ford Cortina Lotus
1964
1/B3
   
50
Salonen Seppo
Lajunen Lauri
FIN
FIN
Köpö racing team
Ford Capri
1969
2/C2
   
51
Hämäläinen Teuvo
Hämälainen Reeta
FIN
FIN
Kari Tossavainen
Alfa Romeo Giulietta t.i.
1961
1/B2
   
52
Hejhal Petr
Hejhal Martin
CZ
CZ
Hejhal Petr
Škoda 110
1970
2/C1
2/C1
2/C0
53
Strnad Jaroslav
Jelínek Stanislav
CZ
CZ
ASK Klatovy
Lancia Fulvia 1,3 S
1972
2/C1
2/C1
2/C1
54
Liška Martin
Slavíček Petr
CZ
CZ
ASK Klatovy
Škoda 1000 MB
1964
1/B1
1/B1
1/B1
55
Svoboda Bohumír jr..
Jakl Radek
CZ
CZ
ASK Klatovy
Škoda 1000 MB
1966
1/B1
1/B1
1/B1
56
Kroupar Zdeněk
Valdmanová Marcela
CZ
CZ
ASK Klatovy
Lancia Fulvia 1,3 S
1975
2/C1
2/C1
2/C1
57
Svoboda Bohumír
Holý Josef
CZ
CZ
ASK Klatovy
Škoda 110 R Coupé
1977
3/D1
3/D1
3/D1
58
Tenkl Lubomír
Vosádka Jaroslav
CZ
CZ
Exces Super Bike Club
BMW M3
1987
   
3/D4
59
Šrejma Slávek
Karhan Radek
CZ
CZ
Šrejma Slávek
BMW 325
1987
   
3/D4
60
Hloušek Jiří
Rozsíval Tomáš
CZ
CZ
Interhome Historic Rally Team
Škoda 130 LR
1984
   
3/D1
61
Blahout Milan
Neoral Martin
CZ
CZ
Autorent s.r.o.
VAZ 21074
1986
   
3/D2
62
Horčík Karel
Krejčí Jan
CZ
CZ
Horčík Karel
Škoda 130 L
1986
   
3/D1
63
Hostaš Václav
Hořejší Radek
CZ
CZ
ASK Klatovy
Lada VFTS
1986
   
3/D2
64
Klokočník Tomáš
Venclík Jakub
CZ
CZ
ASK Net s.r.o.
Lada VFTS
1985
   
3/D2

     65   Graziano Muccioli  RSM   PORSCHE 911 Carrera RS

            Leonardo Gianelli    I

 

 

 

 

 

 

  

                                  

                                     

 

                           

          II.zimní rally pravidelnosti historických  vozidel  

                 winter historic regularity rally      

       5.-7.2.2009         Vratislavice n.Nisou/Liberec  

     více informací na : www. automuzeum.cz            .................................................................................................................................................................................................... 

  

RKHA PLZEŇ v r. 2009

 Na výroční členské schůzi 17.1.2009 si  RKHA Plzeň vybral své nové logo,pod kterým vstoupí do své již desáté sportovní sezony-2009.To původní, které Rallye klub historických  automobilů provázelo doposud  od založení  klubu v roce 2000 tak patří již nenávratně historii. Nové logo bylo vybráno z několika návrhů  a jeho autorem je Pavel Pelikán. Díky  změně provedení tak již snad nebude vadit soudruhům z  AČR, neboť to původní se údajně tomu jejich značně podobalo , což  najednou po téměř  deseti letech začalo silně vadit .Proč asi?..... 

                          

 

 

 

 

H-1300p
221 Jiras pavel ŠKODA 130 RS H-1300p AUTOSPORT ŘEPORYJE
222 ŠMÍD Michal ŠKODA 130 RS H-1300p MIKE!!! Racing Team
223 Andruchovič Milan Škoda 1000MB H-1300p Racing Team Družec
229 mergl ivan Trabant H-1300p Autoškola 19
233 Skalicky Lubos Skoda 130lr H-1300p Auto Skaver
239 Rasplicka Martin Skoda 130 H-1300p Auto Skaver
H-1300
200 Srnský jr. Josef Škoda 130 LR/H H-1300 Srnský Sport Team
202 Krameš Luboš škoda rapid H-1300 Motosport Příčovy
203 Muzikant Antonín Škoda 130 RS H-1300 Auto Kožmín
204 Srnský st. Josef Škoda 110 R H-1300 Auto Maier
208 Kolečko Petr Škoda 130 LR H-1300 Auto Pegas
210 Kolbaba Pavel Škoda 130 RS H-1300 Auto Pegas
211 Petr Roman ŠKODA 130 LR/H H-1300 ŠKODA CAR
212 Hadáček Petr 3koda 130LR H-1300 PH motorsport
213 Jordán Robert Škoda 110R H-1300 Auto Pegas
215 Mašek Jaroslav Škoda Rapid H-1300 Car Pro Racing
216 Neruda Tomáš Škoda 120 S H-1300 Auto Pegas
219 kolařík pavel škoda 110ls H-1300 výstavnictví racing team
H-1600
240 Patera David Citroen Visa GTI H-1600 Edda Cup Team
241 Maier Pavel Ford Escort MKI H-1600 Alpine Club Prague
243 Rosička Ladislav TRD Toyota AE86 GT H-1600 Suderia Strašnice
244 Servusová Hedvika Honda CRX H-1600 Balonservis
245 Šenk Miroslav Peugeot 205 GTI H-1600 Edda Cup Team II
247 Sussmann Jan Lada 2103 H-1600 Vapo Napo
248 Suchý Pavel Lotus Elan H-1600 Czech Classic Car Club
249 Rozsívalová Katarina Honda CRX H-1600 Balonservis
250 Janák Jaroslav vw golf gti H-1600 autosport prášek
251 Jelínek Jaromír Ford Escort RS H-1600 Scuderia Strašnice
255 Zikan Marek TOYOTA COROLLA GT H-1600 MR Racing Kladno
256 Ponec Zdeněk Renault 12 Gordini H-1600 Alpine Club Prague
259 Parma Michal Ford Escort RS H-1600 Scuderia Strašnice
H-2000
260 Král Ivo VW Golf GTi H-2000  
263 Patera Eduard Citroen BX TC4 H-2000 Edda Cup Team
264 Bořke Petr škoda 200rs H-2000 Bopro racing team
269 Křivonoska Roman VW Golf II H-2000 -
272 Klejna Ondra Golf H-2000 WV Brothers
273 Mařík Stanislav Fiat Uno 1,3 turbo ie H-2000 stm
275 Heřmánek Jan Alfa Romeo 75 H-2000 Edda Cup Team II
276 povondra jaroslav BMW e21 H-2000 Maskop racing
H+2000
280 Lorenz Ondřej Audi Quattro H+2000 Auto Kožmín
281 Rejka Jaroslav jaguar xjs H+2000 jr12
285 Kohoutek Jiří Mercedes 190 E H+2000 Club Alpine Prague
286 Rosička Ladislav BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
288 Roll Vaclav Audi quattro H+2000 Krob motorsport
289 Marek Jan Porsche 911 H+2000  
292 Kacálek Robert BMW 635CSi H+2000 MR Racing Kladno
293 Urbánek Stanislav Ford Capri III 2,8 i Super H+2000 fordcapriracing
297 Urbanek Stanislav jr. BMW E30 H+2000

 

 

Aktualizovaný seznam přihlášených v kat. HA - Most  27.3.2010:  

H-1300
200 Muzikant Antonín Škoda 130 RS H-1300 Auto Kožmín
201 Krameš Luboš Škoda Rapid H-1300 Motosport Příčovy
203 Srnský jr. Josef Škoda 130 LR H-1300 -
204 Adámek Miroslav NSU TT H-1300 Auto Adámek
205 Kolář Pavel Škoda 130RS H-1300 Pegas racing team
206 Kolář Petr Škoda 110R H-1300 Pegas racing team
207 Kolář jr. Petr Škoda 130 LR H-1300 Pegas racing team
209 Cmíral Tomáš Alpine A 110 H-1300 Club Alpine Prague
212 Šenk Miroslav Škoda 130 LR H-1300 Auto Kožmín
213 Skalicky Lubos Skoda 110 H-1300 Auto Skaver
215 Mašek Jaroslav Škoda Rapid 136 H-1300 -
220 Petr Roman škoda 130 lr H-1300 škoda car
222 Šustr Jan Škoda 100 H-1300 SCUDERIA GIANNI
225 Kolařík Pavel Škoda 110ls H-1300 Výstavnictví Praha
H-1600
231 Fadrný František Lada VFTS H-1600 -
232 Maier Pavel Ford Escort MK1 H-1600 Club Alpine Prague
233 Rosička Ladislav Toyota Corolla GT H-1600 Scuderia Strašnice
240 Patera David Citroen Visa GTi H-1600 Patera Citroen
H-2000
250 Král Ivo VW Golf GTi H-2000 NK racing
253 Bořke Petr ŠKODA 200RS H-2000 BoPRo Racing Team
255 klejna ondra   H-2000  
257 Ponec Zdeněk R5 Alpine H-2000 Club Alpine Prague
258 Faubik Jan R5 Alpine H-2000 Club Alpine Prague
260 Skládal Jan Audi Quattro H-2000 Auto Kožmín
H+2000
270 Baumgartner Pavel BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
273 Marek Jan Porsche 911 SC H+2000 ASK Karlovy Vary
274 Zemanová Andrea Lancia Delta HF H+2000 Kitbazar Beroun
275 Rozsívalová Katarina Lancia Delta HF H+2000 Balon servis
277 Rejka Jaroslav Jaguar XJS H+2000 JR12
278 Jech Antonín Porsche rsr H+2000 Bestcredit.cz
280 ROLL Vaclav Ford H+2000 NK racing
283 Václavík Petr MB 190 2.3 16V H+2000 VH auto
288 Lorenz Ondřej Audi Quattro H+2000 Auto Kožmín
290 Straka Bohumil Mercedes Benz 190 E H+2000 Edda Cup Team II.
291 Semorád Michal Mercedes Benz 190 E H+2000 Mercedes Team Rivals
292 Kejha Tomáš Mercedes Benz 190 E H+2000 Mercedes Team Rivals
293 Urbánek Stanislav Ford Capri H+2000 Ford Capri Racing Team
295 Kačer Martin Mercedes Benz 190 E H+2000 Mercedes Team Rivals
297 Frič Martin Mercedes Benz 190 E H+2000 Mercedes Team Rivals
298 Spazier Filip BMW M3 H+2000 FIKUX Racing

 

*  České Mistrovství ZAV    Kdyně 29.-30.5.2010

 Seznam přihlášených jezdců v kategoriích historiků:

H-1300
200 Muzikant Antonín Škoda 130 RS H-1300 Auto Kožmín
201 Krameš Luboš Škoda Rapid H-1300 Motosport Příčovy
203 Srnský jr. Josef Škoda 130 LR/H H-1300 Srnský Sport Team
205 Kovařík Oldřich Škoda 110l H-1300 FCK Rallyteam
215 Mašek Jaroslav Škoda Rapid H-1300 Car Pro Racing
220 Petr Roman škoda 130 lr H-1300 skoda car
221 jiras pavel skoda 130 rs H-1300 autosport Řeporyje
223 Vosmek Jaroslav ŠKODA 130 LR/H H-1300 J&R Racing Team MB
227 Kovařík St. Oldřich Škoda 130RS H-1300 FCK Rallyteam
228 Teyschl Otakar Mini Cooper H-1300 -
H-1600
232 Maier Pavel Ford Escort MKI H-1600 Alpine Club Prague
233 Rosička Ladislav jr. TRD Corolla GT H-1600 SCUDERIA STRASNICE
235 Drásta Tomáš Lada VFTS H-1600 Auto Kožmín
236 Rozsívalová Katarina Honda crx H-1600 Balon servis
237 sussmann jan Lada 2103 H-1600 Auto Kožmín
240 Patera David Citroen Visa GTI H-1600 Patera Citroen
245 Heidenreich Peter VW Polo 1.6 H-1600 AH racing
246 Servusová Hedvika Honda CRX H-1600 Balon servis
249 Šenk Mirek Lada VFTS H-1600 Edda Cup Team II.
H-2000
258 Faubik Jan Renault 5 Alpine H-2000 Club Alpine Prague
260 Skládal Jan Audi Coupé H-2000 Auto Kožmín
261 Mannl Christian BMW 2002 H-2000 AH racing
262 Oelmayer Franz Ford Escort MK II H-2000 AH racing
H+2000
270 Baumgartner Pavel BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
274 Zemanová Andrea Lancia Delta HF H+2000 Kitbazar Beroun
277 Rejka Jaroslav jaguar xjs H+2000 jr12
288 Lorenz Ondřej Audi Quattro H+2000 Auto Kožmín
290 Kohoutek Jiří Mercedes Benz 190 E H+2000 Edda Cup Team II.
293 Urbánek Stanislav Ford Capri 2,8i H+2000 Ford Capri Racing Team

 Přihlášení jezdci v jednotlivých kategoriích historiků k závodu do vrchu Ještěd 20.-21.8.2010: 

H-1300
200 Muzikant Antonín Škoda 130 RS H-1300 Auto Kožmín
201 Krameš Luboš Škoda Rapid H-1300 Motosport Příčovy
202 Srnský st. Josef Škoda 110 R H-1300 Josef Srnský
203 Srnský jr. Josef Škoda 130 LR/H H-1300 Srnský Sport Team
205 Neruda Tomáš Škoda 120 S H-1300 Auto Pegas
206 Kolář Petr Škoda 110R H-1300 Auto Pegas
207 Chmatil Petr Škoda 130 LR H-1300 HRC Motorsport Hořice
210 Kuřík Pavel škoda 110R H-1300 škodaretro Stará Paka
215 Mašek Jaroslav Škoda Rapid H-1300 Car Pro Racing
217 Luks jiri š110R H-1300 historic-racing
219 Rejl Martin Škoda 110R H-1300 RM Racing Team
220 Petr Roman Skoda 130lr/h H-1300 skoda car
223 Vosmek Jaroslav ŠKODA 130 LR/H H-1300 J&R Racing Team MB
225 kolařík pavel škoda 110ls H-1300 výstavnictví racing team
229 Kynčl Jan Škoda 130 LR H-1300 Motorsport klempneři
H-1600
231 Fadrný František Lada VFTS H-1600 Edda Cup Team
232 Maier Pavel Ford Escort MKI H-1600 Club Alpine Prague
235 Drásta Tomáš Lada VFTS H-1600 Auto Kožmín
236 Rozsívalová Katarina Honda CRX H-1600 Balonservis
237 Sussmann Jan LADA 2103 H-1600 Auto Kožmín
240 Patera David Lada VFTS H-1600 PATERA CITROEN
242 Ungrád Petr Moskvič 2140 H-1600 Thunder Racing Team TU
245 Daníček Petr Škoda 130LR/H H-1600 Autogerda team
246 Servusová Hedvika Honda CRX H-1600 Balonservis
H-2000
250 Král Ivo VW Golf GTi H-2000  
252 Slezák Martin BMW 2002 ti H-2000 kvm profi
253 Bořke Petr Škoda 200 RS H-2000 BoPRo racing
266 Heřmánek Jan Alfa Romeo 75 H-2000 Edda Cup Team
267 Zdeněk Lubomir VW Golf Gti H-2000 AUTOELZET
H+2000
270 Rosička Ladislav BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
273 Marek Jan Porsche 911 SC H+2000 ASK Karlovy Vary
274 Zemanová Andrea Lancia Delta HF H+2000 Kitbazar Beroun
277 Rejka Jaroslav jaguar xjs H+2000 jr12
278 Koreš Vašek BMW E30 Hartge 327i Coupe H+2000 KVM Profi
288 Lorenz Ondřej Audi Quattro H+2000 Auto Kožmín
290 Kohoutek Jiří Mercedes Benz 190 E H+2000 Edda Cup Team II.
293 Urbánek Stanislav Ford Capri 2,8i H+2000 Ford Capri Racing Team

 

Startovní listina kategorií historiků pro závod v Chuchli: 

H-1300
200 Muzikant Antonín Škoda 130 RS H-1300 Auto Kožmín
201 Krameš Luboš Škoda Rapid H-1300 Motosport Příčovy
202 Srnský st. Josef Škoda 110 R H-1300 Josef Srnský
206 Neruda Tomáš Škoda 120 S H-1300 Auto Pegas
207 Jordán Robert Škoda 110R H-1300 Auto Pegas
209 Cmíral Tomáš Renault Alpine A 110 H-1300 Club Alpine Prague
212 Mašek ml. Jaroslav Škoda-Garde H-1300 Car Pro Racing
214 Vrabec Vladimír Lancia Fulvia H-1300 Autosport tuning
215 Mašek Jaroslav Škoda Rapid H-1300 Car Pro Racing
220 Petr Roman Skoda 130lr/h H-1300 skoda car
221 Stočes Josef Škoda 100 S H-1300 Edda Cup Team
223 Vosmek Jaroslav ŠKODA 130 LR/H H-1300 J&R Racing Team MB
225 kolařík pavel škoda 110ls H-1300 výstavnictví racing team
227 Flosman Petr Škoda 120 S H-1300 Edda Cup Team II.
228 ježek david š110l rallye H-1300 PCD Racing
H-1600
232 Maier Pavel Ford Escort MKI H-1600 Club Alpine Prague
233 Rosička Ladislav TRD Corolla GT H-1600 SCUDERIA STRAŠNICE
236 Rozsívalová Katarina Honda CRX H-1600 Balonservis
240 Patera David Citroen Visa GTi H-1600 PATERA CITROEN
242 Polcar Radko Lada VFTS H-1600 JZD Slušovice
246 Servusová Hedvika Honda CRX H-1600 Balonservis
247 Klokočník Tomáš Lada VFTS H-1600 Edda Cup Team
248 Blahna Václav Lada VFTS H-1600 JZD Slušovice
249 Šenk Miroslav Peugeot 205 GTi H-1600 Edda Cup Team II.
H-2000
250 Král Ivo VW Golf II H-2000 -
258 Faubík Jan Renault 5 Alpine H-2000 Alpine Club Prague
259 Křivonoska Roman VW Golf II H-2000 -
259 Ponec Zdeněk Renault 5 Alpine H-2000 Alpine Club Prague
261 Zikán Marek VW SCIROCCO GTI H-2000 MR RACING
266 Heřmánek Jan Alfa Romeo 75 H-2000 Edda Cup Team II.
H+2000
270 Baumgartner Pavel BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
274 Zemanová Andrea Lancia Delta HF H+2000 Kitbazar Beroun
276 Rosička Ladislav BMW 325 H+2000 SCUDERIA STRAŠNICE
288 Lorenz Ondřej Audi Quattro H+2000 Auto Kožmín
290 Kohoutek Jiří Mercedes Benz 190 E H+2000 Edda Cup Team II.
291 Semorád Michal Mercedes Benz 190 E H+2000 Mercedes Team Rivals
293 Urbánek Stanislav Ford Capri 2,8i H+2000 Ford Capri Racing Team
E2-2000
901 Böhm Rudolf Formule Melkus E2-2000 Club Alpine Prague